افزایش خوراک پتروشیمی‌ها به روزانه ۱.۷ میلیون بشکه معادل نفت

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: مقدار خوراک دریافتی مجتمع‌های پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به معادل روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درباره صنایع پایین دست پتروشیمی کشورگفت: هم‌اکنون سالانه ۳۳ میلیون تن برابر با ۶۵۰ هزار بشکه معادل نفت در روز میزان خوراکی است که از وزارت نفت دریافت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه مقدار خوراک دریافتی صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی به سالانه ۶۲ میلیون تن برابر روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه معادل نفت‌خام می‌رسد، افزود: این رقم در سال ۱۴۰۴ با تحقق جهش سوم پتروشیمی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه معادل نفت خام می‌رسد که این به معنای واقعی گذر از خام فروشی در صنعت نفت کشور است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه به ازای هر تن تولید در صنعت پتروشیمی حدود هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود، ادامه داد: هم‌اکنون با ۶۶ میلیون تن ظرفیت این صنعت، ۱۰۸ هزار نفر فعال هستند.

محمدی با اشاره به اینکه آمار اشتغال در صنایع پایین دست پتروشیمی بسیار خیره‌کننده است، تصریح کرد: رقم اشتغال در این صنایع به ۱۷۰ برابر می رسد و ما در صنایع تکمیلی ۱۵ هزار بنگاه فعال داریم که این بنگاه ها ۸۸۰ هزار اشتغال ایجاد کرده اند، بنابراین به ازای تحویل هر تن محصول به بخش پایین دست، ۱۷۰ هزار اشتغال داریم.

این مقام مسوول با بیان اینکه ۳۱ میلیون تن محصول قابل فروش در بخش بالادست پتروشیمی تولید می‌شود، گفت: ۲۲.۵ میلیون تن بالغ بر ۷۰ درصد تولیدات صادر می شود. این روند نیز به همین ترتیب در بخش پایین دست در حال انجام است و ما حدود ۵ میلیون تن خوراک به بخش پایین دست می‌دهیم که به محصولات متنوع تبدیل می‌شود.

کد خبر 4728706

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =