ضبط تاریخ شفاهی دانشگاه فنی و حرفه ای کلید خورد

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای از تهیه بانک اسناد و تاریخ شفاهی آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی در نظام آموزش عالی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، حسین سلمانی گفت: از ابتدای آذر ماه سال جاری، تهیه بانک اسناد و تاریخ شفاهی آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی در نظام آموزش عالی کشور با دعوت از روسا، معاونین، مدیران و کارشناسان اسبق و تأثیر گذار در شکل گیری دانشگاه فنی و حرفه ای، طی گفتگویی فعال، آگاهانه و هدفمند به بازسازی و بازنمایی تاریخ شفاهی دانشگاه کلید خورده است.

وی افزود: بی شک تاریخ دانشگاه فنی و حرفه ای در سیر بالندگی، توسعه، پویایی و موفقیت های خود شاهد مساعی و همت انسان های شریفی است که یکی پس از دیگری، سکان این کشتی عظیم را به دست گرفته و با درایت، بذل ایثار و هدایت شایسته، بار آموزش های عالی مهارتی در کشور را بدین جا رسانده اند.

مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: تاریخ شفاهی یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه ها، شنیده ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها می پردازد.

عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای خاطر نشان کرد: مروری بر تجربه دستگاههای اجرایی بر دستیابی به روایات کارمندان و مسئولان هر دستگاه باید جدی تلقی شود و این برنامه از ابتدای آذر ماه سال جاری در دانشگاه فنی و حرفه ای کلید خورده است.

سلمانی با عنوان اینکه در تدوین تاریخ شفاهی دانشگاه بزرگی همچون دانشگاه فنی و حرفه ای که قدمت آن به دهه ۴۰ شمسی می رسد تأکید کرد: به صورت علمی در ثبت تاریخ شفاهی معمولا اولویت با صاحب نظران بازنشسته و یا در حال بازنشستگی است چراکه این افراد بدون ملاحظه تجربیات خود را در اختیار خواهند گذاشت و این روش تا پایان خدمت مسئولان، کارشناسان و کارمندان باید با جمع آوری روایات و تجربیات آنان در طول خدمت در آن دستگاه انجام پذیرد.

وی افزود: جمع آوری این منابع که از آن به عنوان سرمایه اجتماعی پنهان نام برده می شود، باید آشکار شود و لذا این ظرفیت اجتماعی یکی از اصول مدیریت دانش در سازمانها به شمار می رود که با شفافیت و پاسخگویی مناسب راویان مواجه خواهد شد.

کد خبر 4792091

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha