اربعین، بهترین فرصت تمرین حرکت کاروانی است

حرکت کاروانی در اسلام، از کلیدواژه های اسلام تمدنی است و اربعین، بهترین فرصت تمرین حرکت کاروانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله محمدی استادیار مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در یادداشتی کوتاه با عنوان اربعین، تمرین حرکت کاروانی، زدودن زنگارهای «من» به اهمیت پیاده روی اربعین و تأثیر آن بر تمدن سازی پرداخته است که در ادامه از نظر شما می گذرد:

حرکت کاروانی در اسلام، از کلیدواژه های اسلام تمدنی است. مؤمنان رشد خویش را تنها در سایه ارتقاء معنوی جامعه ایمانی می بینند. این مفهوم که از ویژگیهای عصر ظهور نیز هست، نیاز به تمرین عملی دارد تا از ساحت مفهوم به ملکات روحی تبدیل شود. اربعین، بهترین فرصت تمرین حرکت کاروانی است.

میهمانان و میزبانان، خود را در جایگاه مهاجرین و انصار صدر اسلام می بینند. مهاجرین، از تمام تعلقات سرزمینی دست کشیده و اعتکافی در حال حرکت را تمرین می کنند. انصار نیز مال و ثروت، زن و فرزند را در بازار عاشقی حاضر کرده تا ندای «بنفسی انت و مالی و اهلی و اسرتی» را عاشقانه بسرایند.

زدودن «من»‌های موهوم که شرط ظهور است، را میتوان در اربعین تمرین کرد. زنگار «من» نژاد، «من» تکاثرطلبی، «من» برتری جویی، «من» شهرت طلبی و ... از وجود شیعیان زدوده می شود تا بتوانند هویت فقری و وجود رابط خویش را در انقطاع الی الله به علم حضوری درک کنند.

آنان که حسرت خلوتی برای مراقبت و ریاضت دارند، این مسیر را مغتنم می شمارند. گام های خسته و چشمان بارانی، انس با محبوب را تسهیل می کنند.

استکبار که از گسترش قدرت نرم شیعی به هراس افتاده است، باز در اختلاف بین عرب و غیر عرب طمع کرده است تا مرز اختلاف را از تفرقه شیعه و سنی به درون شیعیان بکشاند. لکن سنت الهی در طول تاریخ انبیا آن است که هر مکر شیطان را به فرصتی برای رشد جریان حق بدل کند.

امسال تعهد مؤمنان بر الفت شیعیان ایران و عراق شدت یافته است. هزاران طلبه و دانشجو در مانور اقتدار شیعی حاضرند. بسیاری از آنها قصد دارند، ساعاتی از روز را در مواکب عراق خدمت کنند. اگر هر طلبه یا دانشجو، فقط یک روز یا نیم روز در موکب عراق خدمت کند، مسیر وحدت بین شیعیان که از مقدمات ظهور است، به اندازه چندین سال فعالیت فرهنگی جلو می افتد. این فرصت را از دست ندهیم. هر موکب عراقی سنگری برای مبارزه فرهنگی با استکبار است.
 

کد خبر 4739527

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =