خانه های تاریخی محله «جولان» شهر همدان حفظ شود

همدان -معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: محله «جولان» همدان که در کنار تپه باستانی هگمتانه واقع شده از مناطق تاریخی است و باید در طرح باز آفرینی شهری خانه های تاریخی این منطقه حفظ و بازسازی شود.

به گزارش خبرنگار مهر،  سید محمد پژمان پیش از ظهر سه شنبه در  حاشیه بازدید از طرح های بازآفرینی مناطق بافت فرسوده و سکونتگاههای غیر رسمی همدان گفت: محله «جولان» همدان که در کنار تپه باستانی هگمتانه واقع شده از مناطق تاریخی است و باید در طرح باز آفرینی شهری خانه های تاریخی این منطقه حفظ و بازسازی شود.

پژمان افزود: در طرح های بازآفرینی شهری باید مناطق تاریخی محله ها شناسایی و متناسب با بافت تاریخی آن مرمت و بازسازی شوند.

وی اظهار داشت: در طرح باز آفرینی شهری به ناچار برای ایجاد فضایی مناسب برای زندگی بهتر مردم محله، برخی از خانه های تاریخی تخریب می شوند.

وسعت بافت تاریخی همدان زیاد است

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان کرد: به دلیل قدمت تاریخی، همدان در دسته استان هایی است که بافت تاریخی زیادی دارد.

پژمان در بازدید از خانه سیفی واقع در محله جولان همدان نیز بیان کرد: اینچنین خانه های تاریخی باید با همکاری مالکان و دستگاه های مرتبط برای تبدیل به اماکن گردشگری حفظ و نگهداری شوند.

وی بابیان اینکه زندگی در این محلات تنها با نوسازی بناهای مسکونی اتفاق نمی‌افتد، تصریح کرد: سایر خدمات مورد احتیاجی که می‌تواند سرزندگی و نشاط را فراهم کند و به رفع محرودیت بیانجامد در قالب طرح های بازآفرینی دیده و انجام می‌شود.

پژمان ادامه داد: در محله جولان بناهای تاریخی خریداری و مرمت شده است و به دنبال این هستیم که هر چه سریعتر این بناها را دایر کنیم تا مردم محله شهر از خدمات آن‌ها استفاده کنند.

وی گفت: همچنین فضاهای بزرگ دیگری تملک شده و در حال رایزنی با مدیران شهر و استان هستیم تا مشاور این پروژه‌ها انتخاب شود و برای فضاسازی آن‌ها با نگاه به بحث‌های بازآفرینی از دید هویت‌بخشی اقدام شود تا مردم دارای محلی با همه خدمات زیرساختی و روبنای کافی باشند.

تعریف پروژه های مشترک در راستای بازآفرینی شهری

پژمان با بیان اینکه این امر هم‌اکنون در دستور کار است که بتوانیم با تشریک مساعی با شهرداری شهر همدان پروژه‌های مشترک تعریف کنیم تا به سرعت به اجرا گذاشته شود، گفت: امیدواریم در نهایت شاهد این باشیم که مردم یک احساس کاملاً مثبت برای زندگی و فعالیت در این بافت‌ها داشته باشند.

 وی در حاشیه بازدید از مناطق طرح باز آفرینی شهری همدان، از خانه تاریخی مدرسه صالحان محله کلپا، اراضی تملک شده هگمتانه جولان، تپه مصلی، فرهنگسرای در حال ساخت امیر المونین در حصار امام و جداره سازی محله کلپا و محله کبابیان نیز بازدید کرد.

کد خبر 4680400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =