تعلل وزارت میراث فرهنگی در ایجاد تشکل حرفه‌ای گردشگری

رئیس موقت هیات موسس تشکل حرفه‌ای دفاتر مسافرتی گفت: بعد از ماهها ارائه درخواست برای تشکیل تشکل حرفه‌ای گردشگری هنوز وزارت میراث فرهنگی به درخواست متقاضیان ترتیب اثر نداده است.

محمودرضا حاجی نصرالله که به صورت موقت به عنوان رئیس هیات موسس تشکل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی تهران شناخته شده است به خبرنگار مهر گفت: به رغم اینکه درخواست تاسیس تشکل حرفه ای گردشگری خرداد ماه در اداره کل میراث فرهنگی تهران ثبت شده  ، وزارت میراث فرهنگی هنوز اقدامی برای تشکیل این تشکل انجام نداده است. این درحالی است که این اقدام در برنامه ششم توسعه باید اجرایی می شد و در دستور العمل این وزارتخانه نیز آمده است.

وی در ادامه بیان کرد: اکنون با ۹ نفر به عنوان هیات موسس را تشکیل داده ایم ولی هنوز وزارت میراث فرهنگی با تثبیت آن موافقت نکرده است. حدود صد آژانس نیز همراه با این هیات موسس درخواست تشکیل این تشکل را کرده اند.

حاجی نصرالله بیان کرد: بسیاری از آژانسهایی که عضو انجمن صنفی ایران و تهران هستند بعد از تشکل عضو این تشکل خواهند شد در وهله اول باید انتخابات زیر نظر میراث فرهنگی انجام شود در آن صورت هیات مدیره ای که در نتیجه انتخابات رای آورده می تواند از وزارت خانه اختیارات متعددی را بگیرد مانند تشکیل کمیسیون های رسیدگی به شکایات. چون اکنون انجمن های دفاتر خدمات مسافرتی ایران و تهران چنین اختیاراتی را ندارند. 

وی درباره کمیسیون های رسیدگی به شکایات نیز گفت: اکنون آرای صادر شده در این کمیسیون ها لازم الاجرا نیست. همچنین چرا نباید در کمیسیون های تخصصی موضوع صدور مجوزها مورد بررسی قرار گیرد تا وزارت خانه از آن به بعد این طور فله ای مجوز به هر آژانسی ندهد. 

حاجی نصرالله بیان کرد: ما نمی گوییم که فعالیت انجمن ها در حال حاضر غیرقانونی است ما فقط اختیارات بیشتر میخواهیم به همین دلیل درخواست تشکل داده ایم. حتی می توان در اساسنامه تشکل، میزان دخالت وزارت میراث فرهنگی را نیز مشخص کرد.

وی در ادامه گفت: در تاریخ ۱۹ مرداد ماه امسال مدیرکل امور حقوقی و املاک این وزارت خانه  در نامه ای به مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری نوشته نظر به ادعای ریاست هیات موسس تشکل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی استان تهران، و با عطف توجه به تبصره ۲ بند ۵ بخشنامه معاون وقت گردشگری درباره نحوه نظارت بر ایجاد و فعالیت تشکل های حرفه ای دستور فرمایید موضوع بررسی و ضمن پاسخگویی به متقاضی و سایر دوایر ذیربط از نتیجه، این دفتر را نیز مطلع کنند.

در دستورالعمل نحوه ایجاد و فعالیت تشکل های حرفه ای صنعت گردشگری ایران که آبان ماه سال ۹۵ توسط اداره نظارت و ارزیابی سازمان میراث فرهنگی وقت نوشته شده است آمده که این دستور العمل به استناد ماده ۲۵ آیین نامه ایجاد اصلاح و تکمیل و ... تاسیسات گردشگری و ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی اصلاحی مورخ ۱۳۷۵ با هدف ایجاد و فعالیت تشکل های حرفه ای گردشگری و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع قانونی بخش غیردولتی و استفاده از ظرفیت آنها در جهت پیشبرد اهداف گردشگری برای اجرا ابلاغ شده است. 

 وظایف و اختیاراتی که اعضای تشکل حرفه ای گردشگری دفاتر مسافرتی به دنبال آن هستند  در این دستورالعمل بدین شرح توضیح داده شده است:

تلاش در جهت استیفای حقوق خواسته های مشروع و حرفه ای اعضای انجمن

برنامه ریزی برای ارتقا سطح مهارت اعضا در راستای تسهیل و بهبود امور مربوط به گردشگری

همکاری در زمینه شناسایی فعالان واحدهای غیر مجاز و فاقد مجوز از سازمان به منظور جلوگیری از ادامه فعالیت آنها به ترتیبی که سازمان مشخص می کند

همکاری در جهت شناخت بهتر مشکلات فعالان بخش گردشگری و کمک به حل آنها

کمک و همکاری با سازمان در راستای فراهم کردن مقدمات لازم در امر صدور مجوز ها و تسریع و ارتقاء کیفیت در انجام امور مربوطه با حفظ ترتیبات و ضوابطی که سازمان مشخص می کند

ایجاد ظرفیت های حمایت مالی از اعضا و اعطای وام و اعتبار برای اجرای طرح های سرمایه گذاری، تکمیل، تجهیز و ارتقای سطح تأسیسات گردشگری

ایجاد نمایشگاه در داخل و یا خارج از کشور 

توسعه و ترویج شیوه های مدیریت و بهره برداری از تأسیسات گردشگری

 اجرای مصوبات قانونی شورای عالی میراث فرهنگی و انجام فعالیت های لازم در جهت اجرای هدف های توسعه ای گردشگری کشور

کد خبر 4754381

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =