سیستانیان نخستین خونخواهان امام حسین(ع) بودند

زابل - مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: بزرگترین و مهم ترین افتخار مردم شریف سیستان پیشتازی آن ها در دفاع از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین رجبی دوانی پیش از ظهر امروز در اجتماع مردمی پاسداشت اولین قیام مردم سیستان به خونخواهی امام حسین(ع) که در میدان امام‌حسین (ع) زابل با حضور پرشکوه مردم برگزار شد، اظهار داشت: نخستین قیامی که پس از حادثه عاشورا برای خون‌خواهی امام حسین (ع) به وقوع پیوست، قیام مردم سیستان بر ضد حاکمان اموی بود.

وی با تاکید بر اینکه قیام مردم سیستان پس از عاشورا و پیش از قیام توابین و مختار به وقوع پیوسته است، افزود: مردم سیستان زمانی که خبر شهادت امام حسین(ع) و اسارت اهل بیت ایشان را شنیدند در برابر آن موضع گرفته و دست به قیام زدند.

مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام ادامه داد: مردم سیستان در زمانی به خوانخواهی امام حسین(ع) قیام کردند که یزید و حکومت اموی در اوج قدرت بود و فرمانروای وقت منطقه نتوانست در مقابل حرکت مردم سیستان ایستادگی کند.

وی با اشاره به اینکه قیام مردم سیستان ماه‌ها به طول انجامید، گفت: این قیام نشان دهنده ایمان اعتقاد و اخلاص مردم  این منطقه به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به خصوص حضرت سیدالشهداء(ع) بود.

رجبی دوانی با اشاره به اینکه بزرگترین و مهم ترین افتخار مردم شریف سیستان پیشتازی آن ها در دفاع از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است، بیان کرد: سیستانیان پیش از این قیام نیز در زمانی که حکومت اموی به گونه‌ای عمل کرد که به ساحت مقدس امیرمومنان علی (ع) اهانت شود در قبال چنین اهانت و جسارتی ایستادند و یه هیچ قیمتی حاضر به اینکار نشدند.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید قدر مردم ولایتمدار، شریف و مرزدار سیستان و بلوچستان را بدانند، تصریح کرد: شایسته این مردم با این سابقه درخشان نیست که دچار فقر و محرومیت باشند.

کد خبر 4728685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =