اعتبار کافی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نداریم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که صرفاً سه هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته که کافی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست هیئت دولت درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهارداشت: در همه صندوق‌های بازنشستگی بحث همسان‌سازی به عنوان امری جدی مورد توجه است اما در هیچ یک از صندوق‌های بازنشستگی، همسان‌سازی به صورت متوازن صورت نگرفته است.

وی افزود: در واقع بازنشستگان سال‌های خیلی قبل با میزان حقوق کمتری بازنشسته شده‌اند اما در سال‌های اخیر با حقوق بیشتری افراد بازنشسته شده‌اند و این ناهمسانی برای افرادی که در موقعیت مشابه بوده‌اند، اهمیت موضوع همسان سازی را بیشتر می‌کند.

شریعتمداری تصریح کرد: البته ما برای انجام این کار نیاز به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار داریم که در بودجه ۹۸ تنها سه هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته بود که با کاهش میزان بودجه، قطعاً بخشی از این اعتبار هم محقق نخواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه حق با بازنشستگان است و انجام همسان سازی حقوق آنان امری ضروری است و ما مکلف به انجام آن هستیم، ادامه داد: به محض آنکه شرایط بودجه عمومی کشور به نحوی باشد که سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل کشور توانایی پرداخت این منابع را داشته باشند، نسبت به این موضوع اهتمام خواهیم داشت.

شریعتمداری گفت: دولت در قانون بودجه سال ۹۸ به حذف یارانه سه دهک درآمدی بالاتر مکلف شده است. یعنی افرادی که دارای درآمدهای بالاتری هستند و درآمدشان به نوعی نیاز به دریافت یارانه را برای آن‌ها نفی می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای تحقق این هدف آیین‌نامه اجرایی پیش‌بینی شده بود و آیین‌نامه در دولت به تصویب رسیده و قرار شده بر مبنای تصمیمی که بین وزارت تعاون، وزارت کشور، وزارت ارتباطات و سازمان برنامه وبودجه تنظیم می‌شود این اقدام از پایان شهریورماه انجام شود.

وی افزود: دولت حساسیت جدی دارد که باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و برخی فشارهایی که به طور طبیعی روی اقشار متوسط و پایین جامعه وجود دارد، ضریب خطا در انتخاب افرادی که نیازمند دریافت یارانه نیستند تا حد ممکن کاهش پیدا کند تا از این محل فشاری به طبقه متوسط متوسط رو به پایین جامعه وارد نشود که بر اساس همین وسواس قرار شده با همکاری استانداران و فرمانداران و بخشداران در سراسر کشور و با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور عمل شود.

شریعتمداری ادامه داد: ممکن است ما نتوانیم به همه آنچه که مصوب مجلس شورای اسلامی است، یعنی حذف یارانه هر سه دهک، به دلیل شرایط خاص اقتصادی که کشور دارد عمل کنیم اما تا حد ممکن به این تکلیف قانونی عمل خواهیم کرد تا فشاری به جامعه ضعیف و متوسط کشورمان وارد نشود.

وزیر تعاون در پاسخ به این سوال که تعداد افرادی که مشمول این حذف خواهند شد و سقف درآمدی که شامل آن سه دهک می‌شود چقدر است؟ گفت: در آیین نامه سقف معینی برای حذف وجود ندارد و نشان تمکن برای سه دهک درآمدی بالا میزان مصرف خانوارها در دهک‌های بالای درآمدی است.

وی تصریح کرد: جمعیت ۸۰ میلیون نفری ما هر دهکش شامل ۸ میلیون نفر می‌شود. آن دسته از خانواده‌ها که میزان مصرفشان از حد معینی بالاتر است آن‌ها مشمول این اقدام هستند و در سه دهک بالا میزان مصرف سرانه دهک اول، دوم و سوم بر اساس بررسی‌های بانک مرکزی مشخص می‌شود.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و فشارهایی که نظام سلطه بر ملت ایران اعمال کرده و آثاری که در نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها به وجود آمده، سطح درآمدی مردم ما با سبد معیشتی‌شان در تطابق کامل نیست و طبیعتا این کار باید با احتیاط کامل انجام شود به گونه‌ای که تا جایی که ممکن است ضریب خطا کاهش پیدا کند و به مردم فشاری نیاید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: آنهایی هم که دارای تمکن مالی هستند و درآمدهایی دارند و دریافت این یارنه برایشان لازم نیست یا دریافت می‌کردند و خودشان به فقرا می‌دادند بر این اساس دولت به این وسیله آن‌ها را حذف کند و خودش در بودجه عمومی در اختیار نهادهای حمایتی قرار دهد.

کد خبر 4711096

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =