چالش های بازار هنر تجسمی در شیراز/لزوم دیپلماسی و کنشگری نسل نو

شیراز-چالش های اقتصاد هنر با حضور کارشناسان و فعالان عرصه هنر در شیراز بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشستی که پنجشنبه شب با حضور این هنرمندان در نگارخانه سروناز شیراز برگزار شد، مدیر گالری طراحان آزاد تهران با بیان اینکه شیراز یکی از کانون های پویا و پیروز هنرهای تجسمی ایران به ویژه در دوره های اخیر به شمار می رود، گفت: در دهه اخیر گالری ها و رویدادهای قابل توجهی در این شهر رقم خورد که تا پیش از این باید حتما در تهران این رویدادها را دنبال می شد.

این هنرمند با این حال بخشی از این روند را یک آسیب ارزیابی کرد و افزود: این مسیر تمرکزگرایی را به دنبال داشت اما خوشبختانه با رونق یافتن رویدادها و گالری ها در شهرهایی نظیر تبریز، شیراز و اصفهان هنرمندان از این روند فاصله گرفتند.

شرف جهان شکل یافتن تمرکززدایی را حاصل تلاش بیش از ۶۰ سال روشنفکران دانست و گفت: به مرور امید در میان هنرمندان دمیدن گرفت و بعد از آن در پی انقلاب اسلامی، این اتفاق دچار رکود شد.

مدیر گالری طراحان آزاد در بخش دیگری از این نشست که با حضور علاقه مندان هنرهای تجسمی برگزار شد با بیان اینکه بیشمار هنرمند در ایران هستند که تاثیرگذار در هنر می باشند، عنوان کرد: در دوره ای که سراسر جهان به دهکده ای تبدیل شده است، هنرمندان فارغ از پیوندهای سیاسی دولت ها جریان هنری را دنبال می کنند.

وی با این حال هنوز هنرمندان را از هدف غایی دور دانست و افزود: ما در گالری طراحان آزاد خیلی کنجکاو بودیم که ارتباط نزدیک تری با گالری های دیگر نقاط ایران از جمله شیراز برقرار کنیم.

رویکرد تجاری بر هنرهای تجسمی کشور حاکم شد

شرف جهان پیرامون آنچه بر فضای هنرهای تجسمی ایران به واسطه نقش گالری ها و حراج هنری تهران حاکم است هم گفت: در مجموع رویکردی تجاری بر هنرهای تجسمی کشور حاکم شده است که وقتی گشایش در هنر پس از انقلاب به وجود آمد در جهت تجربه گرایی جنبش های هنری شکل گرفت.

وی با این وجود تصریح کرد: مهم است که بتوانیم شرایط را درست تاویل کنیم؛ اینکه ۹۰ درصد گالری ها به سمت هنر تجاری تمایل یافته اند ناشی از عدم حمایت بنیادهای دولتی است و مشکلی همگانی می باشد.

شرف جهان تجاری شدن هنر را مسئله نسل جوان دانست و افزود: این مسئله فقط مختص شیراز نیست و در خیلی از جاها یک دیپلماسی در رفتار افراد حرفه ای وجود دارد که با هم مواجه هستند.

مدیر گالری طراحان آزاد تهران با این حال گالری را یک نهاد اقتصادی ارزیابی کرد که در اقتصاد هنر نقش به سزایی دارد.

این هنرمند در فراز دیگری از مباحث مطرح شده در نشست یادشده پیرامون تجاری شدن هنرهای تجسمی با بیان اینکه در نسل جدید رویکرد تجاری دارد شکل می گیرد، گفت: البته نیاز مالی هم آن را دو چندان کرده است.

وی خطاب به هنرمندان جوان گوشزد کرد که می توانید به عنوان کنشگر، بنیادهای هنری را به چالش بکشید و یکدیگر را پیدا و حمایت کنید.

مدیر گالری طراحان آزاد با اشاره به حراج تهران، عنوان کرد: به واسطه کاری که علیرضا سمیع آذر کرد دست کم در دوره ای از هنر ایران درها را به روی جهان هنر بازگشود و هنرمندان مدرن را به ایران بازگرداند و یک مارکت به دنیا معرفی کرد، بنا بر این حراج هنری تهران بد نیست.

وی تصریح کرد: حراج تهران فضایی است که علیرغم وجود سرمایه، نمی توان گفت تمام هنر ایران است.

هنرمند و بازار هنر دو جهان متفاوت است که به موازات هم پیش می روند

شرف جهان با این حال معیارهای بازار هنر ار حراج ها دانست و گفت: در این میان هنرمند و بازار هنر دو جهان متفاوت است که به موازات هم پیش می روند و جریان های نوین هنر از این منظر زاده می شوند.

در این نشست که با هدایت مژگان قدوسی ادامه یافت، شهرام کریمی، هنرمند نقاش موضع متفاوتی نسبت به تجاری شدن هنر در ایران داشت و با توجه به آنچه در هنرهای تجسمی شیراز دنبال می شود را مورد اشاره قرار داد و گفت: بدبین نیستم اما عجیب است برایم که شیراز با وجود نگارخانه وصال و پیشتر از آن گالری دریسی که زمانی در شمار گالری های بزرگ و شناخته شده ایران بود اکنون دیگر کمتر نقشی در هنرهای تجسمی بازی می کند.

این هنرمند و نمایشگاه گردان ایرانی با یادآوری اینکه نگارخانه وصال در دوره ای پاتوق و محمل روشن فکری شیراز بوده است، افزود: در این نگارخانه بود که بحث، گفت و گو، جوشش و نشست های هنری جریان یافت.

کریمی ادامه داد: احساس می کنم هنر شیراز تبدیل به حجره هایی شده است که جدا از هم افتاده اند و استادان هنر نقش معلمی را یافته اند که فقط هنر را می آموزند و نقشی دیگر ندارند.

وی در توضیح این مسئله، عنوان کرد: کمی عمیق تر می بینم این جریان را زیرا یک عده آدم قدیمی انرژی خود را از دست داده اند؛ شیراز سنت فستیوال های بزرگ را داشته است و زمانی محل جوشش و انرژی بود.

کریمی ادامه داد: ما در دوره ای هفته ای یکبار با هنرمندان این شهر در روستاهای اطراف گرد می آمدیم و نقاشی می کردیم اما این اتفاق دیگر انگار نیست و چرخه حیات هنری آن متوقف شده است.

وی با بیان اینکه در شیراز نقش پرورش هنری را کسانی برعهده دارند که الزاما وظیفه آنان نیست، تصریح کرد: در غرب، مراکز نیمه دولتی خصوصی نقش حمایتی از هنرمندان دارند.

حراج هنری تهران نقش مثبتی دارد

کریمی پیرامون نقش حمایتی حراج هنری تهران و خط و ربطی که این رویداد اقتصادی بزرگ به هنرمندان می دهد، گفت: حراج هنری تهران گرچه اشکال پزتیوی دارد.

وی با تصریح اینکه هنر ایران در دوره ای یک جاهایی پیشرفت قابل توجهی داشته است، در عین حال، گفت: اما جاهایی عقبگرد کردیم برای نمونه در تبیین نقش کیوریتور هنوز دچار سوء تفاهم هستیم زیرا کیوریتور فراتر از هنرمند و گالری دار است.

به گفته کریمی، حتی در تعریف منتقد هنری هم تعریف مشخصی نداریم و برای تشخیص آن دچار سردرگمی هستیم.

این هنرمند با تاکید بر نگاه رئالیستی به جریان هنری ایران عنوان کرد: نیکزاد نجومی ۵ سال است که دارای مارکت شده است درحالیکه تمام عمر نقاشی کرد و هنرمندان جوان هنوز در ابتدای راه نشده می خواهند دارای نقش در بازار هنری شوند.

کریمی همچنین تصریح کرد: ویژگی که در ایران کمتر مورد توجه قرار می گیرد اینکه هیچ جای دنیا به آسانی این کشور نمی توان نمایشگاه هنری برپا کرد.

کریمی هم نقش حراج هنری تهران را فرصتی برای کسب درآمد هنرمندان بد توصیف نکرد و گفت: گرچه این رویداد اقتصادی خط و خطوطی به هنرمندان می دهد که راه رفتن به سوی بهشت است، اما دست کم این هنرمند است که باید هنر خود را متعالی حفظ کند.

به گزارش خبرنگار مهر، این نشست توسط نگارخانه سروناز شیراز در حاشیه نمایشگاه هنرمندان معاصر ایران برگزار شد.

کد خبر 4789963

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =