۶۸ طرح محرومیت زدایی درروستاهای دورافتاده استان قزوین اجرا می شود

قزوین- مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر استان قزوین گفت: با تعریف ۶۸ طرح عمرانی در روستاهای سه دهستان محروم استان قزوین تاکنون ۴۸ طرح با مشارکت مردم عملیاتی و تکمیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ حمزه برین عصر چهارشنبه در نشست خبری که در محل قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر(عج) استان برگزار شد اظهارداشت: همه کسانی که در دفاع مقدس نقش داشتند باید به ندای «هل من ناصرا ینصرنی» در عرصه های دیگر پاسخ دهند تا کشوردر مسیر حل مشکلات سربلند باشد.

وی اضافه کرد: امروز با گذشت ۴ دهه از انقلاب اسلامی با یک ایدیولوژی مستقل توانسته ایم الگوی دیگر کشورها شویم لذا باید در همه دوران ها بتوانیم رزمندگانی چون گذشته داشته باشد تا در عرصه نبردهای جنگ نرم و سخت پیروز شود.

سرهنگ برین تصریح کرد: امروز رسالت خدمت رسانی به مردم را داریم و باید نشان دهیم انقلاب در سایه حل مشکلات مردم می تواند زمینه تحقق تمدن اسلامی را مهیا کند و در مسیر تعمیق باورهای دینی می توان زمینه ساز حکومت مهدی شد.


‌رئیس قرارگاه سپاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین تصریح کرد: در طول عمر انقلاب اسلامی، سپاه با اعتقاد برخدمت رسانی در دورههای مختلف ماموریتهای زیادی داشته و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی رزمی بخشی از امکانات خود را در امور سازندگی در مناطق محروم بکار گرفته است.

حضور نیروهای قرارگاه در ۳ دهستان محروم استان قزوین 

وی بیان کرد: نیروهای این قرارگاه در ۳ دهستان محروم استان حضور فعال دارند و با اجرای طرح های عمرانی تلاش می کنند بخشی از محرومیت ها کاهش یابد.  

برین گفت: در دهستان «چوقور» در طارم با ۱۸ روستا که دارای معادن مس ارزشمندی است در دهستان خسرود از توابع دستجرد سفلی در منطقه الموت غربی با ۱۸ روستا و دهستان زوارک با ۳۵ روستا حضور یافته و کارهای عمرانی را انجام داده ایم.

وی بیان کرد: محرومیت فقط کار عمرانی نیست بلکه لازمه رشد تمدنی و فرهنگی، اشتغال و توسعه است که اگر بتوانیم آن را محقق کنیم به توسعه نیز دست یافته ایم.

برین تصریح کرد: از سال ۹۶ تعداد کارگروه در قرارگاه پیشرفت و آبادانی شکل گرفت و پس از مطالعات میدانی و بررسی ظرفیت ها و کمبودها و دریافت دید گاههای مردمی برای عمران اقدام کردیم.

تحقق شعار «کار از مردم، برای مردم، توسط مردم»  

رئیس قرارگاه سپاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین تصریح کرد: احساس نیاز و اولویت ها را مردم اعلام می کنند و ما طرح ها را اجرا می کنیم و این شعار نقشه کار ما در این قرارگاه است که در این میان در سال گذشته مطالعات طرح ها تکمیل و سه ماهه آخر سال کار آغاز شد.


 وی بیان کرد: در حوزه اجرا ضمن هماهنگی با دستگاههای مسئول از هسته های جهادی استفاده کردیم و با الگو برداری از تجارب دفاع مقدس در مسیر جلب رضایت مردم حرکت می کنیم.

از ۶۸ پروژه طراحی شده تعداد ۴۵ پروژه با کمک مردم تکمیل شده است

وی اظهارداشت:در این دهستانها تعداد ۶۸ پروژه طراحی شده که ۴۵ پروژه توسط خود مردم اجرایی شده است.

سرهنگ برین افزود: در سه دهستان درالموت شرقی برآورد اولیه یک میلیارد و ۵۷۷ میلیون تومان بود که با یک میلیارد و۳۷۲ میلیون تومان برای ۲۲ پروژه آب رسانی، کشاورزی، ایستگاه تلویزیونی اجرا شد.

وی اظهارداشت: در این طرح ها قرارگاه حدود ۳۳۱ میلیون تومان، بخش دولتی ۸۴ میلیون تومان و مردم منطقه نیز ۳۱۷ میلیون تومان را تامین کردند.

برین اضافه کرد:در الموت غربی  ۹ پروژه از مجموع ۳۰ طرح افتتاح شد که برآورد اولیه یک میلیارد و ۱۸۹ میلیون تومان بود که با یک میلیارد و ۵۴ میلیون تومان تکمیل شد که در این منطقه مبلغ ۴۱۳ میلیون تومان توسط قرارگاه،  ۴۸۳ میلیون تومان توسط دولت و  ۱۸۷ میلیون تومان نیز سهم مردم بود.

سرهنگ برین یادآورشد: در روستای چوقور از ۲۴ طرح تعداد ۱۴ طرح افتتاح شد که یک میلیارد و ۷۰۵ میلیون تومان برآورد اولیه بود که با یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون آنها را تکمیل کردیم که ۵۸۰ میلیون تومان توسط قرارگاه، ۴۵۰ میلیون تومان توسط دولت و ۲۸۲ میلیون تومان هم اورده مردم بود.

وی اظهارداشت:تاکنون توسط نیروهای قرارگاه پیشرفت و آبادانی در سه دهستان استان قزوین تعداد ۴۵ پروژه تکمیل شده و آماده بهره برداری است که هفته آینده ۸ پروژه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افتتاح خواهد شد.  

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی گفت: در دهستان چوقور ۴ طرح کشاورزی، ۲ طرح آبرسانی، ۷ طرح راه و ابنیه، یک طرح صدا و سیما، در منطقه الموت غربی دو طرح آبرسانی، دو طرح کشاورزی و ۵ طرح ابنیه و راه اجرا شده است.

افتتاح هشت طرح در هفته دفاع مقدس

وی به طرح های آماده افتتاح به مناسبت هفته دفاع مقدس  نیز اشاره کرد و اظهارداشت: ‌بخشی از پروژه ها از جمله راه ارتباطی روستای علی آباد برای اتصال دهستان به شهرستان خرم دره و اتوبان که فاز اول آن با ۷۰۰ میلیون تومان افتتاج میشود که ۳۰۰ میلیون تومان توسط قرارگاه و ۳۰۰ میلیون با اعتبارات دولت و ۴۰ میلیون تومان کمک مردم عملیاتی شده است.

برین اظهارداشت: همچنین کانال آبرسانی کشاورزی عباس آباد به طول ۲ کیلومتر با تامین اعتبار ۵۰ میلیون تومانی از سوی قرارگاه،   ۵۰ میلیون تومان از سوی مردم و ۱۰۰ میلیون تومان دولت اجرا شده است.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان اضافه کرد: کانال کشاورزی روستای حصار به طول بک کیلومتر با ۵۰ میلیون تومان اعتبار تامین شده توسط قرارگاه و ۴۰ میلیون تومان توسط مردم اجرایی شده است.

وی بیان کرد: کلنگ زنی طرح آبرسانی روستای چمن و احداث مخزن به ظرفیت ۱۰۰  مترمکعب، کانال کشاورزی در دهستان زوارک در الموت شرقی به طول ۲۲۰۰ متر با مشارکت ۵۰ میلیون تومانی قرارگاه، اعتبار ۵۰ میلیون تومانی دولت و ۱۲۰ میلیون تومانی اهالی آماده افتتاح است.  

برین اضافه کرد: همچنین طرح آبرسانی روستای ایلان در الموت شرقی با تامین اعتبار۱۵۰ میلیون تومانی از دیگر طرح های آماده افتتاح است که ۴۰ میلیون تومان هزینه طرح را  قرارگاه پیشرفت و آبادانی تامین کرده و دولت نیز ۵۵ میلیون تومان و کمک های مشارکت مردمی  ۵۵ میلیون تومان است.

وی گفت: روستای چاله و توسر چون پل ارتباطی نداشتند برای ساخت این پل به طول ۱۰ متر و عرض ۴ متر اقدام شد که ۴۰۰ میلیون تومان برآورد اولیه بود که مردم ۲۰ میلیون تومان دادند و از سوی قرارگاه هم ۱۶۰ میلیون تومان داده شد و کمک دولت ۱۰۰ میلیون تومان بود که توانستیم این طرح را با  ۱۸۰ میلیون تومان اجرا کنیم.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان قزوین یادآورشد: همچنین قنات روستای کاکوهستان در الموت عربی را افتتاح خواهیم کرد که ۲۰۰ میلیون تومان هزینه برآورد اولیه است که قرارگاه ۷۰ میلیون،  دولت ۴۳ میلیون و اهالی ۴۰ میلیون تومان را تامین کردند تا این قنات را فعال کنیم و برای آن۲۵۰ متر لایروبی کانال هم صورت گرفت.

وی از آبرسانی به سه روستای حاشبه رودخانه شاهرود خبرداد و اظهارداشت: در این طرح ۶ کیلومتر خط انتقال اجرا شده، دو چاه و مخزن ۱۰۰ مترمکعبی با ۶۵۰ میلیون تومان اجرا شده که ۱۸۰ میلیون تومان را قرارگاه و ۴۰۰ میلیون تومان را دولت و ۳۰ میلیون تومان را اهالی تامین کرده اند.

سرهنگ برین اضافه کرد: بازسازی و مرمت ۲۰ روستا نیز در دستور کار بود که مسجد روستای خسرود با کمک ۵۰ میلیون تومانی قرارگاه و اهدای ۲۰ میلیون تومان از سوی مردم به پایان رسیده و آماده افتتاح شده است.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی یادآورشد: با تشکیل ۴ کار گروه سلامت تعداد ۶ فعالیت خاص در روستاها پیش بینی کرده ایم که در این راستا برگزاری دوره های آموزش عمومی با ۹۰ جلسه برای ترویج سلامت اجرایی شده و با توجه به سنت ها، تغذیه سالم توانستیم سه باب سلامت کده راه اندازی کنیم تا تولید روستایی سالم در اختیار مردم باشد که همه این کارها با مشارکت مردم صورت گرفته است.

وی بیان کرد: همچنین دانش آموزان روستاها را با مفاهیم سلامت آشنا و ۵ جشنواره غذای سالم و سنتی را برگزار کرده ایم و تعدادی از جوانان روستایی را به عنوان سفیران سلامت آموزش دادیم.  

برین تصریح کرد: برگزاری ۲۴ فعالیت اردویی، تامین لوازم تحریر، ارائه مشاوره تحصیلی، استعدادیابی علمی، ورزشی دانش آموزان،  برگزاری دوره های آموزشی برای معلمان از دیگر کارهای انجام شده است.

وی بیان کرد: همچنین ۶ رسته شغلی مزیت دار در روستاها شناسایی شد تا بتوانیم برای اشتعال و کار اقتصادی روستاییان اقدام کنیم که در این راستا اجرای طرح هایی در عرصه های دام سنگین و طیور، کشت زراعی ۸۰ هکتار زمین در زرند و خسرود، اشتغال ۱۷ نفر در زنبورداری و ایجاد ۱۰۰۰ کلنی کندو، تولید ۸ تن عسل، فعال شدن باغداری و آموزش گلیم بافی از فعالیتهای اقتصادی در روستاهای محروم است.

برین اظهارداشت: با استقرار ۹ نفر از روحانیون در روستاها برای تبلیغ امور دینی و فرهنگی اقدام شد تا از آسیب های اجتماعی کم کنیم.

کد خبر 4729100

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =