دولت های استکباری هرجایی حضور دارند منشا اختلاف و ناامنی هستند

ابراهیمی ترکمان در جمع رسانه های ترکیه گفت: دولت های استکباری در هر جایی حضور دارند منشا اختلاف و ناامنی هستند و زمینه ساز بروز فتنه هایی چون داعش و افراط گرایی می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روسای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه در کنفرانس خبری مشترک درجمع رسانه های ترکیه بر توسعه فعالیتهای فرهنگی و دینی تاکید کردند.

در ابتدای این نشست علی ارباش به مشکلات جهان اسلام اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر عزت و حقوق بسیاری از مسلمانان کشورهای جهان پایمال شده است و بسیاری از مسلمانان از خانه و کاشانه خود محروم شده اند .

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت بسیج همگانی برای از بین بردن فتنه در میان کشورهای اسلامی و نیز تحقق آرمانهای مشترک افزود: برقراری مجدد برادری و اعطای حقوق اسلامی در میان کشورهای مسلمان امری واجب است و باید در راستای تحقق آن تلاش نمود.

ارباش در ادامه سخنان خود با تاکید بر موضوع فلسطین مشکل اصلی جهان اسلام گفت: بحث قدس و مسجد الاقصی در منظر وحدت اسلامی دارای معنا و مفهوم خاصی در جهان اسلام است و موضوع فلسطین مرتبط به تمام دنیای اسلام است و مرتبط به جغرافیای خاص نمی باشد.

تعدی رژیم اشغالگر قدس از عدم وحدت بین دنیای اسلام است

 وی تعدی رژیم اشغالگر قدس را از عدم وحدت بین دنیای اسلام برشمرد و افزود :توجه مسلمان به مسائل کوچک و حاشیه ای منجر به از بین رفتن حقوق ملت فلسطین و نیز زمینه ساز تجاوز رژیم صهیونیستی به حقوق ملت فلسطین و اولین قبله گاه مسلمانان شده است.

ارباش به ظرفیت های موجود در دو کشور ایران و ترکیه اشاره کرد و آن را زمینه ساز وحدت و همدلی در جهان اسلام برشمرد و گفت: حضور هیئت علمای ایرانی به ریاست دکتر ابراهیمی ترکمان در ترکیه گام مهم در بسیج این ظرفیت ها برای ایجاد وحدت و یکپارچگی در جهان اسلام می باشد.

در ادامه این کنفرانس خبری ابوذر ابراهیمی ترکمان با تشکر از سازمان دیانت و دولت ترکیه پیشرفت جامعه بشری منهای اخلاق را مشکل اصلی جهان دینی برشمرد و گفت: پیشرفت های تکنولوژی از سوی برخی  سیاستمداران و دو لتمردان مورد سو استفاده قرار گرفته و زمینه تجاوز به حقوق انسان ها را فراهم ساخته است .

عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی مشکلات موجود در کشورهای اسلامی را نتیجه سو استفاده کشورهای استکباری از پیشرفت علوم دانست و گفت :حمایت ما از کشور فلسطین از سوی استکبار جهانی دخالت در امور کشورها تعبیر می شود این در حالی است که دولت های استکباری در هر جایی حضور داشتند منشا اختلاف و ناامنی بوده و زمینه ساز بروز فتنه هایی چون داعش و افراط گرایی شده است.

مبارزه با استکبار جهانی و افراط گرایی از مهم ترین وظایف کشورهای مسلمان است

وی در ادامه سخنان خود با توجه به ظرفیت های دین مبین اسلام و توجه آن به رعایت حقوق انسان ها مبارزه با استکبار جهانی و افراط گرایی را از مهم ترین وظایف کشورهای مسلمان برشمرد و تاکید کرد: ایران و ترکیه در مورد فلسطین از دیدگاه مشترکی برخوردارند و ادامه همکاری ها در این زمینه می توانند به برکات بیشماری برای جامعه جهانی بالاخص مردم فلسطین باشد.

ترکمان درپایان سخنان خود اشتراکات فرهنگی با جمهوری ترکیه و موقعیت جغرافیایی کشورمان را زمینه ساز توسعه همکاری های مختلف دانست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درراس هیئت بلند پایه به منظور امضای تفاهمنامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت جمهوری ترکیه در سفری دو روزه از ترکیه بازدید می نماید.

افتتاح نمایشگاه قرآنی ، برگزاری کنفرانس خبری مشترک و امضای تفاهمنامه و دیدار و گفتگو با مسؤلین فرهنگی  و دینی دو کشور از برنامه های این سفر می باشد.

یادآورمی شود ،اعضای هیئت ایرانی که ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را همراهی می نمایند ،شامل سیدمهدی مصطفوی نماینده معاونت ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین محمد حاجی ابوالقاسمی دولابی نماینده دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام ملکی نماینده مدیریت حوزه های علمیه قم و نماینده حضرت ایت الله اعرافی ، حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی و عبدالجبار میرابی نماینده علمای اهل تسنن جمهور ی اسلامی ایران و قربانعلی پورمرجان معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می باشند.

کد خبر 4808567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =