کودکان قربانی قتل‌عام اقتصادی آمریکا هستند

رایزن ایران در سازمان ملل متحد گفت: کودکان ایرانی قربانیان اول قتل‌عام اقتصادی آمریکا هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسنی‌نژاد پیرکوهی رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد که در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع ارتقا و پاسداری از حقوق کودکان سخن می‌گفت، گفت: اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا در تحریم کشورمان بیشترین آسیب را به افراد نیازمند زده است.

وی با اشاره به این موضوع که کودکان در معرض آسیب تروریسم اقتصادی آمریکا هستند، افزود: در شرایط سکوت و بی‌تفاوتی جهانی، کودکان ایرانی قربانی اول قتل‌عام اقتصادی آمریکا هستند.

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: با وجود گام‌هایی که برای اجرای کنوانسیون حقوق کودک برداشته شده، هنوز هم میلیون‌ها کودک در سرتاسر جهان، زندگی خود را در منازعات مسلحانه، جنگ‌ها و اشغال خارجی سپری می‌کنند.

حسنی نژاد پیرکوهی افزود: این واقعیتِ تلخی است که کسانی که عموما کودکان را هدف حملات خود قرار می‌دهند، در تهیه‌ سلاح و تجهیز زرادخانه‌های خود با هیچ مشکلی مواجه نیستند. به‌علاوه نزدیک به ۴۲۰ میلیون کودک که تقریبا یک‌پنجم جمعیت کودکان جهان را تشکیل می‌دهند، در بحبوحه‌ منازعات زندگی می‌کنند و هیچ اطمینانی به فردای خود ندارند.

وی با تاکید بر این موضوع که یک‌سوم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که آماج اقدامات یک‌جانبه‌ قهرآمیز نامشروع یا محاصره‌ غیرانسانی قرار دارند و این واقعیتی دردآور و بسیار نگران‌کننده است، بیان کرد: در شرایط سکوت و بی‌تفاوتی جهانی نسبت به این اقدامات نامشروع، آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه به ویژه کودکان و افراد نیازمند به مراقبت‌های حیاتی پزشکی مانند کودکانی که از سرطان خون یا سایر انواع سرطان‌ها و بیماری‌های نادر، رنج می‌برند، قربانیان اصلی اقدامات یکجانبه‌ قهرآمیز آمریکا هستند.

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: تهدید جان کودکان به منظور دستیابی به اغراض سیاسی چیزی جز تروریسم اقتصادی نبوده و نظر به عواقب حاد اقدامات قهرآمیز بر زندگی کودکان، ضرورت دارد که سازمان ملل، تاثیر اقدامات مزبور بر وضعیت کودکان را مورد ارزیابی و بررسی عمیق و جدی قرار دهد.  

حسنی نژاد پیرکوهی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به‌رغم چهار دهه شرایط ناعادلانه و نا به هنجار محیط خارجی، پیشرفت‌های قابل توجهی در بهبود شرایط زندگی کودکان داشته ‌است.

وی  همچنین در سخنان خود به ابتکار وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی هماهنگی و نظارت بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک در نامگذاری سال ۱۳۹۸ به عنوان سال تحول در حقوق کودک اشاره کرد و گفت: تحت شعار تحول در حقوق کودک و به منظور ارتقای آگاهی و ارائه‌ مشاوره و ترویج و پاسداری از حقوق کودکان، تاکنون یازده کلینیک تخصصی حقوق کودک در مراکز استانی دایر شده و براساس برنامه‌ریزی‌ها، این مراکز به زودی در سطح ملی و در همه‌ استان‌ها راه اندازی خواهد شد.

رایزن ایران در سازمان ملل ادامه داد: همچنین در سطوح تقنینی و سیاست‌گذاری، اصلاحیه‌ قانون ملی به تصویب رسید و از اوایل اکتبر ۲۰۱۹ اجرایی شد و به موجب آن مقرر گردید به فرزندانِ مادران ایرانی که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده‌اند، تابعیت اعطا شود.

وی این اقدام را گام مهمی در جهت تعیین تکلیف بسیاری از کودکان به لحاظ تابعیت دانست و تصویب سند ملی کار شایسته و سیاست‌های اشتغال مبتنی بر سند ملی کار شایسته در که در آن راهبردهای موثری در رابطه با محو کار کودکانِ کار، به ویژه بدترین اشکالِ کارِ کودک پیش‌بینی شده است را بسیار مهم قلمداد کرد و ضمن اشاره به انتشار دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط قوه قضائیه، تاکید کرد: مواد متعددی از این دستورالعمل، به حقوق کودکان مربوط می‌شود.

رایزن نمایندگی کشورمان در نیویورک، با اشاره به تصویب لایحه‌ جامعی با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان از طی مراحل قانونی این لایحه خبر داد و دسترسی کودکان به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و آموزش کیفی را دو پایه‌ اصلی سیاست‌های ملی توسعه‌ ایران دانست.

حسنی‌نژاد پیرکوهی تصریح کرد: دستیابی به اهداف مورد توافق بین‌المللی درخصوص مرگ و میر کودکان و مادران باردار از طریق اختصاص پوشش ملی زایمان بی‌خطر، واکسیناسیون و بهبود تغذیه‌ کودک از موارد قابل ذکر اقدامات کشورمان است.

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: پوشش تحصیلات در ایران برای رده‌ ابتدایی ۹۹ درصد، دو سال نخست دبیرستان ۹۴ درصد و دو سال آخر دبیرستان، ۸۴ درصد است.

حسنی‌نژاد پیرکوهی در پایان گفت: در حال حاضر، نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر دانش‌آموز تبعه‌ خارجی فارغ از وضعیت پناهندگی، در مدارس سرتاسر کشور مشغول به تحصیل هستند که این وجه از کمک ایران به جامعه‌ جهانی به اندازه‌ای که باید، مورد توجه قرار نگرفته است.

کد خبر 4743722

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =