تقاطع غیرهمسطح همدان در پی سرانجام/شهرداری ۹ ماه دیگر را وعده داد

همدان- درحالی شهردار همدان پس از ۳ وعده بی ثمر؛ زمان بهره برداری از پروژه تقاطع سردار همدانی را شهریورماه امسال عنوان کرده بود که بازهم این وعده محقق نشد و این بار خردادماه ۹۹ وعده داده شد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی با پیش‌بینی ۳۶ ماه زمان ساخت اواخر آبان سال ۹۴ و با در نظرگرفتن ۴۳ میلیارد تومان اعتبار ابتدایی آغاز شد و اکنون وارد پنجمین سال آغاز عملیات اجرایی شده است.

وعده ساخت این پروژه تا شهریورماه امسال بارها رسانه ای شده و حتی از سوی شهردار همدان از شبکه ملی صدا و سیما نیز قول تحویل آن تا شهریورماه به مردم همدان داده شده است.

پروژه را که بررسی می کنیم مشاهده می شود با گذشت حدود ۴ سال از زمان ساخت طرح ۳ سطحی تقاطع غیرهمسطح شهید همدانی که دو دوربرگردان دارد و باید ترافیک منتهی به میدان باباطاهر و امتداد بلوار شهید همدانی و بدیع‌الزمان را با اتصال به تقاطع غیرهمسطح سردار شهیدسعید قهاری روان‌سازی کند همچنان خبری از تکمیل آن نیست و باز هم وعده دیگری از مجموعه مدیریت شهری همدان رنگ واقعیت به خود ندید.

این موضوع در حالی عنوان می شود که در آغاز ساخت پروژه مسئولان شهری با اطمینان از تامین منابع مالی آن؛ بخش خصوصی را پشتیبان و تامین کننده منابع مالی پل معرفی کردند اما بخش خصوصی در این زمینه موفق عمل نکرد.

تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی در حال حاضر مهمترین پروژه‌ ترافیکی شهر همدان است  آنچه مسلم است تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی در حال حاضر مهمترین پروژه‌ ترافیکی شهر همدان است که شاید با اجرای آن شاهد کاهش بار ترافیکی در این منطقه پرتردد شهر باشیم.

ناگفته پیداست تسریع در اجرای تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی از مطالبات به حق شهروندان است که در همین رابطه رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان در بازدید اعضای کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر همدان از پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی عنوان کرد: پل شهید سردار همدانی پروژه ای حساس است و اجرای آن باید هر چه سریعتر تسریع شود.

علی رحیمی فر بر تدوین برنامه مناسب پرداخت مطالبات پیمانکار این پروژه تاکید کرد و خواستار برنامه ریزی برای پیشرفت طرح شد.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید برنامه مناسب پرداخت های متوالی به پیمانکار پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی برای پیشرفت طرح تدوین شود.

شهرداری باید از ریخت و پاش های خود کاسته و با صرفه جویی در هزینه ها منابع پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی را تامین کرده و آن را به اتمام برساند رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: شهرداری باید از ریخت و پاش های خود کاسته و با صرفه جویی در هزینه ها منابع پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی را تامین کرده و آن را به اتمام برساند.

کامران گردان با انتقاد از کندی روند اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی افزود: شهرداری باید به عملیات اجرای پل سرعت دهد و هرچه سریعتر آن را به بهره برداری برساند چراکه این موضوع از مطالبات مردم بوده و ما باید پاسخگو باشیم.

معاون امورزیربنایی و حمل و نقل شهرداری همدان نیز به ارائه گزارشی از روند اجرای این پروژه پرداخت و گفت: عملیات اجرایی فاز نخست این پل تا خردادماه سال ۹۹ به اتمام می رسد و ابتدا و انتهای کار مشخص شده و آماده محوطه سازی توسط مناطق شهرداری است.

عزیز یوسفی از پیشرفت ۷۸ درصدی عملیات اجرایی پل شهید سردار همدانی خبر داد و گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی و نوسانات قیمت بر تهیه مصالح برای اجرای پل تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی رمپ های پل به بیس ریزی رسیده است، گفت: تاکنون هزار و ۲۰۰ متر مکعب از مدول شمال شرقی پل بتون ریزی شده است.

مشکل اصلی پروژه کمبود منابع مالی است

یوسفی بابیان اینکه طی یک ماه اخیر یک میلیاردتومان از مطالبات پیمانکار پرداخت شده است، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی پروژه کمبود منابع مالی است.

معاون امورزیربنایی و حمل و نقل شهرداری همدان بااشاره به اینکه امین منابع مالی مهمترین مقوله در اجرای پروژه است، یادآور شد: علی رغم این موضوع درصورت مساعد بودن شرایط جوی اجرای بتن ریزی فاز نخست طرح انجام ی شود.

شهردار همدان نیز ۵ شنبه گذشته از انجام عملیات بتن ریزی عرشه اصلی تقاطع سردار همدانی (تابلیه شرقی قسمت شمالی) با حجمی بالغ بر ۱۲۰۰ مترمکعب بتن خبر داد و گفت: در این عملیات بیش از ۶۰ نفر نیروی انسانی حضور داشتند و به صورت هم‌زمان شاهد فعالیت ۴ دستگاه پمپ دکل و بیش از ۳۰ دستگاه تراک میکسر در این عملیات بودیم که علاوه بر این موارد، ۴۰ تن کابل پیش تنیده و ۱۲۰ تن آرماتور نیز مصرف شد.

عباس صوفی با بیان اینکه این قسمت از تقاطع دو تکه است و ۱۶۰ متر طول دارد، گفت: این تقاطع از نوع پُل‌های با سیستم پیش تنیده پس کشیده که در راستای افزایش کیفیت بتن به کار رفته، کنترل کیفیت بتن در ۲ آزمایشگاه مستقل صورت گرفته است ضمن اینکه هم‌زمان با بتن ریزی، عملیات خاکی رمپ‌ها برای شروع عملیات آسفالت‌ریزی نیز آغاز شده است.

طبق بررسی ها ساخت این تقاطع غیرهمسطح در واقع مسیر دسترسی مناسب از شمال به جنوب و شرق به غرب را در میدان سپاه همدان مهیا می سازد و بارترافیکی و سایر مشکلات این مسیر نیز برطرف می شود اما با شرایطی که این روزها دامنگیر پروژه شده نه تنها از بارترافیکی کاسته نشده بلکه باری بر دوش ترافیک منطقه است و گره های ترافیکی شدید را رقم می زند.

این پروژه مقرر شده بود شهریورماه امسال تکمیل و به بهره برداری برسد و حتی افتتاح آن در شهریورماه امسال نیز در برنامه «حالا خورشید» شبکه یک سیما از سوی عباس صوفی به عنوان شهردار همدان وعده شده بود که باز هم محقق نشد و این بار منتظر می مانیم تا ببینیم چه زمانی این پروژه به افتتاح خواهد رسید.

کد خبر 4776198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =