زنگ استکبار ستیزی در مدارس کردستان طنین انداز شد

سنندج - همزمان با روز ملی مبارزه با استکبار و روز دانش‌ آموز، زنگ استکبارستیزی در مدارس سطح استان کردستان طنین‌ انداز شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، همزمان با روز ملی مبارزه با استکبار و روز دانش‌آموز، «زنگ ملی مبارزه با استکبار جهانی» همزمان با سراسر کشور در کلیه مدارس کردستان طنین‌انداز شد که زنگ نمادین استکبارستیزی توسط مسئولان آموزش و پرورش کردستان در دبیرستان پسرانه دوره اول متوسطه امام شافعی سنندج به صدا درآمد.

روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده، یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران یعنی تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، شهادت و زخمی شدن تعدادی از دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ است.

تسخیر سفارت آمریکا در ایران در سال ۱۳۵۸ در حالی رخ داد که تنها ۹ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذشت؛ دانشجویان پیرو خط امام با حمله به سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید سابق که بعدها طالقانی نام گرفت آن را تصرف کردند.

تصرف سفارت آمریکا در تهران و به گروگان گرفتن ۶۶ دیپلمات آمریکایی که از ۱۳ آبان ۱۳۵۸ تا ۳۰ دی ۱۳۵۹ ادامه داشت با پذیرش قرارداد الجزایر از سوی دولت‌های ایران و آمریکا به پایان رسید و سرانجام گروگان‌های آمریکایی در بند دانشجویان آزاد شدند.

در جریان اشغال سفارت، کارمندان سفارت تلاش کردند مدارک و اطلاعات محرمانه را از بین ببرند، اما دانشجویان پیرو خط امام توانستند بخش اعظمی از این اطلاعات را بازیافت کرده و حدود ۷۰ سند محرمانه که نشان دهنده خباثت‌های دولت آمریکا علیه ملت ایران و فعالیت‌های مخفی سازمان اطلاعاتی آمریکا در ایران بود را فاش کنند، امام خمینی (ره) از این اقدام دانشجویان به عنوان انقلاب دوم یاد کردند.

به گفته مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج: دانش اموزان و دانشجویانی که در راه درست قرار گرفته بودند تحت فرمان بنیانگذار انقلاب با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا حرکتی تاریخ ساز انجام دادندو هرچه زمان می گذرد حقانیت این حرکت به وضوح به اثبات می رسد و حضرت امام ماهیت آمریکا را بسیار خوب تشخیص داده بودند.

وی با بیان اینکه استکبار ستیزی منجر به موفقیت ملت ایران شد، ادامه داد: با شناخت دقیقی که امام (ره) از آمریکا داشتند و استقامت ملت ایران در این ۴۰ سال و نقشه راهی که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب برای ۴۰ ساله دوم انقلاب ترسیم کرده بودند، این پیروزی محقق شد.

سید فواد حسینی با بیان اینکه خون بی گناهان زیادی در سوریه ریخته شد ، افزود: همه کوردهای سوریه به آمریکایی ها اعتماد کرده بودند و عزیزان خود را نزدیک پادگان های آمریکایی اسکان داده بودند به این امید که طبق قول و قرارشان از آنها حفاظت میکنند و اجازه ندهند که آن جنگ ویرانگر شکل بگیرد تا منجر به کشته شدن هم زبانان ما شود.

وی در ادامه گفت: قرار بود با اعتماد بی جا به آمریکا ، این بلا سر تک تک آحاد ملت ایران بیاید ولی استادگی ملت و روحیه استکبار ستیزی باعث شد با تدابیری که مقام معظم رهبری داشتند و با اصولی که بنیان گذار انقلاب برای کشور تعریف کردند، تا امروز گزندی به این انقلاب و کشور نرسیده و تاکنون در مسیر حق ایستاده ایم.

سید فواد حسینی خطاب به دانش آموزان گفت : در بیانیه گام دوم به صراحت اشاره شده که مملکت ازآن شماست و سازندگی این ملت و مملکت در دست شماست که با همین روحیه نه به استبداد ، نه به استعمار و نه به استکبار و با شعار همیشگی مرگ بر ظالم و ظالمین و مستکبرین و در صدر آنها آمریکا قرار دارد رمز موفقیت این مملکت را شاهد باشیم.

بر اساس مصوبه هشتصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش، نواختن زنگ مناسبت‌ های ملی ـ اسلامی در مدارس کشور ساماندهی شد که مقرر شد در طول سال تحصیلی فقط ۳ زنگ خاص به صورت همزمان در مدارس کشور در ۳ مناسبت آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت دفاع مقدس (اول مهر)، روز دانش‌آموز و استکبارستیزی (۱۳ آبان) و زنگ انقلاب اسلامی (۱۲ بهمن) نواخته شود.

کد خبر 4763148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =