آمار زائران ورودی به عربستان از مرز ۸۰ هزار نفر گذشت

رئیس سازمان حج و زیارت از ورود ۸۰ هزار و ۶۲۱ نفر از زائران و عوامل اجرایی حج ۹۸ تا کنون به عربستان خبر داد .

به گزارش خبرگزاری مهر، علی رضا رشیدیان اظهار کرد:  از این میزان ۱۹۱ پرواز با ۴۳ هزار و ۷۵۳ زائر به فرودگاه مدینه واردشده اند و بقیه با ۱۳۵ پرواز از طریق فرودگاه جده منتقل شدند.

وی با بیان اینکه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی تا کنون به خوبی از عهده مسئولیت سنگین انتقال زائران و حجاح بیت الله الحرام برآمده است ؛ افزود : ۶۰.۱ درصد پروازهای انجام شده بدون هیچ تاخیری در زمان تعیین شده انجام شده اند اما متوسط تاخیر به دلیل بروز یکی دو مورد نقص فنی در پروازها به رقم ۲۶.۶ دقیقه رسیده است.

وی اظهار کرد : در این میان امسال در حوزه صدور ویزاها هم عملکرد قابل قبولی وجود داشت چنانکه امروز که هنوز ۵ روز تا پایان عملیات انتقال زائران به حج تمتع مانده ۹۹.۹ درصد ویزاهای زائران وعوامل اجرایی صادر شده است.
به گفته رشیدیان ، طی این مدت برای ۸۵ هزار و ۴۸۵ زائر و نیز ۲ هزار و ۵۳۵ نفر از عوامل اجرایی و دست اندرکاران حج ۹۸ ویزا صادر شده است.

پروازهای ورودی به مقصد مدینه پایان یافت

وی در ادامه با بیان اینکه طی چند روز آینده تمامی زائران به عربستان منتقل می شوند ،افزود : شب گذشته کلیه پروازها به مقصد مدینه پایان یافت و در مجموع این پروازها ۴۶ هزار و ۸۳۷ زائر مدینه قبل به این شهر مقدس وارد شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد : به غیر از تهران، مشهد ارومیه، کلیه پروازها از ۱۹ ایستگاه پروازی در کشور پایان یافته است.

به گفته وی ،در این میان برای انتقال ۲ هزار نفر از زائران هم شرکت هواپیمایی هما ۸ پرواز فوق العاده از مقاصد مشهد، اصفهان، تبریز و تهران را به جده برنامه ریزی کرد.

وی عنوان کرد : از کل زائران حاضر در عربستان هم اینک ۹۱ درصد در مکه مکرمه استقرار یافته اند که شامل ۶۹ هزار و ۱۵۳ هزار در قالب ۴۸۳ کاروان در مکه هستند .

وی اظهار کرد : این زائران بخشی از مدینه و تعدادی دیگری مستتقیم از فرودگاه جده در مجموع توسط ۱۶۵۹ دستگاه اتوبوس به مکه منتقل شده اند.

رشیدیان گفت : از این تعداد ۳۵ هزار و ۱۲۷ زائر با ۲۵۲ کاروان مدینه اول بودندکه از فرودگاه مدینه وارد این شهر شده و بعد از چند روز اقامت به مکه مکرمه انتقال یافته اند .

وی افزود : سایر زائران از فرودگاه جده وارد شده و بعد از استراحت و احرام بستن در مسجد شجره عازم مکه شده و در این شهر اسکان یافته اند.

وی شمار زائرانی که هم اکنون در مدینه هستند را ۷ هزار و ۲۲۶ نفر در قالب ۵۲ کاروان عنوان کرد.

به گفته وی ، با توجه به افزایش آمار زائران حاضر در مکه برنامه ها برای ارائه مناسب در ابعاد مختلف در این شهر انجام شده و بدین منظور در ۱۹ خط فعال درون شهری ۲۸۵ دستگاه اتوبوس و مینی بوس کار جابه جایی زائران را انجام می دهند که طی این مدت هم ۶۶ هزار و ۷۴ زائر را جابه جا کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد : در این میان همانند مدینه که زیارت دوره برای زائران برگزار می شد و در مجموع بالغ بر ۴۰ هزار زائر در قالب ۲۷۷ کاروان با ۹۳۲ دستگاه اتوبوس از زیارت دوره استفاده کردند در مکه هم این برنامه در دست انجام است.

وی گفت : تا کنون حدود ۴۷ هزار زائر در قالب ۳۲۳ کاروان با استفاده از یک هزار و ۴۴ دستگاه اتوبوس از این زیارت های دوره ای بهره مند شده اند.

وی ادامه داد : همچنین در کنار نرم افزار «زایر یار» که برای کمک و راهنمایی و مسیر یابی زائران طراحی شده و بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود ، برای راهنمایی حجاج در مکه ۱۰ ایستگاه فعال شده در هر شیفت در مجموع ۱۰۴ نیرو کار هدایت و راهنمایی و کمک به زائران را در مکه مکرمه انجام می دهند.

وی عنوان کرد : این ایستگاه ها تا کنون به ۲۴ هزار و ۶۵۹ زائر خدمات داده و آنان را راهنمایی کرده اند و ۷۳ نفر از گمشدگان هم از این مراکز خدمت دریافت کرده اند .

کد خبر 4682306

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =