آثار پیشکسوتان هنری انیگزه بخش هنرمندان جوان است

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد نمایش آثار پیشکسوتان هنری انگیزه بخش هنرمندان جوان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه هنرمندان پیشکسوت، اولین نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان پیشکسوت جمعه شب، هفدهم آبان ماه، از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت و با همکاری بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و سازمان زیبا سازی شهر تهران افتتاح شد.

سیدمحمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بازدید از این نمایشگاه و طی سخنانی گفت: مجموعه‌ای که در گالری ۱ و ۲ فرهنگسرای نیاوران در معرض دید و داوری عموم علاقمندان قرار گرفته است بخشی از آثار اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت است که با همکاری بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در معرض نمایش قرار گرفته است. اساتید پیشکسوت در واقع با آثارشان می‌توانند انگیزه‌بخش و راهنمای جوانان در رشته‌ها و عرصه‌های مختلف هنری باشند و نشان دهند که هنرمندان صاحب کسوت چطور به آفرینش آثار اقدام کرده‌اند.

وی بیان کرد: یکی از فعالیت‌هایی که در اساسنامه موسسه هنرمندان پیشکسوت به تصریح ذکر شده برنامه‌ریزی و برگزاری رویدادهای هنری متناسب با توان هنرمندان است تا  آفرینشگری هنرمندان برقرار و مستمر شود. این نمایشگاه در ترکیب رشته‌ها و اساتید در لایه‌های مختلف برگزار شده و طبیعتا می‌تواند در رشته‌های تخصصی ادامه پیدا کند و آثار هنرمندان در گالری‌های مختلف به گردش درآید. همچنین هنرمندان می‌توانند در زادگاهشان نمایشگاه داشته باشند چون بسیاری از هنرمندان پیشکسوت ما از شهرهای مختلف در طی سالیان به تهران مهاجرت کرده‌اند. این نمایشگاه و نمایشگاه‌های دیگر در قالب تورهای نمایشگاهی می‌تواند در سطح ایران هم به گردش در بیاید و در نگارخانه‌ها در معرض دید قرار گیرد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: هنرمندان جوان ما در طول سال‌ها ثابت کرده‌اند که با استعداد ویژه و پیگیری خاص در مسیر آموختن هنر گام بر می‌دارند. استقبال چشمگیری که جوانان امشب از آیین گشایش این نمایشگاه به عمل آورده‌اند نشانگر همین موضوع است و به راحتی می‌توان دید که تعداد هنرمندان جوان بیش از تعداد هنرمندان پیشکسوت است که در اینجا آثارشان به نمایش در آمده است و این نشانگر عمق ارادت و احترامی است که هنرمندان جوان به هنرمندان پیشکسوت خود دارند.

سید عباس عظیمی، مدیر عامل موسسه ی هنرمندان پیشکسوت و دبیر اولین نمایشگاه آثار تجسمی در ائین گشایش ضمن  توضیحاتی درباره‌ی چگونگی جمع‌آوری آثار هنرمندان گفت : ما در زمان بسیار محدودی که داشتیم توانستیم با همت جدی و حمایت هنرمندان چنین نمایشگاهی را با این حجم از نظر تعداد  هنرمندان و آثارشان برای اولین بار برگزار  کنیم.

 وی گفت : امیدوارم که این نمایشگاه  فرصت بسیار خوبی برای انس و الفت بیشتر همرمندان باشد. عظیمی سپس توضیحاتی درباره ی نحوه ی چینش و قرارگیری آثار داد و تاکید کرد سیاست موسسه در اولین نمایشگاه وحدت و همدلی بوده و به همین دلیل هیچ اثری حذف نشده است و انشاا... در مراحل بعدی نمایشگاه ها موضوعی و تخصصی تر برگزار می شود.

 سید عباس عظیمی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مهم ضرورت  ایجاد بازار بین المللی فروش آثار هنری ایران اشاره کرد و گفت:  در این مراسم بهترین فرصت است که به ضرورت راه اندازی بازار بزرگ هنر ایران اشاره کنم و امیدوارم دولتمردان برای شکل گیری این بازار که پیامدهای بزرگ فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و حتی تبلیغاتی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی دارد اقدام کنند و مطمئن هستم با ظرفیتی که در تولید آثار در بخش های هنری و سنتی و صنایع دستی داریم، در این شرایط خاص اقتصادی کشور می توان روی درآمدهای ارزی و ریالی آن در کنار درآمدهای نفتی و مالیاتی محاسبه کرد.

وی ادامه داد : یکی از اقدامات عملیاتی برای موضوع اقتصاد هنر همین بازار هنر است که می تواند به صورت دائمی و یا سالانه مثل نمایشگاه کتاب تهران انجام شود.

همچنین در ابتدای این برنامه سید عباس سجادی، مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران، با حضور در جایگه حضور با ذکر این مطلب حضور هنرمندان پیشکسوت برای فرهنگسرای نیاوران اتفاق فرخنده ای است افزود: امروز نیاوران افتخار میزبانی گنجینه هنر ایران را دارد. هر جامعه ای اگر ارزش سرمایه های انسان را نداند به سمت اضمحلال میرود. باید قدر  هنرمندان پیشکسوت کشور را در زمان حضورشان بیشتر گرامی بداریم.

در ادامه علیرضا محجوب، نماینده مجلس شورای اسلامی با تائید سخنان مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: چنین طرحی، مبنی بر ایجاد بازار بین‌المللی برای ارائه آثار هنرمندان را با همکاری وزارت ارشاد و وزارت صنعت پیگیری خواهیم کرد. این طرح، طرح مهمی است که توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت ارائه شده و برای اجرایی شدن آن تلاش می کنیم.

هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی نیز در سخنانی با ذکر این مطلب که  در روزگاری که سرعت معرفی هنرمندان جوان با شتاب در حال اتفاق است توجه به هنرمندان پیشکسوت که عمده آنها برای ما  ارزشمند و حائز اعتباراست گفت: همواره نام هنرمندان پیشکسوتان بر تارک هنرایران  می‌درخشد. از این رو برپایی چنین نمایشگاهی  حرکت بسیار ارزشمندی بود و امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند.

 اولین نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان پیشکسوت توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت و با حمایت فرهنگسرای نیاوران، موزه هنرهای معاصر، هتل لاله تهران تا ۲۴ آبان ماه در گالری شماره یک و دو  در فرهنگسرای نیاوران دایر و ساعت بازدید علاقه‌مندان، از ساعت ۱۰ تا ۲۰ معین شده است.

کد خبر 4766948

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =