تفکیک از مبدأ مختص پسماند خشک نیست/ضرورت تفکیک پسماندهای خطرناک

اصفهان - مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در ارتباط با روشهای تفکیکی پسماندها از یکدیگر و به ویژه ضرورت تفکیک پسماندهای خطرناک و بیمارستانی توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: اگرچه مدیریت پسماند بخش‌ها و اجزای مختلفی دارد که از زمان تولید، تا پردازش و بازیافت ادامه می‌یابد، اما به دلیل اهمیت و نقش ویژه‌ای که تفکیکِ از مبدأ در موفقیت و کیفیت بخش‌های بعدی مدیریت پسماندها دارد، اجرای صحیح این بخش همواره مورد تأکید بوده و از منظر زیست‌محیطی، مدیریت شهری و مسئولیت اجتماعی حائز اهمیت است.

به همین منظور در مورد وضعیت و ضرورت مسئله تفکیک از مبدأ با علی دهنوی  مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان به گفتگو نشست‌هایم که مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید. 

آقای دهنوی، سالهاست که مدیریت شهری اصفهان مردم را به سمت تفکیک پسماندها در مبدأ دعوت می‌کند. هدف از این امر چیست؟

پسماندها بخش اجتناب‌ناپذیر زندگی هر انسانی هستند و برای آن که آسیب این مواد زائد به محیط زیست و سلامت انسان کاهش یابد، لازم است اصولی را رعایت کنیم.

بر این اساس الگوی مورد تأیید در سطح جهان، پیروی از هرم استراتژیک مدیریت پسماند است که بر اساس آن بهترین روش‌ها کاهش تولید(Reduction)، استفاده مجدد(Reuse) و در ادامه تفکیک و بازیافت (Recycle) هستند که اصطلاحاً به آنها « R3»گفته می‌شود.

گرچه به طور مستمر برای آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه کاهش پسماندها تلاش می‌کنیم، اما از آنجایی که حذف کامل پسماندها و یا حتی کاهش چشمگیر آنها به سرعت محقق نمی‌شود، لازم است برای مدیریت پسماند تولیدی برنامه داشته باشیم و با ترویج امر تفکیک از مبدأ و فراهم سازی زیرساختها، زمینه مدیریت صحیح و جمع‌آوری این پسماندها برای بازیافت و مدیریت صحیح را فراهم کنیم تا از پراکندگی آنها در محیط زیست و آسیب‌های متعددشان جلوگیری شود.

در حال حاضر تفکیک از مبدأ و بازیافت در اصفهان چه فرآیندی دارد؟

هم اکنون شهروندان اصفهانی بعد از تفکیک پسماندهای خشک خود، آنها را یا به ایستگاه‌های ثابت بازیافت در نواحی مختلف شهر تحویل داده و یا در اختیار خودروهای مجاز جمع‌آوری قرار می دهند.

البته در برخی موارد هم به دلیل عدم آگاهی یا کم‌کاری شهروندان این پسماندها در اختیار عوامل غیرمجاز و دوره‌گردها  قرار می گیرد و یا در کیسه پسماند تر قرار می‌گیرند اما آن دسته از شهروندان که پسماندهای خشک خود را به ایستگاه‌ها و یا خودروهای مجاز تحویل می‌دهند، در ازای مقدار پسماند، از اقلام تشویقی و هدایای سازمان برخوردار خواهند شد که این هدایا شامل مواد شوینده، شارژ اصفهان کارت، کیسه زباله و غیره خواهد بود.

این اقلام پس از جمع‌آوری در مرکز پردازش پسماند خشک انباشت و مورد پردازش قرار می‌گیرند تا هر کدام به فرآیند تبدیل مربوط به خود منتقل و بازیافت شوند.

پسماندهای تر نیز بعد از تحویل به کارخانه تولید کود آلی ارسال شده و در آنجا به فرآیند تبدیل به کمپوست می‌پیوندند که لازمه این امر نیز تفکیک صحیح و جداسازی پسماندها با دقت بالاست؛ البته باید بدانیم تفکیک تنها در پسماند تر و خشک خلاصه نمی‌شود و منظور ما جداسازی همه گروه‌ها از جمله جزء ویژه و خطرناک نیز هست.

برای شهروندان در ارتباط با تشخیص پسماندهای تر و خشک و دیگر گروه‌ها تردیدهایی وجود دارد و نمی‌دانند کدام پسماندها از چه طریقی تحویل دهند؟

شهروندان باید به این نکته توجه کنند که پسماند خانگی، بخشی از پسماندهای عادی است اما همین پسماند خانگی، خود دارای بخش‌های مختلفی مانند پسماند تر، خشک، ویژه و خطرناک است که هر کدام باید به درستی شناخته و جمع‌آوری شود.

پسماندهای تر عبارت‌اند از هر گونه مواد آلی موجود در پسماندها که قابلیت تجزیه داشته باشد، مانند باقی مانده غذاها، میوه‌ها، سبزیجات، تفاله چای و غیره که باید به طور مجزا در کیسه مخصوص جمع‌آوری و در روز و ساعت مقرر بیرون از منزل قرار بگیرد.

 پسماندهای خشک نیز گروه مشخصی هستند که از آن جمله می‌توان به کاغذ و کارتن، بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی، قوطی‌های فلزی و انواع بسته باندی‌ها اشاره کرد که همه تحت عنوان پسماند خشک تحویل ایستگاه‌ها و یا خودروهای مجاز می‌شوند.

موکت و فرش کهنه، منسوجات، مبلمان وغیره دیگر دسته پسماندهای خانگی هستند که تحت عنوان پسماند حجیم شناخته می‌شوند و شهروندان برای تحویل آنها باید با سامانه ۱۳۷ارتباط برقرار کند.

گروه دیگر پسماندهای خانگی هم پسماندهای ویژه هستند که انواع تیغ، ژیلت، سر سوزن دار سرنگ، سرنگ استفاده شده، لانست قندخون، باتری و موارد مشابه را شامل می شودکه لازم است پس از جمع آوری در جعبه‌های ایمن، تحویل ایستگاه‌های بازیافت شوند.

در حال حاضر سطح مشارکت شهروندان در فرآیند تفکیک از مبدأ چطور است؟

به طور کلی و نسبت به وضعیت کلی کشور، مردم اصفهان همکاری خوبی در مبحث جداسازی پسماندها دارند.

اگر چه هنوز با سطوح جهانی فاصله زیادی داریم اما در سطح ملی وضعیت خوبی داریم و این تنها محدود به پسماندهای تر و خشک نمی‌شود بلکه طرح جداسازی پسماندهای ویژه هم علی‌رغم نوپا بودن در سطح کشور، بازخوردهای خوبی از مشارکت به همراه داشت.

خوشبختانه مردم اصفهان در پذیرش و همراهی با طرحهای جدید حوزه پسماند پیشگام هستند و به نظر می‌رسد در این مسیر مشارکت به تدریج بهبود می‌یابد.

در راستای همین مشارکت هم طرح جداسازی پسماند ویژه و خطرناک با جعبه‌های ایمن برای اولین بار در کشور در شهر اصفهان در حال انجام است که طی آن شهروندان پسماندهای ویژه خود را در جعبه‌های ایمن جداسازی کرده و پس از تحویل جعبه پرشده به ایستگاه بازیافت، جعبه جدید دریافت می‌کنند.

کد خبر 4697955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =