پایگاه جامع تاریخ افتتاح می شود

مراسم افتتاح رسمی پایگاه جامع تاریخ پنجشنبه ۹ آبان ساعت ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰ در قم، بلوار جمهوری، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، اخیرا پایگاه جامع تاریخ را راه‌اندازی کرده و در اختیار کاربران قرار داده است. این پایگاه قرار است روز پنج‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ در یک نشست علمی که به منزله مراسم افتتاح رسمی پایگاه است، مورد بررسی قرار گیرد. 

پایگاه جامع تاریخ به آدرس لینک با هدف پوشش اطلاعاتی تمامی وقایع و رخدادهای مهم تاریخ اسلام و تسهیل در دسترسی کاربران به پژوهش‌های انجام گرفته در این حوزه در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، ارائه گردیده است. این پایگاه بر محور زمان سامان یافته و تلاش دارد تمامی وقایع مهم تاریخ‌دار -که حداقل سال وقوع آن مشخص باشد- در بازه زمانی اندکی پیش از تولد پیامبر خدا (ص) تا نیمه‌ی قرن چهاردهم هجری قمری را پوشش دهد. قلمروی جغرافیایی رویدادها و زمان‌های بررسی شده در پایگاه شامل مناطق مختلف سرزمینهای اسلامی می‌شود.

اکنون در نخستین عرضه‌ی این پایگاه، بخش رویدادها، قابل بهره‌برداری است و می‌توان آن‌ها را بر اساس موارد زیر بازیابی نمود:

تعیین محدوده‌ی زمان وقوع رخداد
نوع رویداد (ولادت، وفات، اجتماعی، سیاسی، نظامی، دینی، طبیعی، قضایی، اقتصادی، فرهنگی، تمدنی، معجزات)
دوره زمانی (نبوت، امامت، خلافت، حکومت‌ها)
واژه‌های مستخرج از نمایه‌ی رویدادها در دو بخش «نام‌ها»، شامل: (قبائل، گروهها، اشخاص، اماکن، اشیاء، اعضای بدن، حیوانات، غذاها و نوشیدنی‌ها، گیاهان و درختان، میوه‌ها) و «مفاهیم»، شامل: (اجتماعی، سیاسی، تمدنی، فرهنگی، دینی، قضایی، نظامی، اقتصادی، طبیعی)
و منابع استفاده شده در پایگاه

همچنین این امکان فراهم است که از نمایش اطلاعات رویدادها به صورت‌های مختلفی چون بر اساس: تاریخ وقوع، تعداد گزارش، حروف الفبا، رویدادهای مرتبط و نمای ابری حاصل از آن، نمای نقشه در صورت وجود و نیز نمایش بر اساس گاهشمار (Timeline)، بهره برد. علاوه بر این پایگاه، از قابلیت جستجو ساده و پیشرفته بر اساس محتوای رویدادها برخوردار است.

مراسم افتتاح رسمی این پایگاه اینترنتی پنجشنبه ۹ آبان ساعت ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰ با حضور محسن الویری، محمدرضا بارانی و مصطفی صادقی در قم، بلوار جمهوری، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برگزار خواهد شد.

کد خبر 4758243

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =