استعفای الویری در صورت تایید زمان ارسال نامه وزارت کشور

رئیس شورای عالی استانها گفت: در صورتی که نامه ارسال شده از سوی وزارت کشور در تاریخ ۹ دی ماه باشد، بنده از سمت خود به عنوان ریاست شورای عالی استانها استعفا می‌دهم.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی الویری در حاشیه برگزاری بیست و هفتمین جلسه شورای عالی استان‌ها در ارتباط با حواشی پیش آمده در سومین سال از انتخابات هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در دوره پنجم اظهار کرد: ۲۱ آذر ماه انتخابات هیئت رئیسه برگزار شد و نتایج آن در تاریخ ۲۵ آذر به وزارت کشور ارسال شد.

وی افزود: گفته می‌شود در تاریخ ۹ دی نامه‌ای از سوی وزارت کشور مبنی بر اینکه انتخابات به تعویق بیفتد به شورای عالی استان‌ها ارسال شد که این نامه ۱۰ دی ماه در اختیار بنده به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها قرار گرفت.

الویری گفت: از تاریخ ۲۵ آذر وزارت کشور ۱۴ روز فرصت داشت که به نامه شورای عالی استان‌ها و انتخابات هیئت رئیسه اعتراض کند که اعتراض وزارت کشور پس از مهلت ۱۴ روزه انجام شده و وجاهت قانونی ندارد.

وی با بیان اینکه حتی اگر اعتراض وزارت کشور به انتخابات شورای عالی استان‌ها را قانونی بدانیم اما نامه ارسال شده از سوی وزارت کشور به دبیرخانه شورای عالی استان‌ها در ۱۰ دی ماه انجام شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: آقای احمدی نماینده استان قم در شورای عالی استان‌ها و همچنین رقیب بنده در این شورا ادعا دارند که نامه ارسال شده از سوی وزارت کشور در ۹ دی ماه به دبیرخانه رسیده است که چنانچه این ادعا درست باشد بنده از سمت خود از ریاست شورای عالی استان‌ها استعفا می‌دهم.

وی با بیان اینکه طبق قانون وزارت کشور مرجع رسیدگی به مصوبات شورای عالی استانهاست افزود: البته وزارت کشور نمی‌تواند زمان انتخابات را تعیین کند.

الویری در ادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه وزارت کشور به انتخابات هیئت رئیسه ایراد گرفته و آن را غیرقانونی دانسته و آیا انتخابات مجدداً برگزار خواهد شد گفت: چنانچه اعتراضات ادامه داشته باشد، نتیجه انتخابات هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها به شورای حل اختلاف مرکزی ارسال خواهد شد.

رئیس شورای عالی استان در خصوص نامه ارسال شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور گفت: این نامه روز گذشته به دبیرخانه شورای عالی استان‌ها ارسال شده و در متن نامه آمده است که شورای عالی استان‌ها نسبت به نامه‌های وزارت کشور تمکین کند.

هیأت رئیسه امروز شورای عالی استان‌ها وجاهت قانونی ندارد

علیرضا احمدی هم در حاشیه برگزاری بیست و هفتمین جلسه عمومی شورای عالی با اشاره به اینکه هیأت رئیسه امروز شورای عالی استان‌ها وجاهت قانونی ندارد، اظهار کرد: وزارت کشور طی ۲ نامه و سازمان بازرسی طی یک نامه روز گذشته به دبیرخانه شورای عالی استان‌ها اعلام کرده‌اند که انتخابات ۲۱ آذرماه قانونی نبوده و این انتخابات باید مجدداً برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه در شورای شهر تهران نیز اگر مصوبه‌ای به تصویب برسد و آن مصوبه برای تأئید به هیئت تطبیق فرمانداری ارسال و اگر مورد تأئید هیأت تطبیق فرمانداری قرار نگیرد آن مصوبه لغو می‌شود، گفت: در شورای عالی استان‌ها نیز وزیر کشور حق اعتراض به مصوبات شورا را دارد و می‌تواند آن مصوبه را رد یا تائید کند.

احمدی گفت: پیش از برگزاری انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها در سال سوم ۲۱ آذرماه مدیرکل شهری وزارت کشور نامه‌ای به الویری ارسال کرده و تأکید می‌کند انتخابات ۲۱ آذر لغو و به زمان دیگری موکول شود.

وی افزود: علی‌رغم ارسال این نامه از سوی وزارت کشور به الویری اما ایشان هیچ توجهی را به نامه مذکور نداشته و حتی از بیان نامه ارسال شده در بین اعضای شورای عالی استان‌ها طفره رفته و آن را بیان نمی‌کند که انتظار می‌رفت آقای الویری این موضوع را اعلام می‌کرد.

وی با بیان اینکه وزارت کشور براساس قوانین و مقررات ناظر بر تمام انتخابات در کشور است، گفت: هم اکنون وزارت کشور به انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها در سال سوم واکنش نشان داده و آن را فاقد وجاهت قانونی دانسته و تصریح کرده که این انتخابات باید مجدداً برگزار شود.

احمدی همچنین به اقدام غیراخلاقی صورت گرفته توسط شورای عالی استان‌ها در جلسه امروز اشاره کرد و گفت: در جلسه امروز متاسفانه امضاهایی را از برخی اعضای شورای عالی استان‌ها جمع آوری کردند مبنی بر اینکه انتخابات برگزار شده مشکلی نداشته و این در حالیست که به گفته برخی از اعضای شورای عالی استان‌ها، آنها هیچ اطلاعی از نامه‌های ارسال شده از سوی وزارت کشور به دبیرخانه نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور از کارشناسان حقوقی خبره استفاده می‌کند، گفت: وزارت کشور بر مبنای قوانین و مقررات نسبت به انتخابات هیأت رئیسه اعتراض داشته و این انتخابات مجدداً باید برگزار شود.

نماینده قم در شورای عالی استان‌ها با اشاره به نامه‌های ارسال شده از سوی وزارت کشور و سازمان بازرسی مبنی بر عدم وجاهت انتخابات شورای عالی استان‌ها گفت: به زودی و در هفته‌های آتی این انتخابات برگزار خواهد شد.

کد خبر 4821309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =