جاده ویسیان- معمولان عملیاتی نشد/ مطالبه سیل‌زدگان در پیچ مناقصه

خرم‌آباد- جاده «ویسیان - معمولان» در شهرستان دوره چگنی در جریان سیلاب دچار خسارت شدید شد و این در حالیست که هنوز پروژه تغییر واریانت این جاده در مرحله برگزاری مناقصه گیر کرده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: وقوع سیلاب در استان لرستان شهرهای مختلف این استان از خرم‌آباد مرکز لرستان گرفته تا پلدختر، دلفان، کوهدشت، دورود، چگنی و ... را درگیر کرد. مطابق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی متولیان امر در جریان دو سیل رخ‌داده طی فروردین‌ماه امسال ۶ هزار واحد تجاری و ۳۵ هزار واحد مسکونی لرستان خسارت دیده است.

در جریان سیل حدود هشت هزار میلیارد تومان خسارت در حوزه زیرساخت‌ها به استان لرستان وارد شد و همین میزان بالای خسارات، سیل لرستان را منحصربه‌فرد کرده است به‌طوری‌که در شهرستان پلدختر در روزهای ابتدایی سیل هیچ‌گونه زیرساختی در بخش‌های مختلف اعم از آب، برق، ارتباطات، راه دسترسی، گاز و ... وجود نداشت.

در سیل لرستان ۱۸ شهر و هزار و ۲۰۰ روستا درگیر سیلاب و ۳۵ هزار خانوار دچار مشکل شدند، راه ۸۷۰ روستا، برق هزار و ۱۴۵ روستا، ارتباط تلفنی ۳۶۰ روستا و ۱۰ شهر، گاز ۱۸۲ روستا و آب ۸۰۰ روستا قطع شد.

همچنین در این حادثه به ۳۰۰ قنات، ۲۶۰ حلقه چاه و هزار و ۸۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع این استان آسیب وارد شد. همچنین ۶۰ هکتار زمین زراعی از بین رفت، هزار هکتار زمین به‌طور کامل نابود و تبدیل به مسیل رودخانه شد، ۲۱ هزار مترمکعب از مزارع پرورش ماهی و ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ از بین رفته و در مجموع سیل پنجم و دوازدهم فروردین‌ماه سال جاری بالغ‌بر یک هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان به زیربخش‌های کشاورزی لرستان خسارت وارد کرد.

پروژه جاده ویسیان - معمولان باید تعیین تکلیف شود

قدرت الله ترابی نژاد فرماندار دوره چگنی در سخنانی با اشاره به اینکه شهرستان دوره چگنی در جریان سیلاب آسیب جدی دید، اظهار داشت: اقدامات لازم با ابلاغ اعتبارات ستاد بحران در شهرستان آغاز شده است.

مهم ترین موضوع بحث تغییر واریانت جاده ویسان - معمولان است وی با اشاره به آغاز فعالیت ها در حوزه احداث و بازسازی راههای این شهرستان، عنوان کرد: در بحث بازسازی خانه های مردم نیز ستاد بازسازی استان مرکزی به عنوان استان معین فعالیت های خود در شهرستان آغاز کرده است.

فرماندار دوره چگنی با بیان اینکه مهم ترین موضوع در این شهرستان بحث تغییر واریانت جاده ویسان - معمولان است، عنوان کرد: قرار گاه خاتم اجرای این پروژه را تقبل کرده است.

چگنی با تاکید بر اینکه کلنگ زنی این پروژه با حضور وزیر و استاندار لرستان انجام شده است، افزود: نقشه های این پروژه هنوز تحویل داده نشده است.

پروژه همچنان در مرحله برگزاری مناقصه

وی با بیان اینکه پل «حیات الغیب» نیز عملیات اجرایی آن شروع شده است، عنوان کرد: همچنین ضرورت دارد که شرکت آب منطقه ای در راستای مهندسی رودخانه که از این شهرستان عبور می کند اقدامات لازم را انجام دهد.

این پروژه را در قالب چهار قطعه در دستور کار قرار داده ایم فرماندار شهرستان دوره چگنی در ادامه با تاکید بر کار شبانه روزی در این شهرستان، عنوان کرد: در این راستا دستگاهها به خصوص راهداری و حمل و نقل جاده ای اجرای پروژه های این حوزه را هر چه سریع تر به سرانجام برسانند.

کوروش جایروند مشاور پروژه راهسازی ویسان - معمولان، اظهار داشت: نقشه های این پروژه از منطقه «تنگه تیر» تا پلدختر تا حدودی آماده است.

وی با بیان اینکه این پروژه را در قالب چهار قطعه در دستور کار قرار داده ایم، عنوان کرد: مناقصه قطعه اول این پروژه برگزار شده است و قرارگاه خاتم تقبل اجرای این قطعه را داشته است.

نیاز ۸۴۰ میلیارد تومان برای پروژه

مشاور پروژه راهسازی ویسان - معمولان، بیان داشت: نقشه چهار کیلومتر از قطعه اول این پروژه به قرار گاه خاتم ابلاغ شده است، طی روزهای آینده کارشناسان شرکت ساخت بازدید از این پروژه خواهند داشت.

جایروند با اشاره به اینکه از این پروژه راهسازی چهار کیلومتر به پیمانکار ابلاغ شده است، گفت: با بازدید از این پروژه ۱۳ کیلومتر دیگر از آن تا انتهای هفته به پیمانکار ابلاغ خواهد شد.

در مجموع ۸۴۰ میلیارد تومان میزان اعتبار مورد نیاز برای این پروژه است وی، افزود: در مجموع ۱۷ کیلومتر از این پروژه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مشاور پروژه راهسازی ویسیان - معمولان باتاکید بر ضرورت اختصاص ماشین آلات لازم برای اجرایی شدن این پروژه، گفت: تا کنون سه میلیون متر مکعب خاکبرداری در این پروژه انجام شده است.

جایروند با اشاره به اینکه سایر قطعات این پروژه نیز در شرف برگزاری مناقصه است، تصریح کرد: در مجموع ۸۴۰ میلیارد تومان میزان اعتبار مورد نیاز برای این پروژه است.

بلاتکلیفی مهم ترین مطالبه سیل‌زدگان

سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز در این رابطه با تاکید بر اینکه این احداث این جاده برای ما خیلی مهم است، اظهار داشت: مهم ترین کاری که باید انجام دهیم عملیاتی شدن همین جاده است.

وی با تاکید بر اینکه در سطح ملی نیز همه دنبال عملیاتی شدن این پروژه هستند، عنوان کرد: چندین بار وزیر راه و شهرسازی پیگیر این پروژه بوده و هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پیگیر آن بوده است.

۲۲۰ میلیارد تومان توافق شده به صورت نقدی از طریق بانک سپه برای این پروژه اختصاص پیدا کند استاندار لرستان، تاکید کرد: ۲۲۰ میلیارد تومان توافق شده به صورت نقدی از طریق بانک سپه برای این پروژه اختصاص پیدا کند.

خادمی با بیان اینکه این میزان اعتبار از طرف ماده ۵۶ در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: همچنین یکی از خواسته های اصلی مردم عملیاتی شده این پروژه است.

اقدمات باید جدی‌تر شود

وی با تاکید بر اینکه با توجه به ابلاغ اعتبار و آغاز بخشی از پروژه، از مشاور و پیمانکار این پروژه راهسازی درخواست داریم که برای تکمیل آن جدی تر پای کار بیایند، گفت: امیدواریم در بازدید هفته آینده حدقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات را در این پروژه ببینیم.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه باید در چندین نقطه کار در این پروژه شروع شود، بیان داشت: فصل کار هم کم است و باید مردم باورشان شود که این جاده درست و حسابی شروع می شود.

خادمی با تاکید بر اینکه گزارش روند کار این پروژه راهسازی هفتگی در اختیار استانداری قرار گیرد، گفت: وزیر راه این پروژه را کلنگ زنی کرده است، فرمانده سپاه نیز از این پروژه بازدید کرده و اعلام کرده که قرار گاه پیمانکار وزارت راه برای عملیاتی شدن این پروژه خواهد بود.

وی، افزود: همه قول اجرایی شدن این پروژه را به مردم داده اند و امیدواریم که حرکت جدی در این پروژه شروع شود.

وعده راهداری برای احداث پل منطقه «حیات الغیب»

عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان همچنین به اجرای پل منطقه «حیات الغیب» در شهرستان دوره چگنی که در جریان سیلاب تخریب شد، اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر پلی که ایجاد شده برای عبور و مرور مردم منطقه موقت است.

وی با بیان اینکه پلی در این منطقه در حال اجرا است که دائمی است، افزود: عملیات احداث این پل نزدیک به ۱۵ روز پیش شروع شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان، بیان داشت: امیدواریم که حفاری و بتن ریزی این پروژه را انجام دهیم و اگر خللی در کار پیمانکار به وجود نیاید تا ۴۵ روز آینده کار بتن ریزی شمع ها و احداث «کول ها» عملیاتی شود تا پلی که از سوی ارتش ساخته شده در این محل نصب کنیم.

کد خبر 4720465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =