بازنگری در وضعیت حوزه های علمیه ضروری است/ آفتی به نام مدرک گرایی

گرگان- رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان این که مدرک گرایی آفت است، گفت: بازنگری در وضعیت حوزه های علمیه ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محس قرائتی پیش از ظهر سه شنبه در گردهمایی روحانیون در گرگان اظهارکرد: بنده سخنرانی خود را به طلبه های کت شلواری و دانشجو معلمان محدود کردم.

وی افزود: مردم سه دسته هستند یا مانند کشاورزان و کارخانه داران تولیدکننده هستند و یا مانند بازاریان و کامیون داران و غیره توزیع کننده و یا مصرف کننده هستند.

قرائتی گفت: اگر مخ آخوند کار کرد مطهری می شود و اگر نتوانست مخ خود را بکار گیرد علم مطهری را توزیع می کند اما اگر مخی برای تولید و توزیع نداشت یاد می گیرد و عمل می کند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور ادامه داد: بلایی در حوزه به نام مدرک گرایی آمده و همه به دنبال مدرک هستند و این یک آفت است. کشور نیازی به مدرک ندارد و چندین هزار و فارغ التحصیل بیکار داریم.

وی افزود: ارزش انسان به جوهر وی است، آخوند اگر جوهر داشته باشد هیچوقت بازار وی کساد نیست.

قرائتی گفت: نامه ای به رهبری نوشته و گفتم که طلبه های امروز جوابگوی نیاز جامعه امروز نیستند، محدود هستند طلبهه هایی که در مهد کودک قصه گفته در دانشگاه جواب سوالات دانشجویان را بدهند.

وی بیان کرد که در جامعه هر چقدر هوا داغ تر باشد قدر آب بیشتر مشخص می شود و هرچه فساد بیشتر باشد قدر آخوند بیشتر مشخص می شود اما باید آخوند و طلبه ما آماده باشد.

قرائتی افزود: دما هوای گرگان با قم متفاوت است بنابراین باید آخوندهای گرگان باسوادتر از آخوندهای قم باشند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت که باید در وضعیت حوزه های علمیه بازنگری شود تا نیازها جبران شود.

وی با بیان این که هنر معلمی و کلاس داری سبب شد که بنده ۴۰ سال در تلویزیون بمانم، اظهارکرد: قصه گویی، خندان، گریاندن و غیره فن است که باید یک طلبه با آن آشنا باشد زیرا افرادی که پای منبر قرار می گیرند متفاوت هستند.

قرائتی گفت: هر چه پای منبر می گویید ضامن آن هستید و نباید عمر مردم را تلف کنید. مطلبی که می گویید یا باید واجب و یا مستحب باشد و حداقل مشکل یک نفر در جامعه را برطرف کند.

وی با بیان این که کتابخانه آدمی را باسواد نمی کند، ادامه داد که امام راحل ۲۰۰ جلد کتاب بیشتر نداشت و درک و خواندن کتاب مهم است.

قرائتی افزود: ای کاش همه کامپیوترها را در اقیانوس اطلس ریخته و یک فیض کاشانی از آن بیرون بیاید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: پنجشنبه ها چرا تعطیل است؟ ۷۵ ساله هستم و از ۱۵ سالگی طلبه شدم، ۶۰ سال است که پنجشنبه ها تعطیل است و چون هر سالی ۵۲ پنجشنبه دارد اگر آن را در ۶۰ ضرب کنید بیش از سه هزار روز می شود.

وی اضافه کرد: اگر این عدد را بر ۳۶۵ روز سال تقسیم کنید، هشت سال و نیم را شامل می شود و این تعداد سال از عمر من به خاطر یک قانون غلط تعطیلی پنجشنبه آتش گرفت و به هدر رفت.

قرائتی اظهارکرد: هر اندازه توفیق دارم بخاطر این است که به حرف حوزه گوش نکردم، البته تمام مراحل را گذرانده و سطح چهار بالاترین مدرک حوزه را هم دارم اما به درس حوزه قانع نیستم.

کد خبر 4793974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =