۷۰ سال فعالیت مطبوعاتی در قزوین در نمایشگاه ارائه شد

قزوین- پیشکسوت مطبوعات قزوین گفت: در اولین نمایشگاه مطبوعات قزوین تاریخچه ۷۰ سال فعالیت نشریات و مطبوعات مرور شده و در معرض دید علاقمندان فرهنگی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن سلیمانی از پیش کسوتان عرصه مطبوعات در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه تاریخچه مطبوعات استان قزوین که ظهر سه شنبه در مجتمع فرهنگی میرعماد برگزار شد اظهارداشت: سابقه تاریخی مطبوعات به ۱۱۱ سال می رسد اما بعد از ۸۵ سال موج مطبوعات به قزوین رسید.

وی بیان کرد: با همکاری انجمن صنفی روزنامه نگاران قزوین، اولین نمایشگاه تاریخچه مطبوعات استان شکل گرفته و ۷۰ سال از تاریخچه مطبوعات و نشریات گذشته در معرض دید عموم قرار گرفته است.

این پیش کسوت عرصه خبر تصریح کرد: نشریات رعد، بازپرس و نوروز از نشریات شاخص قزوین بود و منتشر می شد و در هفت دهه گذشته  ۲۶ نشریه منتشر می شد که ۹ نشریه سهم روحانیت بود.

سلیمانی بیان کرد: تعداد ۷ نشریه به خاندان سادات مجابی تعلق داشت و ستاره قزوین آخرین نشریه این خاندان است و یکی از ویژگی ها این بود که هیچ زنی در نشریات قزوین نداشتیم.

وی اظهارداشت: نشریات متعددی در گذشته داشتیم و دومین نشریه یادگار انقلاب با هشت شماره توسط مشروطه خواهان، هفته نامه امید توسط گروهی از مشروطه خواهان و هفته نامه قزوین رعد از نشریات تاثیر گدار قزوین بود.

سلیمانی گفت: درعرصه مطبوعات قزوین چهره های شاخصی داشتیم که میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، اشرف الدین حسینی قزوین مدیر نشریه نسبم شمال، علی اکبر خان قزوینی دهخدا نقش مهمی در روشنگری در دوره ۷۰ ساله داشته اند.

وی اظهارداشت: بعد از انقلاب نشریه رسالت متعلق به روحانیت شکل گرفت و دو شماره منتشر شد و دومین نشریه مربوط به واحد دانش آموزی حزب جمهوری اسلامی و سومین نشریه هفته نامه ولایت، نشریه چهارم هم نشریه مینودر و نشریه پنجم هفته نامه حدیث قزوین بود که تا امروز منتشر می شوند.  

در ادامه رکسانا رضایی دبیر اجرایی نمایشگاه تاریخچه مطبوعات استان قزوین گزارشی از نحوه برگزاری نمایشگاه ارائه کرد و اظهارداشت: این نمایشگاه از ۲۲ تا ۲۵ مرداد ماه در مجتمع میرعماد برپاست و با پیشنهاد استانداری قرار است پس از آن چند روزی نیز در استانداری قزوین برپا شود تا مدیران نیز از آن دیدن کنند.

در  ادامه در مراسمی با حضور مسئولان محلی اولین نمایشگاه تاریخچه مطبوعات استان قزوین با مروری بر ۷۰ سال فعالیت روزنامه نگاری گشایش یافت.

در این نمایشگاه با سیری در مطبوعات قزوین از دوره قاجار تاکنون وضعیت مطبوعات و نشریات محلی قزوین درمدت ۷۰ سال گذشته جمع آوری و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در نمایشگاه تاریخچه مطبوعات استان قزوین آثاری چون نشریه «رعد» از هفته نامه های قزوین در چهار صفحه قطع بزرگ به مدیر مسئولی سید علی رعد مجابی و نیز نشریه «نصیحت» به مدیر مسئولی میرزا یحیی واعظ کیوانی قزوینی، نشریه «بازپرس»  به مسئولیت سید جعفر ادیب مجابی واعظ، مجله ماهانه «شهر دانش» به مدیریت سید حسن دبیر حاج سید جوادی، نشریه «دانش اسلام» به مسئولیت سید جعفر علوی شیروخورشیدی، در معرض دید قرار گرفته است.

همچنین نشریه «نجات» با مدیریت سید رحین سیاهپوش، نشریه «سنگر آزادی توس» به مسئولیت سید ابوالقاسم مرتضوی، نشریه «نصیحت» با مسئولیت حجت الاسلام میرزا یحیی کیوانی، روزنامه «نسیم شمال»  به مسئولیت اشرف الدین حسینی قزوینی، روزنامه «صوراسرافیل» به مدیر مسئولی میرزا جهانگیرخان شیرازی،  نشریه «ایران» توسط میرزا حسین خان سپهسالار، نشریه «طوس» به مدیریت میرزا اسدالله واعظ قزوینی، نشریه «بهلول» یه مسئولیت سید احمد سکاکی، نشریه «قزوین» به مدیریت میرزا ابوالقاسم زهرایی قزوینی، نشریه «صدای قزوین» توسط سید علا الدین مجابی، نشریه بررسی های تاریخی توسط سرهنگ یحیی شهیدی و نشریه «دخو» توسط عبدالحسین فرخی از آثار مطبوعاتی است که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان به فرهنگ و هنر قرار گرفته است.

این نمایشگاه به مدت سه روز در مجتمع میر عماد واقع در میدان میرعماد قزوین برای بازدید عموم دایر است.  
 

کد خبر 4691530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =