۶ مقوله مهم در حوزه تهدیدات زیستی گیلان شناسایی شده است

رشت- رئیس اورژانس گیلان با اشاره به فعالیت کارگروه بهداشت، سلامت و بیولوژیک در شورای پدافند غیرعامل این استان، گفت: در این کارگروه شش مقوله مهم در حوزه تهدیدات زیستی گیلان شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان اسدی ظهر یکشنبه در همایش آشنایی و مقابله با تهدیدات حوزه سلامت با رویکرد پدافند غیر عامل در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به نامگذاری ۸ لغایت ۱۴ آبان هفته پدافند غیرعامل، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب پدافند غیرعامل را عاملی برای مصون سازی در برابر بیماری‌ها دانسته‌اند.

دکتر اسدی پدافند غیرعامل را مجموعه اقداماتی عنوان کرد که سبب افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری و تداوم فعالیت‌های ضروری و ارتقای پایداری در شرایط بحرانی می شود.

وی با اشاره به فعالیت ۱۶ کارگروه در شورای پدافند غیرعامل استان گیلان، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی در کارگروه بهداشت، سلامت و بیولوژیک این شورا فعال است.

رئیس اورژانس گیلان تأکید کرد: این کارگروه با توجه به ضرورت برقراری ارتباط نظام‌مند و فعال بین ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت با دانشگاه‌ها، سایر دستگاه‌های اجرایی کشور، با هدف ایجاد ساز و کار لازم برای حفظ سلامت مردم، کاهش آسیب پذیری، تداوم خدمات و تامین نیازهای اساسی بهداشت، امداد و درمان افزایش ایمنی و امنیت زیر ساخت‌های حوزه سلامت در مقابل انواع تهدیدات متصور و تسهیل مدیرت بحران و دفاع غیر نظامی برنامه ریزی شده است.

وی در ادامه به بخشی از وظایف این کارگروه اشاره و بیان کرد: شناسایی آسیب پذیری‌ها، تهدیدات متعارف و نامتعارف مناطق تحت پوشش دانشگاه و تهیه طرح جامع مقابله و کنترل آنها و نیز تدوین سناریوهای مختلف تهدیدات و تمرین آنها و همچنین تدوین برنامه آمادگی و پاسخ واحد نظام سلامت به انواع حوادث با تاکید برمبانی و رویکرد پدافند غیر عامل از مهم ترین وظایف این کارگروه است.

اسدی با بیان اینکه در استان گیلان شش مقوله مهم در حوزه تهدیدات زیستی مطرح است، گفت: انسان، دام، نباتات، آب اشامیدنی، محیط زیست و غذا و دارو شش مقوله مطرح شده در این زمینه هستند.

کد خبر 4762467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =