۲۸ کانون فرسایش بادی حساسیت کار در حوزه معدن را افزایش داده است

بیرجند- مدیرکل‌منابع طبیعی خراسان‌جنوبی گفت: وجود ۲۸ کانون فرسایش بادی در خراسان‌جنوبی حساسیت کار در حوزه معدن را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگارمهر، علیرضا نصرآبادی، در جلسه کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند اظهارکرد: خراسان‌جنوبی ویژگی‌هایی دارد که این ویژگی‌ها موجب شده در پاسخ به استعلامات مرتبط با معادن حساسیت‌های بسیاری وجود داشته باشد.

مدیرکل‌منابع طبیعی خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: این حساسیت‌ها نه به واسطه مخالف با تولید و سرمایه‌گذاری در منطقه بلکه به واسطه ویژگی‌های خاص استان از جمله قرار داشتن ۲۸ تا ۳۵ کانون بحرانی فرسایش بادی در خراسان‌جنوبی است که بسیار حائز است.

نصرآبادی افزود: در خراسان‌جنوبی سه میلیون و ۱۰۰ هزار تا چهارمیلیون ۱۰۰ هزار هکتار تحت تأثیر فرسایش شدید بادی قرار دارد که در حقیقت حدود یک سوم مساحت استان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ما دومین استان بیابانی کشور و در بین پنج استان درگیر مشکل گرد و غبار هستیم، گفت: همه این مسائل موجب شکندگی پوشش گیاهی خراسان‌جنوبی شده که همه این موارد موجب حساسیت فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این منطقه شده است.

مدیرکل‌منابع طبیعی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: اگر دغدغه‌ای در زمینه جانمایی معادن در خراسان‌جنوبی وجود دارد به واسطه همین شکندگی پوشش گیاهی است.

نصرآبادی با تأکید بر اینکه خراسان‌جنوبی تنوع معدنی دارد که می‌تواند موجب اشتغال‌زایی شود، بیان‌کرد: از سال ۹۱ تا پایان ۹۴ درصد پاسخگویی به استعلامات حوزه معدن ۳۸.۵ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۱ تا پایان مهرماه ۹۸ از حدود چهار هزار و ۲۷۶ استعلام معدنی با بیش از با هزار و ۹۱۶ استعلام(حدود ۴۵ درصد) موافقت شده است؛ ادامه داد: با ۵۵ درصدی باقیمانده یا درحال بررسی است و یا متقاضی انصراف داده و یا واجد صلاحیت نبوده است.

مدیرکل‌منابع طبیعی خراسان‌جنوبی یادآورشد: از سال ۹۵ تا ۹۷ درصد پاسخگویی مثبت به استعلامات معدنی در خراسان‌جنوبی به ۶۰ درصد رسیده است.

نصرآبادی با اشاره به اینکه مواردی چون تعریف دقیق بیشه‌زار باید مشخص شود، گفت: می‌توان با هماهنگی و همفکری بسیاری از مشکلات و مسائل پیش رو را حل و فصل کرد.

وی با تأکید بر اینکه گونه‌های ممنوع القطعی چون بنه در خراسان‌جنوبی داریم، اظهارکرد: در موضوع معادن در راستای حفظ پوشش گیاهی و لطمه نخوردن به عرصه‌های منابع طبیعی باید نوع استخراج نیز مشخص و معین کرد.

مدیرکل‌منابع طبیعی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: معدن‌کاران و سرمایه‌گذاران باید به این نکته توجه داشته باشند که مخالفت ما با کار در کانون بحرانی فرسایش به واسطه سهولت ادامه‌کار خود معدن‌کاران است.

کد خبر 4790590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =