واحد علوم و تحقیقات سامانه امحای پسماندهای عفونی و دارویی ساخت

سرپرست مرکز تحقیقات فیزیک واحد علوم و تحقیقات از ساخت سامانه امحاء پلاسمایی پسماندهای خطرناک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهروز ساویز با بیان اینکه سامانه امحاء پلاسمایی پسماندهای خطرناک واحد علوم و تحقیقات یکی از تکنولوژی‌های نوین، پیشرفته و پاک در زمینه امحاء زباله‌ها و پسماندهای خطرناک و آلوده کننده محیط زیست است، گفت: تمامی اجزاء تشکیل دهنده این سامانه شامل کوره پلاسمایی، مشعل‌های پلاسمایی، سیستم منابع تغذیه الکتریکی، سیستم‌های خنک کننده، تصفیه گاز و تزریق، بومی و ساخت متخصصان واحد علوم و تحقیقات است.

وی افزود: استفاده از مشعل‌های پلاسمایی به جای سوخت‌های فسیلی برای گرم کردن کوره در این سامانه آن را به یکی از پاکترین روش‌های امحاء زباله با امکان امحاء ۱۰۰ درصدی انواع زباله تبدیل کرده است. دمای کوره در سامانه پلاسمایی امحاء زباله واحد علوم و تحقیقات به حدود ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد که این نشان از تکنولوژی پیشرفته بکار برده شده در آن دارد.  

سرپرست مرکز تحقیقات فیزیک واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: پسماندها با حداقل دخالت انسانی از طریق سیستم تزریق پسماند وارد کوره شده و مواد حاصل از سوختن پسماندها به دو صورت گاز سنتزی و مواد مذاب از کوره خارج می‌شوند. در حال حاضر این سامانه توانایی امحاء زباله به میزان یک تن در روز را دارد که در صورت تعبیه این سامانه در ظرفیت‌های بالاتر، از گاز سنتزی خروجی از کوره می‌توان برای تولید آب گرم و بخار و به عبارتی دیگر تولید انرژی استفاده کرد. علاوه برآن مواد حاصل از امحاء که به صورت مذاب از انتهای کوره خارج می‌شوند امکان استفاده در صنایع ساختمانی را دارند.

وی با اشاره به درخواست‌های متعدد از سوی صنایع مختلف برای بکارگیری سامانه زباله سوز پلاسمایی واحد علوم و تحقیقات، اضافه کرد: پس از اجرای این سامانه بصورت پایلوت ۳ ماهه در بیمارستان فرهیختگان و کسب پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، می‌توان از آن برای سایر بیمارستان‌ها و مراکز دیگر نیز استفاده کرد.

ساویز ادامه داد: با توجه به تولید قطعات این دستگاه توسط متخصصان داخلی علاوه بر پایین بودن قیمت تمام شده آن نسبت به نمونه خارجی، تعمیر و نگهداری آن نیز کم هزینه و در دسترس است. این سامانه با توجه به امحاء کامل پسماندها بهترین جایگزین برای امحاء زباله های بیمارستانی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از بارزترین مزیت‌های این سامانه نسبت به سایر روش‌های امحاء پسماندهای بیمارستانی، امحاء کامل پسماندهای شیمیایی و دارویی علاوه بر پسمانهای عفونی است. پسماندهای شیمیایی و دارویی در اکثر بیمارستان‌ها دپو می‌شوند.

کد خبر 4771021

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =