افتتاح سامانه‌های جدید شتاب نگار سیل و زلزله در پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افتتاح سامانه های جدید شتاب نگار زلزله و سیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا کرمی محمدی در آیین افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه امروز و در این برنامه سامانه‌های هشدار سریع زلزله و تخمین خسارت‌ها، ایستگاه باران سنجی و سامانه هشدار سریع سیل و همچنین استودیو شهر آماده افتتاح می‌شود گفت: این اقدامات گام موثری در راستای همکاری‌های بین بخشی بوده است چرا که با شرکت گاز و هواشناسی در تبادل داده‌ها و استفاده از سامانه‌های شتاب نگاشت بهره بردیم.

وی با بیان اینکه وقتی بحرانی همچون سیل یا زلزله رخ می‌دهد معمولاً مدیران براساس تجربیات قبلی و بدون اطلاع از میزان خسارات وارد میدان می‌شوند گفت: اما حالا با ثبت سامانه‌های هشدار سریع و تخمین خسارات می‌توانند به صورت آنلاین از میزان خسارت‌های احتمالی با خبر شوند.

رئیس مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه امروز استودیو شهر آماده نیز با همکاری شبکه ۵ افتتاح می‌شود اظهار کرد: در شهر تهران ۱۰۰ پایگاه مدیریت بحران دایر است که شاید در زمان غیر بحران کارایی خاصی نداشته باشد که باید این پایگاه‌ها را در راستای بحران استفاده کنیم و حالا این پایگاه برای تبدیل شدن به استودیو شهر آماده به شبکه ۵ داده می‌شود تا برنامه‌های اطلاع رسانی را پوشش دهد.

محمد شکرچی زاده با اشاره به سامانه هشدار سریع از کاهش ۳۰ درصدی خسارت ناشی از زلزله پس از نصب این سامانه‌ها خبر داد.

محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در آیین افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های مدیریت بحران شهر تهران گفت: در ایام زلزله بم هستیم زلزله ای که بیش از ۳۰ هزار کشته داد و یک سوم شهر نابود شد. انتظار این است که این زلزله تحول ساز باشد چرا که در برخی از کشورها رویکرد مبارزه با مخاطرات در این دست اتفاقات متحول شد اما ما هنوز نتوانستیم فضا را تغییر دهیم.

او اضافه کرد: گرچه در موقع زلزله بم آیین نامه‌های ما تغییر کرد اما به سامانه ها توجهی نکردیم باید از دستگاه های اندازه گیری به یک سامانه برسیم.

به گفته شکرچی زاده باید سامانه پاسخ سریع بر اساس قانون مدیریت بحران و طبق ماده ۴ استقرار سامانه‌های پاسخ سریع در دستور کار دولت و شهرداری با مسئولیت مرکز تحقیقات انجام شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با اشاره به گسل های شهر تهران افزود: گسل های تهران فاصله کمی با یکدیگر دارند اما سیستم پاسخ سریع می تواند در تهران موثر باشد. نسل جدید شتابنگار، پس از برجام حدود ۱۰ دستگاه در تهران راه اندازی و نصب شد.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی بیان کرد: حدود ۴۰ دستگاه جدید تا پایان سال راه اندازی خواهیم کرد و امیدواریم حدود صد و یک دستگاه با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان تا اوایل سال ۱۴۰۰ نصب شود.
او معتقد است که سامانه پاسخ سریع می‌تواند چند دقیقه بعد از زلزله عنوان کند که بیشترین منطقه آسیب دیده کجا است تا بر اساس شکل ساختمان ها و وضعیت جمعیتی و غیره این اطلاعات احصای شود تا در لحظات طلایی بیشترین امدادرسانی را انجام خواهیم داد.

او گفت: تجارب ما در جهان نشان داده است که بیش از ۳۰ درصد صدمات ناشی از زلزله با این سامانه کاهش پیدا می‌کند.

شکرچی بیان کرد: البته ساخت و ساز خوب و خیلی از مسائل دیگر به موازات این امر باید صورت بگیرد.

کد خبر 4809551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =