عزاداری حقیقی باید در جامعه جوشش معنوی ایجاد کند

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور و جامعه مدرسین گفت: عزاداری‌های حسینی باید در خودمان و جامعه تأثیرگذار باشد و با این عزاداری‌های یک جوشش معنوی در جامعه به وجود بیاید.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدمحمد غروی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور و جامعه مدرسین، در جمع عزاداران حسینی مسجد گلشن تهران، روی کار آمدن معاویه و یزید را نتیجه سقیفه دانست و گفت: ۱۸ هزار نفر از مردم کوفه به امام حسین (ع) نامه نوشتند و با بیعت کردند که به کوفه بیایند، اما با یک تهدید ابن زیاد همه جا زدند. این انحراف در خلافت از زمانی شروع شد که خلافت از امیرالمومنین (ع) گرفته شد و کسانی دیگر سر کار آمدند که نتیجه روی کار آمدن معاویه نیز سقیفه است.

وی ادامه داد: یزید فسق علنی داشت تا حدی که سگ بازی، میمون بازی و حتی ارتباط با محارم را انجام می‌داد که کارهایش باعث شده بود روی خلفای بنی امیه را سیاه کند اما برای مردم کارهای او عادی شده بود. امام حسین (ع) وقتی چنین شرایطی را دیدند، گفتند اگر بیعت کنند، لازمه این بیعت قبول کردن این جریان و انحرافات دینی است و این حکومت ادامه می‌یابد اما امام مقاومت کردند و در مقابل یزید ایستادند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور افزود: مقاومت امام در مقابل یزید به این سادگی نبود، بلکه امام حدود یکسال سخنرانی‌های سنگینی نمودند تا شاید مردم بیدار شوند اما وقتی نتیجه نداد حرکت امام از مکه به سوی کربلا آغاز شد و این حرکت در این مسیر طولانی با این هدف بود که این حرکت امام و قیام امام بازتاب داشته باشد و همه مردم از این حرکت امام با خبر شوند و این شهادت امام و یارانش باعث شود تا هویت بنی امیه و انحرافات خلافت در تاریخ ثبت شود.

وی ادامه داد: بعد از شهادت امام، یزید نیز زیاد دوام نیاورد و فقط دو سال خلافت نمود و بعد از شهادت امام حرکت‌های سنگینی برای مقابله با یزید و انحرافات بنی امیه به وجود آمد و تمام هدف امام از قیام کربلا زنده شد و هدف امام نیز این بود که این بدعت‌ها و انحرافات از جامعه رخت برکند و امر به معروف و نهی از منکر و ارزش‌های اسلامی در جامعه ترویج شود تا منکر از جامعه برود.

آیت الله غروی با اشاره به حقیقت عزاداری حسینی اظهار کرد: امام حسین (ع) برای صداقت و پاکی، احیای ارزشها و امربه معروف و نهی از منکر، انفاق و ایثار، نماز و روزه به شهادت رسید و امروز باید عزاداران حسینی این دقت و توجه را داشته باشند که اگر برای امام حسین (ع) اشک می‌ریزید و گریه می‌کنید، باید توجه هم داشته باشید که این خون‌های برای زنده شدن و احیای اسلام ریخته شده است.

وی ادامه داد: باید این عزاداری‌های حسینی در خودمان و جامعه تأثیرگذار باشد و با این عزاداری‌های یک جوشش معنوی در جامعه به وجود بیاید. بنابراین عزاداری واقعی باید محتوا داشته باشد نه اینکه فقط به صرف یک سینه زنی خالی یک شکل ظاهری و تو خالی داشته باشد و وقتی ماه محرم و صفر تمام شد، مثل اینکه این افراد اصلاً در خیمه حسینی عزاداری نکرده اند و باز به همان وضعیت سابق برگشته اند.

کد خبر 4714215

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =