سند ۲۰۳۰ هیچ جایی در نظام تعلیم و تربیت ندارد

شیراز- مدیرکل آموزش و پرورش فارس در جمع فرهنگیان بسیجی استان تاکید کرد: سند ۲۰۳۰ هیچ جایی در نظام تعلیم و تربیت ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی عسکر نجفی عصر پنجشنبه با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر هوشیاری مسئولین در زمینه تلاش دشمن برای استفاده از این نهاد و تربیت سرباز برای خود در قالب اجرای سند ۲۰۳۰، گفت :  این سند به هیچ عنوان در آموزش و پرورش راه ندارد و آنچه ما به دنبال آن هستیم، سند تحول بنیادین است که اجرای  آن مورد تاکید مقام معظم رهبری و خواسته همه مسئولین در نظام تعلیم و تربیت است.
وی در جمع منتخبی از فرهنگیان بسیجی استان در شیراز ، بزرگترین عامل برای تحقق اهداف آموزش و پرورش  را مدیران مدارس معرفی کرد و خطاب به آنها گفت : شما افسران و فرمانده پیشانی جبهه تعلیم و تربیت هستید که در نزدیکترین نقطه به هدف اصلی واقع شده اید . 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس مدرسه را به عنوان میدان تحول در آموزش و پرورش دانست و گفت : کسی که هدایت و فرماندهی این مدرسه ها را برعهده دارد شما مدیران هستید که برای تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت بسیار به درایت، مدیریت و راهبری شما در این میدان سخت و خطیر نیازمندیم .
نجفی با تاکید بر لزوم همکاری و هم افزایی تمام  دستگاه در اجرای هر چه بهتر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، گفت: باید تلاش کنیم که این سند را با همه زیرنظامهایش اجرایی کنیم که قطعا راه برون رفت آموزش و پرورش از مشکلات موجود اجرای همین سند تحول بنیادین است.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تحول در امر تعلیم و تربیت بر اساس سند تحول بنیادین گفت : سند تحول به دنبال این است که در ساختار و ارکان آموزش و پرورش تحولات اساسی ، عمیق و بنیادین ایجاد کند.
نجفی  با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش برای انجام رسالت خود به همکاری همه نهادها  و دستگاه ها نیازمند است گفت : نظام تعلیم و تربیت فقط منحصر به آموزش و پرورش نیست و مرکب از متغییرها و عوامل متعددی است که باید این ها در هدف ، ابزار ها و شیوه های رسیدن به هدف با هم تشریک مسائی و وحدت کلمه  داشته باشند . 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر هوشیاری مسئولین در زمینه تلاش دشمن برای استفاده از این نهاد و تربیت سرباز برای خود در قالب اجرای سند ۲۰۳۰ ، گفت :  این سند به هیچ عنوان در آموزش و پرورش راه ندارد و آنچه ما به عنوان راهکار به دنبال آن هستیم، سند تحول بنیادین است که اجرای  آن مورد تاکید مقام معظم رهبری و خواسته همه مسئولین در نظام تعلیم و تربیت است.
وی با تاکید برلزوم چرخش از وضع موجود به وضع مطلوب افزود : تحولات باید عمیق ، ریشه ایی ، همه جانبه ، فراگیر ، نظام مند ، دارای ساختار ، آینده پژوهانه و مبتنی برآموزه ها و معارف اسلامی  باشد.
نجفی با اشاره به اینکه در گذشته برنامه ریزان آموزشی دقیقا بر نظام حافظه محور تاکید داشته اند گفت: سالهاست که با این نظام حافظه محور حرکت کرده ایم  که خروجی آن دانش آموزانی تک بعدی خالی از مهارتهای اجتماعی و آسیب پذیر در برابر آسیبهای مختلف اجتماعی ،بدون عزت نفس و اعتماد به نفس، شکننده و آسیب پذیر بوده است.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود :  هدف ما از تربیت، رساندن متربیان به مراتبی از حیات طیبه همان گونه که در قرآن کریم هم آمده است .
وی با بیان اینکه  باید در مدرسه نیز به عنوان مکان اصلی تحول هم چرخش های اثربخش داشته باشیم  گفت : تا کنون به مدرسه به عنوان یک مکان آموزشی نگاه می کردیم اما در واقع مدرسه محل کسب تجربه های تربیتی و کانون تربیتی است .
نجفی گفت: نقش مدرسه به عنوان یک مکان آموزشی خیلی فراتر رفته و در کنار آموزش باید مباحث تربیتی را دنبال کنیم ؛ معلمی که فقط آموزش دهنده  بود در سیستم آموزشی به مربی ، اسوه ،  مشاور و تسهیل کننده یادگیری و دانش آموز هم به یک  فراگیر فعال ، پرسشگر ، تربیت پذیر تبدیل می شود .
وی گفت :  زندگی در عصر جدید  و بهره گیری ازمدرن ترین امکانات و فناوری های روز باید متربیان را توانمند ساز کنند و  در راهبری جدید  مدیریت باید نگاه عوض شود و مدیر راهبر آموزشی و تربیتی است .
نجفی بر لزوم تغییر نگاه تک بعدی در زمینه تربیت دانش آموزان به تربیت چند بعدی تاکید کرد و گفت: ساحت عبادی ، اعتقادی و اخلاقی یکی از  شش ساحت است که بر آن تاکید ویژه شده و به عنوان رکن اساسی تعلیم و تربیت در خود سند به آن اشاره شده و زیر نظام های متعددی نیز برای آن تعریف شده و زمینه اجرای فعالیتها با آن محور در سند پیش بینی شده .
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر لزوم بازنگری در برنامه های درسی گفت: تا کنون برنامه درسی ما موضوع محور بوده لذا باید در برنامه درسی  دچار تحول شویم چراکه لازم است برنامه های درسی امروزه  مبتنی بر ذائقه های تربیتی  و به نحوی باشد که در زندگی به درد دانش آموزان بخورد.
وی با تاکید بر لزوم به کارگیری معلمان توانمند و کارآمد و تأثیرگذاری مستقیم این قشر بر سرنوشت جامعه  و لزوم اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب، تربیت و به کارگیری نیروی انسانی گفت: معلمان باید از مسیر دانشگاه فرهنگیان وارد عرصه تعلیم و تربیت شوند و برای آنان توانمندی‌هایی از بعد علمی، نگرشی، اخلاقی و مهارتی پیش‌بینی شود.
نجفی افزود : فضاها باید در سیستم جدید مبتنی بر  روش تدریس نوین ساخته شود با روش همیار باید فضاسازی شود تا دانش آموزان در مواجه با محیط خشک آموزشی خسته نشوند  و در واقع  باید فن آوری در اختیار تربیت باشد .
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در پایان ضمن تبریک هفته پژوهش گفت : معلم باید پژوهش گر ، خلاق و نقاد  باشد و با ایجاد فرصت پرسشگری و انتقاد، رویکرد پژوهشی در دانش آموزان ایجاد کند و این موضوع اساس کار در آموزش و پرورش است.
کد خبر 4796112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =