سالانه ۵۵ پیوند کلیه در استان قزوین انجام می شود

قزوین- مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین گفت: سالانه بیش از ۵۵ پیوند کلیه در استان انجام می شود که بسیاری از بیماران در تامین هزینه های آن ناتوان و به کمک خیرین نیازمندند.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه اشدری مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین با حضور در دفتر خبرگزاری مهر استان قزوین از تلاش فعالان این رسانه در استان تشکر و قدردانی کرد.

اشدری در این دیدار گفت: متاسفانه با بروز مشکلات اقتصادی در کشور شاهد کاهش درآمدهای مردم هستیم و طبقات کم درآمد در تامین هزینه های معیشت و درمان خود با چالش های جدی روبرو شده اند.  

وی اضافه کرد: در استان قزوین حدود ۱۶۰۰ بیمار کلیوی داریم که ۶۰۰ نفر آنها پیوندی هستند و تعداد دستگاههای دیالیز موجود جوابگوی نیازها نیست.

اشدری بیان کرد: در سالهای گذشته خرید یک دستگاه دیالیز با ارز دولتی حدود ۳۷ میلیون تومان و به صورت آزاد تا ۷۵ میلیون تومان هزینه داشت اما امروز خرید این دستگاه بالغ بر ۱۸۰ میلیون تومان هزینه دارد.

هزینه پیوند ۵۰ میلیون تومان 

وی گفت: آرزوی ما تامین آرامش برای بیماران است تا به گفته مقام معظم رهبری، بیماران فقط دغدغه بیماری خود را داشته باشند اما امروز ناتوانی افراد در تامین هزینه های درمانی و دیالیز و نیز پیوند بسیار نگران کننده است.

اشدری اظهارداشت: هزینه های پیوند در سالهای گذشته حدود ۱۸ میلیون تومان و امروز بالغ بر ۵۰ میلیون تومان است که بسیاری از خانواده ها از تامین آن عاجزند و اگر خیرین نباشند وضعیت نگران کننده ای خواهیم داشت.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین یادآورشد: استان قزوین با توجه به روند رو به افزایش بیماران کلیوی در استان قزوین، ضرورت ایجاد مرکز پیوند عضو در قزوین احساس می شود و در سالهای گذشته این موضوع با کمک دانشگاه علوم پزشکی پیگیری و قرار شد اولین مرکز در استان ساخته شود اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

اشدری افزود: انجمن بیماران کلیوی ساز وکار لازم را با همکاری وزارت بهداشت آماده کرد وامروز نیز قادریم این مرکز را در بیمارستان ولایت راه اندازی کنیم تا پیوند عضو در این مکان صورت گیرد اما نیازمند همراهی دانشگاه علوم پزشکی و خیرین هستیم.

انجام ماهانه ۵ پیوند کلیه در استان قزوین

وی در ادامه گفت: به طور متوسط ماهانه ۵ پیوند کلیه و سالانه ۵۵ پیوند در استان صورت می گیرد و بیشترین هزینه آن را خیرین تامین می کنند و حدود نیمی از هزینه پیوند را توسط کانون پرداخت می کنیم تا بیماران نیازمند دغدغه کمتری داشته باشند.

اشدری بیان کرد: در شورای شهر قزوین در دوره قبل یک مصوبه ای گذرانده شد تا بیماران کلیوی و بیماران خاص که فوت می کنند از قبر رایگان در آرامستانهای استان برخوردار شوند اما این موضوع در دوره جدید موافقت نشده و این افراد با چالش دیگری مواجهند که امیدواریم اعضای شورا نسبت به بازنگری همت کنند.

۷۰ درصد بیماران کلیوی از پرداخت هزینه پیوند عاجزند

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین اظهارداشت: بیش از ۷۰ درصد بیماران کلیوی استان قزوین از پرداخت هزینه های پیوند عاجزند و اگر کمک خیرین صورت نگیرد عمل پیوند این تعداد نیز عقب افتاده و بیماران نیازمند با چالش های جدی تری مواجه می شوند.

اشدری بیان کرد: در  سال جاری تاکنون تعداد ۲۵ پیوند کلیه در استان انجام شده است و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه آن را از سوی خیرین پرداخت شده است.

وی افزود: برخی قوانین دست و پاگیر هم موجب شده تا نتوانیم از اعتبارات دولتی و صندوق ها هزینه درمان بیماران نیازمند را تامین کنیم و تنها مالی این کار خداپسندانه خیرین هستند.  

هزینه داروهای بیماران دیالزی گران است

اشدری از گرانی داروهای بیماران دیالیزی هم به عنوان یکی دیگر از مشکلات یاد کرد و اظهارداشت: در گذشته با پرداخت ۱۰ درصد حق فرانشیز بیماران با هزینه کمتری داروهای خود را تامین می کردند و امروز با تشدید تحریم ها هزینه های دارو بسیار بالا رفته و مشکلات بیماران دیالیزی دو چندان شده است.

مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی استان قزوین تصریح کرد: کمبود دستگاه دیالیز در شهرستانهای استان و برخی بیمارستانها نیز از دیگر چالش های موجود است که از خیرین انتظار داریم در این زمینه نیز همراهی لازم را با انجمن داشته باشند.

وی گفت: بخش های طارم، الموت و شهرستان آوج دستگاه دیالیز ندارند و باید برای تامین آن اقدام شود و بخش دیالیز در شهرستان آبیک راه اندازی شده و در تاکستان در دست اقدام است.

آمار کودکان دیالیزی در قزوین در حال افزایش است

اشدری اضافه کرد: متاسفانه در  دو سال اخیر شاهد افزایش تعداد بیماران کلیوی در میان کودکان هستیم که این وضعیت باید مورد توجه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و خانواده ها قرار گیرد تا برای پیشگیری از شیوع آن اقدامات آگاهی بخشی و درمانی مناسب صورت گیرد.

اشدری گفت: قزوین در ردیف سه استانی است که نسبت به صدور مجوز های مشابه و موازی برای انجمن های هم نام در حوزه کلیوی اقدام کرده و این کار موجب پراکندگی کارها و گاهی بی عدالتی در استفاده از خدمات درمانی برای بیماران شده است.

وی اظهارداشت: با توجه به این که کار خیر توسط هر گروهی انجام شود ارزشمند است اما پیشنهاد می شود با وجود انجمن های مشابه با تقسیم بندی کارها نسبت به ساماندهی خدمات معیشتی توسط کانون ها و امور درمانی توسط انجمن اصلی اقدام شود.

اشدری بیان کرد: بر اساس مجوز وزارت بهداشت از این پس بیماران کلیوی برای گرفتن خدمات دولتی حتما باید در سایت ثبت نام کنند و مسئول رسمی خدمات درمانی نیز فقط انجمن بیماران کلیوی استان است.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان قزوین یادآورشد: بیماران شناسنامه دار در استان دارای کارت هوشمند دیالیز و پیوند کلیه هستند و از خدمات متمرکز  انجمن استفاده می کنند و همه اطلاعات به صورت دقیق ثبت و ضبط می شود و می توانیم خدمات داده شده را رصد کرده و عدالت را در توزیع خدمات برقرار کنیم.

اشدری گفت: باید کارها در حوزه بیماران خاص و بیماران دیالیزی یک متولی خاص داشته باشد و بقیه انجمن ها و یا کانون های موازی در زیر مجموعه یک نهاد رسمی فعالیت کنند تا ضمن ساماندهی امور بتوان با نظم بهتری به خدمت رسانی به بیماران دیالیزی ادامه داد.  

کد خبر 4696778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =