قم در همه حوزه‌های دانش جایگاه مهمی دارد

قم - مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه قم در همه حوزه‌های دانشی و قلمروهای سیاسی و اجتماعی جایگاه مهمی دارد، افزود: قم در زمینه توسعه مرزهای دانش علوم اسلامی دارای تحولات بسیاری است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر چهارشنبه به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش ضمن بازدید از  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در نشستی با اعضای این پژوهشگاه در سخنانی با اشاره به وجود آیات و روایات بسیار در باب گناه، افزود: اگر آن منظومه گناهان را مورد دقت قرار دهیم در رسیدن به بندگی بیشتر  باید منظومه گناهان را مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه گناه پیامدهای فردی و اجتماعی بسیاری را در زندگی باقی می‌گذارد، افزود: آثار گناه گاهی دنیوی و اخروی است و همچنین این آثار در دنیا در فرد و خانواده ظهور پیدا می‌کند و موجب سلب توفیقات می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه بیان کرد: انسان در صورت ترس از گناه، مراقب اعمال و رفتار خود خواهد بود زیرا معصیت موجب بسیاری از پیامدهای مخرب می‌شود.

وی با بیان اینکه در آستانه یکصدمین سال راه اندازی حوزه علمیه قم قرار داریم، افزود: باید این ۱۰۰ سال حوزه و قم را بازشناسی کرد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: در قم در موضوعات مختلف دانشی مانند اصول، فلسفه، کلام و غیره تحولات بسیار بزرگی رخ داده است و حتی نسبت به دستاوردهای قم افراط و تفریط نیز می‌شود، در حالی که در قم هم کمبود و هم ضعف داریم که شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه قم در همه حوزه‌های دانشی و قلمروهای سیاسی و اجتماعی جایگاه بسیاری مهمی دارد، افزود: قم در زمینه توسعه مرزهای دانش علوم اسلامی دارای تحولات بسیاری است که گاهی در فقه سنتی این تحول رخ داده و گاهی این توسعه مرزهای دانش علوم اسلامی با هویت جدید شکل گرفته است.

امام جمعه قم ادامه داد: یکی از این حوزه‌ها در زمینه توسعه مرزهای دانش علوم اسلامی در زمینه علوم انسانی  و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه در بحث تحول در علوم انسانی، اسلامی و اجتماعی نباید به کمیت و کیفیت نگاه کرد، افزود: باید افرادی که در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مشغول فعالیت تحقیق و پژوهش هستند، زمینه ساز تحول در حوزه مرزهای دانشی، علوم انسانی و اجتماعی در کشور و جهان اسلام شوند.

آیت الله اعرافی ادامه داد: فعالان در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه پرچم دار تحول قم، کلام حوزه و معارف الهی هستند که باید بیش از پیش تقویت شود.

وی بیان کرد: می‌توان با هویت حوزوی در بعضی از رشته‌ها که حوزه نمی‌تواند ورود داشته باشد، با رویکرد فلسفی و حوزوی با همکاری دانشگاه در آن رشته‌ها ورود جدی یافت.

کد خبر 4795191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =