سرانه فضای سبز پایتخت ١٦ برابر شده است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران، گفت: سرانه فضای سبزی که قبل از انقلاب یک متر بود امروز به ۱۶.۵ متر رسیده است و در بخش برون شهری این عدد حتی ۲۴ متر است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد مختاری رئیس سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران عصر امروز در همایش آب فضای سبز و مدیریت شهری گفت: اولا باید دید که ما کجا بوده ایم و امروز در حوزه فضای سبز کجا هستیم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب ما ۳.۵ میلیون نفر جمعیت داشتیم که ۷۵ پارک محله ای و منطقه ای و فرامنطقه ای داشته ایم.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران افزود: البته سه پارک خارج از محدوده هم داشته ایم که لویزان، چیتگر و سرخه حصار بوده است.

مختاری گفت: امروز ۸ میلیون نفر در تهران ساکن هستند در حالی که به طور شناور این عدد به ۱۲ میلیون نفر است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته و پیش از انقلاب سرانه فضای سبز زیر یک متر بود و مجموع مساحت آن پارکها ۳۴۲۰ هکتار بوده است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: این تعداد ۷۵ در سال ۶۵ به عدد بیش از ۱۳۰ پارک رسید اما امروز ۲۲۶۸ پارک در کل تهران داریم.

مختاری افزود: سعی کردیم پارک های محله ای را افزایش بدهیم تا نیازی به سفرهای درون شهری برای سپری کردن اوقات فراغت نباشد.

وی گفت: در کنار این موضوع آمده ایم پارکهای موضوعی و موضعی هم ساخته ایم مثل پارک مرضیه دباغ حدیده چی که مربوط به زنان و بانوان است.

مختاری افزود: در حاشیه بزرگراه ها در سال ۶۵ هیچ توسعه ای در فضای سبز نداشتیم و فقط ۱۴ کیلومتر فضای سبز داشتیم اما امروز در کنار همه بزرگراه ها فضای سبز توسعه پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: ۲ میلیون وسیله دودزا داریم و این درحالی است که ما تعداد زیادی از صنایع آلاینده را هم در اطراف تهران شاهدیم.

مختاری اضافه کرد: در این شهر فرهنگ‌ها و سلیقه های مختلف وجود دارد و همین امر باعث میشود تا نسخه ای که در شهر قرار است اجرا شود بسیار سخت پیچیده شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: ۲۵۲ هکتار رود دره در تهران وجود دارد که طراحی فضای سبز آن بر عهده ما نبوده است بلکه فقط طرح تصویب شده را ما اجرا کرده ایم.

مختاری افزود: سرانه فضای سبزی که در قبل انقلاب یک متر بود امروز به ۱۶.۵ متر رسیده است و در بخش برون شهری این عدد حتی ۲۴ متر است.

وی گفت: براساس طرح جامع قرار بود این عدد حدود ۱۰ متر باشد که ما الان این میزان را رد کرده ایم البته در برخی مناطق بافت فرسوده و فشرده داریم متاسفانه سرانه فضای سبز نام کمتر است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران گفت: در این مناطق زمین بسیار گران است و ساخت فضای سبز بسیار سخت تر از آن است که فکرش را بکنید.

مختاری تصریح کرد: البته ما مصوباتی داشته ایم که از طریق درآمد ناشی از عوارض فضای سبز در نقاط دارای نیاز ساخته شود.

وی گفت: ما ۳۵۲ محله داریم که از این تعداد ۱۷ محله هیچ پارک و بوستانی نداریم البته با دستورات خانم نوری و آقای یزدانی در سال جاری ۵ محله صاحب پارک شدند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: ۵۵ بوستان در سال ۹۷ ساخته شد و به دست مردم سپرده شد و این در حالی است ۱۲۵۰ هکتار هم جنگل کاری شده است.

مختاری افزود: ما طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران را در سال ۷۶ به هیات دولت بردیم و البته منتظر نبودیم که آنها موافقت کنند و این طرح اجرا شد و امروز ۴۱ هزار هکتار از کمربند سبز پیرامون شهر تهران اجرا شده است.

وی گفت: سیلاب هایی که در ابتدای امسال در برخی شهرها خسارت به همراه داشت به دلیل تخریبی بود که در جنگلها رخ داده بود وگرنه در تهران هم سیلابی در حال حرکت بود اما جنگل کاری در شمال شهر تهران باعث شد تا این سیلاب به راه نیافتاده و مشکلی ایجاد نشود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران در خصوص منابع آبی شهر تهران گفت: در سال ۶۵ صد درصد آب فضای سبز از آب شرب بود اما امروز صد درصد آب مورد استفاده از آب غیر شرب است.

مختاری افزود: ۶۳ درصد از فضای سبز شهر تهران به وسیله آبیاری مکانیزه آبیاری می شود. ۱۳۳ میلیون متر مکعب از آب مورد استفاده برای آبیاری فضای سبز از آب چاه است.

وی تصریح کرد: با شرکت آب و فاضلاب توافق کرده ایم تا افق ۱۴۱۰ استفاده از آب چاه ها به عدد ۷۰ میلیون متر مکعب برسد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران گفت: قرار است تا افق ۱۴۱۰ شرکت آب و فاضلاب به شهرداری تهران ۲۰۰ میلیون متر مکعب پساب بدهد تا شهرداری به طور کامل از پسآب استفاده کند.

کد خبر 4786945

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   0 0
   لطفا خیابان انقلاب را با کاشتن گل وگیاهان همیشه سبز در دو طرف خیابان زیباتر کنید