همکاری ایران و برزیل در زمینه پروژه های علوم شناختی

سه طرح پژوهشی در حوزه های علوم شناختی میان ایران – برزیل در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی همچنین برای توسعه و گسترش همکاری های علمی، میز همکاری مشترک ایجاد کردند تا دامنه فعالیت های متقابل تقویت شود.

دکتر عباس حق پرست دبیر میز همکاریهای ایران و برزیل درستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: درراستای اجرای پروژه های مشترک، پژوهشگران گروه مهندسی پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه سائوپائولو برزیل، درحال انجام پژوهش روی روش های پردازش و تحلیل داده های ناشی از سیگنال های حیاتی برای پیش بینی هوش انسان با استفاده از تصاویر مغزی هستند.

وی افزود: محققان این طرح پژوهشی امیدوارند با توسعه روش های نوین تحلیل داده ها، بتوانند ارتباط معناداری بین هوش انسان و اطلاعات موجود در تصاویر MRI بدست آورد و سپس هوش انسان را از این تصاویر پیش بینی کرد.

وی گفت: در حوزه دانش علوم اعصاب شناختی نیز محققانی از دانشگاه شهید بهشتی و کشور برزیل در حال مطالعه روی نقش سلول های مغز در زمینه اعتیاد به الکل مورد سنجش و اندازه گیری قرار می گیرد، بطوری که با تصویر برداری همزمان نوار مغزی و تصاویر عملکردی سلول های مغزی بتوان راهکاری برای کمک به امر جلوگیری از بازگشت به اعتیاد را ارایه کرد.

 به گفته وی، پژوهش در موضوع بررسی رشد کارکردهای اجرایی در اوایل نوجوانی و ارتباط آن تغییرات در رجحان شبانه‌روزی و بلوغ نیز یکی دیگر از طرح های مشترک میان این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی ایران و برزیل است که پژوهشگران درصدد سنجش و مقایسه عملکرد نوجوانان ایرانی و برزیلی در کارکردهای اجرایی هستند.

دبیر میز همکاریهای ایران و برزیل در  ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی خاطر نشان کرد که این ستاد و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو (FAPESP) کشور برزیل به موازات تلاش و رایزنی برای تعمیق مناسبات و همکاری های علمی و تحقیقاتی میان ایران و برزیل، با تمدید قرارداد همکاری های مشترک علمی و پژوهشی فی مابین به مدت ۵ سال دیگر نیز موافقت کرده اند، که این اقدام بیانگر علاقه و تمایل این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی برای اجرای طرح های مشترک پژوهشی در حوزه های دانش علوم شناختی در آینده است.

کد خبر 4769593

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =