ریشه یابی آسیب ها با تهیه و تدوین اطلس اجتماعی آذربایجان شرقی

بناب- مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استاندار آذربایجان شرقی گفت: با تهیه و تدوین اطلس اجتماعی می توان علت آسیب های اجتماعی را ریشه یابی و برای درمان آن چاره جویی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی پورشکوهی امروز در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده شهرستان بناب با بیان اینکه برای مواجهه با آسیب های اجتماعی نیاز به نقشه راه و تدوین طرح جامع آسیب های اجتماعی است؛ تأکید کرد: خطر آسیب های اجتماعی کاملاً جدی است و در مقطعی نیز از مدیریت آن در جامعه غافل شدیم.

وی افزود: آسیب های اولویت دار جامعه طلاق، کودک همسری، حاشیه نشینی و کودکان کار هستند که لازم است راهکار مناسب با این آسیب ها ارائه شود.

مدیرکل اجتماعی، فرهنگی استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در استان اقدامات مؤثری پیرامون مسائل اجتماعی و فرهنگی انجام یافته و استان آذربایجان شرقی بدون معتاد متجاهر است ولی در خصوص آسیب اجتماعی طلاق ار وضعیت مناسبی برخوردار نیست و با این سابقه دینی و اسلامی وضعیت استان در مسئله طلاق نگران کننده است.

پورشکوهی تصریح کرد: با نگاه کالبدی و فنی نمی توان آسیب های اجتماعی را مدیریت کرد بلکه با رویکرد اجتماعی و فرهنگی باید وارد قضیه شد و همچنین ضروری است در نوع نگاه به مباحث آسیب های اجتماعی تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه سکونت ۴۰ درصد جمعیت شهر بناب در سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر قابل تأمل است؛ گفت: در سطح استان ۲۴ درصد جمعیت در محله های حاشیه نشین سکونت دارند که ۴۰۰ هزار نفر در تبریز و در حاشیه شهر ساکن هستند.

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید برای تقویت همبستگی اجتماعی و پویایی فرهنگی در سطح جامعه گفت: برغم محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه بودجه و اعتبار قابل توجهی توسط وزارت کشور برای مقابله با آسیب های اجتماعی اختصاص یافته است و سال گذشته برای کاهش آسیب های اجتماعی ۷۰ میلیارد ریال اعتبار در سطح استان هزینه شده است.

پورشکوهی با تأکید بر ضرورت تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی برای رفع آسیب های اجتماعی بیان کرد: تشکل های مردم نهاد می توانند نقش قابل ملاحظه ای در فرهنگ سازی  آگاه سازی شهروندان داشته باشند و وجود حوزه علمیه نیز ظرفیت بزرگی برای این شهرستان است که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی قدم بردارد.

کد خبر 4752716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =