خبرنگار چشم تیزبین جامعه است/ اعتماد مردمی پشتوانه رسانه‌ها

سمنان - هفدهم مرداد ماه سالروز شهادت شهید محمود صارمی و روز خبرنگار است قشری که پشتوانه‌شان اعتماد مردمی و مخاطبان آن‌ها است و چشم تیزبین جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، روز خبرنگار سالروز شهادت شهید صارمی در حالی گرامی داشته می‌شود که امروز بهانه ای برای یادآوری رسالت این قشر تاثیر گذار جامعه نیز محسوب می‌شود، قشری که چشم تیزبین جامعه نام دارند اما بزرگترین پشتوانه آن‌ها اعتماد مردم و مخاطبانشان است.

به بهانه روز خبرنگار اما مقامات استانی و شهرستانی در سطح استان سمنان با صدور پیام هایی این روز را گرامی داشتند آیت الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان درباره این روز می گوید: خبرنگاری یک کار عاشقانه و خالصانه است انتشار اخبار در راستای ایجاد توسعه پایدار و رفع مشکلات مردم و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از رسالت‌های مهم خبرنگاران محسوب می شود.

آیت الله شاهچراغی همچنین می گوید: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز موظف هستند با ایجاد و ساماندهی قوانین نسبت به حمایت از حقوق مطبوعات و اصحاب رسانه اقدام کنند.

اعتماد مردم سرمایه خبرنگار

استاندار سمنان نیز در پیامی نوشت: خبرنگاران قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات، آگاهی و اخبارند و بی شک از جمله پشتوانه‌های مهم خبرنگاران اعتماد سازی و امانتداری در بین مردم با انعکاس اخبار حقیقی و شفاف است که در این صورت شغل خبرنگاری حرفه ای شریف، پر اهمیت و با ارزش تلقی می‌شود.

علی رضا آشناگر گفت: اینجانب ضمن گرامیداشت ۱۷ مرداد، روز خبرنگار و تبریک این روز به همه تلاشگران عرصه خبر و اطلاع رسانی، برای خبرنگاران متعهد و کوشای استان سمنان آرزوی موفقیت کرده و از همکاری و همراهی تمامی خبرنگاران، اصحاب رسانه و مطبوعات که در طی یک سال گذشته با همت و تلاش مثال زدنی و شبانه روزی در همراهی و همگامی با مسئولان استان برای توسعه و آبادانی بیش از پیش این خطه از میهن اسلامی تلاش کردند تشکر و قدردانی می‌کنم.

در پیام وی می خوانیم: ۱۷ مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی، خبرنگار پر تلاش و حماسه نگار ایران اسلامی، در حقیقت یادآور فرصتی است گران‌بها برای پاسداشت مقام بلند اندیشمندانی مجاهد که در راه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به اقشار مختلف جامعه از هیچ کوششی دریغ نورزیده و مناسبتی است مغتنم برای تجلیل از خدمات همه خبرنگاران متعهد و دلسوز کشورمان که با تیغ برّان اندیشه، تعهد و قلم، با ناامیدی و یاس و دروغ در ستیزند و پا به کارزار جنگ نرم با دشمنان انقلاب اسلامی نهاده اند.

رسانه نقشی حساس دارد

احمد همتی نماینده سمنان، مهدی شهر و سرخه نیز در پیامی نوشت: در دنیای پرشتاب امروزی تولید نرم افزارهای اطلاع رسانی، سرعت بیشتری به خود گرفته و امواج و فرکانس های نشر، مرز جغرافیایی نمی شناسند. حجم وسیع چنین نرم افزارهایی نقش، اهمیت، حساسیت، ظرافت و مسئولیت اصحاب رسانه را تبیین و تحکیم می بخشد.

همتی گفت: در این دهکده جهانی مجاهدان ِمیدان، ِحقیقت نگاری به قصد آگاهی بخشی سربازان ایران اسلامی و در زمره افسران جنگ نرم هستند که نقش بی بدیلی در بالندگی، پایندگی و سربلندی کشور عزیزمان و نیز در عرصه دیپلماسی رسانه ای ایفا می کنند. تلاشگرانی که شغل خطیر آنان، زمان و مکان و خطر نمی شناسد و همواره در فراهم نمودن نشرِ دقیق وقایع و اخبار، حتی از جسم و جان مایه می گذارند تا رسالت خود و قلم به عینیّت برسد. در دنیای پر تلاطم کنونی حجم وسیع هجمه ها و کثرت ابزارهای معاندان نظام مقدس جمهوری اسلامی وظیفه و مسئولیت دینی و ملیِ این قشر زحمت کش بی ادعا را سنگین و سنگین تر می نماید.

حسینی شاهرودی نماینده شاهرود و میامی نیز نوشت: خبرنگاری نه یک پیشه بلکه یک هنر است هنر کشف و حقیقت تبیین واقعیات و انتشار صادقانه آن، این روز متعلق است به کسانی که خود را وقف مردم کرده و برای افزایش سطح آگاهی و روشنگری می کوشند معتلق است به هر آزاده و آزاد اندیشی که با به کار گیری ابزارهای متعدد رسانه ای حرف دل مردم را بی کم و کاست به اهلش منتقل کرده و با رعایت جانب تقوا و انصاف ضمن انتقاد از کاستی ها برای بسط امید و نشاط در جامعه از بیان نقاط قوت هم دریغ نمی ورزد.

روشنایی چراغ اطلاع رسانی

سعید هژبری مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان نیز نوشت:  ۱۷ مرداد ماه «روز خبرنگار » یاد روز باشکوه تلاشگران عرصه اندیشه و قلم را به حضور  خبرنگاران عزیز استان و کشور تبریک عرض نموده وضمن پاسداشت خاطره شهدای اصحاب رسانه،جد و جهد شما عزیزان را در برافروختن چراغ اطلاع‌رسانی مستقل و مسئولانه ارج می‌نهم. بی شک،دستیابی به قله‌های پیشرفت،سربلندی و سعادت کشور ، مراقبت از منافع ملی و مصالح مردم و  آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی جز با حق‌جویی، صدق و مجاهدت در عرصه آگاهی ممکن نمی‌شود. از ایزد منان تداوم عزت و اهتمام مسئولانه شما را در روایت عشق، آزادی و حق گویی در عرصه آگاهی آرزومندم.

رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با تبریک روز خبرنگار گفت: روز خبرنگار یاد آور عزم و همت مجاهدانه مردان و زنانی است که برای روایت حق و حقیقت و ارتقاء آگاهی های عمومی جامعه، بیرق اطلاع رسانی را بر دوش گرفته و با آزاداندیشی و بلند همتی، مسیر اعتدال را با نگاهی عدالت محور می پیمایند و در عمل به رسالت بزرگ خویش در حفظ حرمت قلم ایثارگری می کنند.

وی نوشت: بر خود لازم می‌دانم هفدهم مردادماه سالروز عروج ملکوتی شهید محمود صارمی و روز خبرنگار را که روز حق‌طلبی و پاسداشت قلم است به همه خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، صاحبان اندیشه و قلم و فعالان عرصه اطلاع‌رسانی به‌ ویژه خبرنگاران عزیز شهرستان های شاهرود و میامی تبریک و تهنیت عرض نمایم.

تلاش خاضعانه خبرنگاران

حسین علی سمیعی رئیس شورای شهر شاهرود نیز به مناسبت روز خبرنگار پیامی صادر کرد و در آن نوشت: باکمال ادب و احترام ۱۷ مردادماه روز شهادت خبرنگار شجاع شهید صارمی که با نام روز خبرنگار مزین شده ارج نهاده و از درگاه احدیت توفیق روز افزون تمامی خبرنگاران شهرمان را در انجام رسالت بسیار دشوارشان خواستارم.

نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان نیز گفت: هفدهم مرداد که به یادمان شهادت مظلومانه محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی روز خبرنگار نامیده شده است، یادآور مجاهدت های زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ آگاهی بخشی را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند.

وی می نویسد: طلایه داران این سلسله  راهیان وادی آگاهی و نیک اندیشی، مجاهدانی هستند که در نگارش خبر از جوهر جان خویش مرکّب ساختند و در سپهر شهادت و ایثار، ستارگانی جاویدان شدند.

باقری بخشدار بسطام نیز ضمن گرامی‌داشت این روز در پیامی تاکید کرد: صداقت و صراحت و شجاعت خبرنگار در شریانهای حیاتی جامعه؛ به گردش در می آید و شناخت و آگاهی اهل زمان را افزون‌تر می‌کند. حضور فعالانه خبرنگاران پر تلاش و صدیق در عرصه اطلاع رسانی در خور ستایش و اکرام بسیار است. بدینوسیله از زحمات تمام فعالان عرصه خبر و اطلاع رسانی تشکر و قدردانی ویژه و برایتان در ادامه این راه دشوار اما پرکشش آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.

مسئولیت خبرنگار در قبال جامعه

امیر عمیدی مدیرکل راه و شهرسازی شرق استان سمنان نیز در پیامی نوشت: هفدهم مرداد که به یادمان شهادت مظلومانه محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی روز خبرنگار نامیده شده است، یادآور مجاهدت‌های زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ آگاهی بخشی را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی‌ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده‌اند. طلایه داران این سلسله راهیان وادی آگاهی و نیک اندیشی، مجاهدانی هستند که در نگارش خبر از جوهر جان خویش مرکّب ساختند و در سپهر شهادت و ایثار، ستارگانی جاوید شدند.

وی ادامه داد: اداره کل راه و شهرسازی شرق استان سمنان(شاهرود) فرا رسیدن روز خبرنگار را گرامی داشته و با آرزوی سلامتی و بهروزی تمامی دست اندرکاران در حوزه رسانه و اطلاع رسانی کشور، از ایزد منان برای شما توفیق و تداوم هدایت و سعادت و سرافرازی و سربلندی تمنا دارد.

سرهنگ علی کریمی فرمانده انتظامی شاهرود نیز در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت و نوشت: سلام و درود خدا بر تمامی خبرنگاران شهید که قلم را سلاح خویش و رسانه را سنگر دفاع از استقلال و آزادی و مقابله با زرمندان و زورمندان بریده از انسانیت و قدرت‌های سلطه‏ گر جهانی قرار دادند و در این راه پرافتخار به لقاء محبوب رسیدند. خبرنگار می‏ داند که آن کس که آگاه‏ تر است مسئول‏ تر است.

وی ادامه داد: مسئول در قبال ملت و کشور، مسئول در قبال باورها و اعتقادات مردم، مسئول در قبال منافع ملی، مسئول در قبال تجاوز فکری و اندیشه‌‏ای بیگانه‏ به مرزهای فرهنگی، مسئول در قبال اخلاق جامعه، مسئول در قبال کژ اندیشی و کژ رفتاری‏‌های مخاصمان، بداندیشان و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی و این مسئولیت و مسئولیت‌ها نه تنها محدودیت نمی‏ آفریند، بلکه راه رسیدن به کمال را در این حرفه مقدس برای او هموار و هموارتر می‏ سازد.

قدردانی از اصحاب رسانه

پیام محمدخانی سرپرست جمعیت هلال احمر استان سمنان به‌مناسبت روز خبرنگار نیز گفت: هفدهم مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی به پاس زحمات ارزنده خبرنگاران محترم، «روز خبرنگار» نامگذاری شده و فرصتی باشد تا از زحمات بی دریغ اصحاب قلم قدردانی شود. این روز شکوهمند که روز پاسداشت قلم است را به نوبه خود به همه خبرنگاران، نویسندگان و روزنامه‌نگاران، صاحبان اندیشه و قلم در عرصه اطلاع رسانی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم، نخبگانی که حیثیت وشرف خود را در گرو اطلاع رسانی دقیق به جامعه گذاشته اند و آن را با هیچ قیمتی معامله نمی‌کنند.

محمد خانی می‌نویسد: بی شک رشد و ارتقا اطلاعات جامعه مرهون خدمات سریع و دقیق این عزیزان است و ما در جمعیت هلال احمر استان سمنان همواره از این ظرفیت در راستای تحقق اهداف عالیه جمعیت هلال احمر بهره برده‌ایم. بر خود وظیفه میدانم این روز بزرگ را به خبرنگاران ساعی وپرتلاش که به انعکاس اخبار و اطلاعات جامعه می پردازند تبریک عرض کنم.

خبرنگاران به بیان حق روی می‌آورند

حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نیز نوشت: هفدهم مردادماه سالروز شهادت محمود صارمی، روز خبرنگار و بهانه‌ای برای قدردانی از کسانی است که عصر اطلاعات و ارتباطات به آنان نیاز وافر دارد. کسانی که سلامت فکری و فرهنگی جامعه مدیون تلاش‌های شبانه‌روزی و بی‌وقفه آنان است. کسانی که با قبول کمبودها و مخاطرات فراوان، برای ساختن کشوری آباد و آزاد و برای ساختن بهترین‌ها برای ایران و ایرانی می‌نویسند.

عسگری در ادامه نوشت: وظیفه خود می‌دانیم با افزایش تعامل با جامعه خبرنگاری به‌عنوان نمایندگان ارزشمند افکار عمومی، عدم نگاه ابزاری به خبرنگاران و رسانه‌ها، عدم تبعیض در نگاه به آن‌ها و مهمتر از همه ارائه صحیح، دقیق و به موقع اطلاعات، فضای مساعدتری را برای فعالیت این عزیزان فراهم کنیم.

منوچهر فخری معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری سمنان هم تاکید کرد: بدون شک رشد و توسعه پایدار وهمه جانبه  هر جامعه‌ای مستلزم عزم جدی خبرنگاران و اهالی رسانه در آگاهی رساندن به مردم است و براستی چه زیباست اندیشه‌ای که در مقابل قلم زانو زند و واژه‌هایی که در خدمت بیان حق برآید لذا فرصت را مغتنم شمرده و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه خبرنگاران و شهدای عرصه رسانه، فرا رسیدن هفدهم مردادماه، روز خبرنگار را به همه عزیزان فعال در عرصه خبر تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

خبرنگاران سفیران آگاهی هستند

علی اکبر عربعامری مدیرکل پخش فراورده های نفتی استان سمنان (شاهرود) نیز نوشت: عصر کنونی؛ دوران تبادل داشته‌ها و انتشار سریع اطلاعات و اخبار است و در این میان، جامعه‌ای توسعه یافته معرفی می‌شود که بتواند در کنار مولفه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، بر معیار آگاهی بخشی عمومی، اطلاعات و در واقع عنصر مهم دانایی تاکید کند،  در این عرصه، رسانه‌ها و به‌ویژه اصحاب خبر و اطلاع‌رسانی با تولید و توزیع مطلوب اطلاعات، نقش محوری بر عهده دارند.

وی ادامه داد: سفیران خبر؛ در عصر ارتباطات و تعاملات انسانی، تصویری روشن از دهکده جهانی برای ساکنان کره خاکی به ارمغان آورده‌اند که برجسته‌ترین نماد حضور آن‌ها اگر دیروز صرفا روزنامه، رادیو و تلویزیون بود، امروز با سرعتی خیره کننده‌ای، جای جای صفحه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر آن افزوده شده و رسالت هر خبرنگار متعهد را صدافزون کرده است. 

محسن احمدی شهردار شاهرود نیز ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: تهیه، تولید و انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی در راستای ارتقای سطح بصیرت و آگاهی جامعه، اقدامی ارزشمند و تعهدی سنگین است که مسئولیت آن بر دوش خبرنگاران پرتلاش بی‌منت نهاده شده تا با همت مضاعف و کار بی‌وقفه خویش،‌ پویایی،‌ دانایی،‌ نشاط و بالندگی را برای جامعه به ارمغان آورند و در مسیر رسالت رسانه‌ای با تمام ناهمواری‌ها، ناملایمات و دشواری‌ها استوارانه بایستند. ایستادگی که باعث شد تا ۱۷ مرداد ماه به پاس زحمات فعالان این عرصه به نام روز خبرنگار مزین شود. خبرنگارانی که قلم‌هایشان بیان حقیقت،‌ دل‌هایشان طعم صداقت و وجودشان منشا گریز از جهالت است.

خبرنگار وجدان بیدار جامعه

حسن ارگی فرماندار مهدی‌شهر نیز دیگر کسی بود که روز خبرنگار را تبریک گفت و در پیامی نوشت: خبرنگاران وجدان بیدار هر جامعه‌ای هستند و از آن‌ها به‌عنوان پل ارتباطی مردم و مسئولان نام‌برده می‌شود و به‌عنوان خادمی راستین در عرصه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در جمهوری اسلامی ایران همواره سعی بر آن داشته‌اند که ضمن اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف و به‌دوراز مسائل حاشیه‌ای، به جامعه آگاهی بخشی و روشنی بدهند.

وی ادامه داد: این‌جانب ضمن عرض تبریک و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز خبرنگار، فرصت را مغتنم شمرده در این روز شکوهمند، روز حق‌گویی و حق‌جویی و روز پاسداشت قلم، از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خبرنگاران، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، عکاسان و اصحاب اندیشه و رسانه در عرصه اطلاع‌رسانی که در جهت رشد و شکوفایی فرهنگ و آگاهی مردم عزیز استان سمنان و به‌ویژه شهرستان مهدی‌شهر به‌صورت شبانه‌روز تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر سمنان نیز با گرامی‌داشتن یاد شهید صارمی و در پیامی مشترک تاکید کردند:  قلم  بهانه‌ای شد تا ذهنمان را از قید کلمات بی شمار رها کرده و جسورانه در بیکران دنیای خبر  خلاصه شویم؛ ۱۷ مرداد روز پاسداشت تلاش بی وقفه انسان‌های آگاهی است که با سلاح قلم در سرزمین اگاهی قدم می زنند، خبرنگاران وجدان بیدار جامعه جهانی و تصویرگر زمان خویشند، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام حوزه خبر به ویژه شهید صارمی فرا رسیدن این مناسبت را به همه اصحاب رسانه و جامعه خبری تبریک و شاد باش می گوییم.

پیام های تبریک فراوان هستند اما در این مجال کوتاه سعی شد به شکل اجمالی تعدادی از آنان را شرح دهیم. در نهایت باید گفت خبرگزاری مهر استان سمنان نیز ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهید صارمی، روز خبرنگار را به تمامی فعالان عرصه رسانه تبریک عرض می‌کند.

کد خبر 4688161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =