مرور چهار دهه آثار محمد احصایی در گالری بوم

گالری بوم مجموعه‌ای از نقاشی خط‌ها و نستعلیق‌های سیدمحمد احصایی را از روز جمعه ۲۰ دی ماه به نمایش می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه آثار نقاشی خط و نستعلیق‌های سیدمحمد احصایی عصر جمعه ۲۰ دی ماه در گالری بوم آغاز به کار می‌کند.

در این نمایشگاه، نمونه‌هایی شاخص از آثار این هنرمند پیشکسوت به نمایش در می‌آید که از سال ۱۳۵۴ تا امروز را در بر می‌گیرد. نمونه‌هایی از مجموعه‌های شناخته شده‌ای مانند عشق، آن، محبت … که در این میان سری «الفبای ازلی» با نمایش ۱۷ کار بیشترین حضور را به خود اختصاص داده است.

از سیدمحمد احصایی قریب به پنجاه اثر در گالری بوم به نمایش در می‌آید که بخشی از دستاوردهای هنری سترگ او را انعکاس می‌دهد.

این نمایشگاه، دوازدهمین نمایشگاه گالری بوم است و به روال همیشگی گالری، تمامی آثار به نمایش درآمده در زمره گنجینه این گالری و با هدف حمایت از هنر ایران ارائه می‌شود و جنبه فروش ندارد. البته چهار اثر از نمایشگاه سیدمحمد احصایی به گنجینه شخصی هنرمند تعلق دارد.

سید محمد احصایی متولد ۱۳۱۸ در قزوین است، او در زمینه خوشنویسی، گرافیک و نقاشی افزون بر داخل کشور، آوازه بین المللی دارد. وی را از بنیان‌گذاران نقاشیخط در ایران به شمار می‌آورند؛ او در این میان با شخصیت ویژه ای که در آفرینش حروف به کار می‌بندد راه خاصی برای خویش گزیده که به امضای آثار او بدل شده است.

احصایی که خوشنویسی تواناست را در میان نقاشان سقاخانه به «سنت» و از آن مهم‌تر «خوشنویسی» نزدیک‌تر می‌دانند و دلیل آن را وفاداری به سنت‌های خوشنویسی و اتصال به شکل واقعی حروف بر می‌شمرند؛ هنرمندی که رویکردش حرکت از خوشنویسی به سوی نقاشی است در عین حال همواره حضور عناصر و آرایه‌های بصری و مفهومی نقاشی در خوشنویسی‌هایش جلوه گری می‌کند.

احصایی از سال ۱۳۵۴ آثاری با محوریت اسم اعظم «الله» و عبارت توحیدی «لا اله الا الله» خلق کرده که به نوعی ذکر تصویری و نمودی از عرفان و تصوف اسلامی است. این سری از کارهای او که به «الفبای ازلی» شهرت یافت یکی از نوپردازی های این هنرمند است. کنش نقاشانه او در این مجموعه گاه رنگ را به کلی از میان برداشته تا در بی‌رنگی، سفید روی سفید و سیاه روی سیاه، تجلی و شکوه نور ازلی نهفته در ذات کلمه بروز و بازتاب یابد. این تجربه گرایی های شیرین معنوی در ساحت خط و حروف در دیگر مجموعه‌های احصایی نیز قابل رصد است و از همین منظر نمایشگاه حاضر در گالری بوم فرصت مغتنمی خواهد بود تا دیگر دستاوردهای هنری این هنرمند ایران زیر ذره بین قرار گیرد.

این نمایشگاه عصر جمعه ۲۰ دی ماه افتتاح می‌شود و تا ۱۶ اسفند ماه (غیر از شنبه‌ها و یکشنبه‌ها) در گالری بوم در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاک ۱۱ دایر است.

کد خبر 4820522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =