دنبال کردن نهادینه کردن خلاقیت از کلاس پایه اول ابتدایی

مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای آموزش و پرورش گفت: در سازمان پژوهش انواع تفکر انتقادی و طراحی و خلاقیت را از پایه اول نهادینه کردیم و بر حوزه های تربیت و یادگیری توجه بیشتر داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، افشار بهمنی مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته روی آنتن شبکه آموزش رفت،  با بیان اینکه باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا وظیفه آموزش و پرورش تربیت شهروند کارآفرین و نوآور است، گفت: تربیت کارآفرین و ارتقای فرهنگ یک فرایند زمان بر است و در یک نظام تربیتی محقق نمی شود این کار توسط یک ارگان صورت نمی گیرد چراکه زیربنای کارآفرینی خلاقیت و نوآوری است که در دوره های ابتدایی و متوسطه بیشتر شکل می گیرد.

بهمنی افزود: اگر کتاب و برنامه درسی زیرساخت تربیت شود کارآفرینی را محقق می سازد. دفتر توسعه کارآفرینی سیاست های مربوط به اکوسیستم را دارد و توانمندسازی نیروی انسانی در این حوزه شکل می گیرد. فعالیت های این نهاد را که در حوزه کارآفرینی دیدم باشگاه کارآفرینی را بررسی کردم که ۳ هزار و ۵۰۰ دانش آموز را با هر کیفیتی آموزش می دهد اما ما حدود ۱۵ میلیون دانش آموز داریم که ۲ هزارم درصد می شود.

مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای آموزش و پرورش اضافه کرد: در عمر ۱۴ ساله یک نهاد کارآفرینی این آمار و شاخص جذابی نیست. پارادایم آموزش به سمت یادگیری رفته است اگر این کار را برای معلمان کارآفرینی انجام می دادیم خوب بود.

وی ادامه داد: سند گام دوم راه هایی را برای حل این مساله ها باز کرده است اما در ۴۰ سال گذشته آموزش و پرورش خواسته و ناخواسته سیبل شده و مطالبات را به آموزش و پرورش ربط دادیم.

بهمنی افزود: ما در آموزش و پرورش آمادگی هرگونه همکاری از برنامه درسی تا مدرسه را داریم. اکنون طرح بوم طرح ویژه مدارس ابلاغ شده که ۲ساعت از مدرسه برای فعالیت های میان رشته ای آزاد شده است.

مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای آموزش و پرورش با بیان اینکه رویکرد فرهنگیان رویکرد ارزشی تربیتی است گفت: نظام برنامه ریزی درسی یک نظام پویا به روز است و صرفا روی کتاب توجه نکردیم اگر این کتاب را با کتاب کارآفرینی سال 79 مقایسه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به رویکردهای تحولی سازمان و عناوین کتب توجه کنیم گفت: ما در سازمان پژوهش رویکرد را تغییر دادیم و بسته یادگیری را تدوین کردیم. رکن اصلی این بسته پوشه کار هنرجویان است که معیار نمره دهی می شود. اکنون بین ۵ تا ۷ هزار معلم این کتاب را درس می دهند.

بهمنی گفت: درباره معلم محور بودن باید گفت که اصل ریشه مشکلات زیرساخت های پژوهشی، داده ورزی، مدیریت منابع، فضا و تجهیزات است استانداردهای برنامه درسی متکی به یک فرد نیست بلکه به صورت تیمی تولید می شود در حال حاضر ۶۱۷ عنوان تولید محتوا کردیم و بیش از ۱۷۰۰ نفر در آن مشارکت داشتند.

مدیرکل دفتر تالیف فنی و حرفه ای آموزش و پرورش گفت: برای برطرف کردن چالش های زیرساختی،باید مشارکت ها را توسعه دهیم همچنین شرکای اجتماعی باید پای کار بیایند برای استاندارد فضا و نرم ها نیز باید ارگان ها پای کار باشند.

وی ادامه داد: در سازمان پژوهش انواع تفکر انتقادی و طراحی و خلاقیت را از پایه اول نهادینه کردیم و بر حوزه های تربیت و یادگیری توجه بیشتر داریم تا در برنامه درسی از ابتدایی افراد نوآورانه و کارآفرینانه تربیت کنیم.

بهمنی با بیان اینکه در نظام برنامه ریزی متمرکز کار میکنیم گفت که باید به سمت کاهش تمرکز برویم. وی ادامه داد: شایستگی های غیرفنی و مهارت های نرم را در کتاب های درسی با عناوین مختلف دیگر داریم.
 

کد خبر 4796733

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =