محاسبه تبدیل رهن به اجاره چگونه انجام می‌شود؟

اگر در شرایطی قرار دارید که باید مبلغ رهن را به اجاره یا برعکس تبدیل کنید و انجام این محاسبات برایتان سخت است، می‌توانید از ابزارهایی که به سادگی این کار را انجام می‌دهند استفاده کنید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، افرادی که به دنبال اجاره و یا رهن یک ملک هستند، قبل از انجام معامله، معمولاً درگیر محاسباتی مثل تبدیل رهن به اجاره می‌شوند و در تلاش هستند تا شرایط مربوط به رهن و اجاره را به گونه‌ای تغییر دهند تا بتوانند از پس هزینه تعیین شده برآیند.

اگر در شرایطی قرار دارید که باید مبلغ رهن را به اجاره و یا برعکس تبدیل کنید و انجام این محاسبات برای شما دشوار است، می‌توانید از ابزارهای مختلفی که به سادگی این کار را برای شما انجام می‌دهند استفاده کنید. چرا که ممکن است انجام این محاسبات برای شما پیچیده و زمان‌بر باشد و همچنین امکان بروز خطا در هنگام محاسبات وجود دارد. اینپین دارای یک ابزار تبدیل رهن به اجاره و برعکس است که کار کردن با آن بسیار ساده است. تنها نیاز است تا مبلغ رهن و اجاره فعلی و مبلغ رهن یا اجاره جدید خود را وارد کنید تا پس از محاسبات مبلغ جدید را در اختیار شما قرار دهد. بدین ترتیب احتمال بروز اشتباه هم کاملاً از بین خواهد رفت.

علاوه بر این، اینپین برای محاسبه کمیسیون خرید و یا رهن و اجاره ملک هم دارای ابزار محاسبه حق کمیسیون املاک اینپین است که به کمک آن می‌توانید کمیسیون ملک مورد نظر خود را محاسبه کنید. البته این ابزار تنها در شهرهای تهران و شیراز قابل استفاده است.

چه عواملی بر میزان مبلغ اجاره و رهن یک ملک تأثیرگذار است؟

عوامل بسیاری در تعیین قیمت اجاره و رهن یک ملک مؤثر است که به اختصار به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

۱. ارزش بنا، عوامل مختلفی ارزش یک بنا را تعیین می‌کنند که شامل مواردی همچون سن بنا و امکانات موجود در بنا مثل وجود استخر، باشگاه، آسانسور، انباری، پارکینگ، حیاط و… همچنین عوامل دیگر که مربوط خود ملک می‌شود، مانند متراژ ملک، جنوبی و یا شمالی بودن، خوش نقشه بودن ملک، چشم انداز، طبقه‌ای که در آن قرار دارد، نورگیری و... تمامی این عوامل، مواردی هستند که تأثیر فراوانی در تعیین ارزش و مبلغ اجاره و رهن آن خواهند داشت.

۲. ارزش زمین، ارزش زمین شامل محل قرارگیری آن در منطقه، دسترسی‌ها، عدم قرارگیری در کنار شرایط نامطلوب و آزاردهنده مثل سروصدای زیاد، راه‌های دسترسی و… است. این عوامل هم در تعیین قیمت و ارزش ملک بسیار مهم هستند. همچنین مطالعه مطلب بهترین منطقه تهران در اینپین می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

راه‌های اجاره نشینی و مزایا و معایب هرکدام

راه‌های اجاره نشینی به سه دسته کلی به صورت رهن کامل، به صورت رهن و اجاره و به صورت اجاره بدون رهن تقسیم بندی می‌شود که به بررسی هرکدام از این راه‌ها، نحوه محاسبه هریک و مزایا و معایب آنها می‌پردازیم.

اجاره نشینی به صورت پرداخت رهن کامل

در این روش، مستأجر موظف است تا ۴/۱ الی ۶/۱ مبلغ قیمت کل ملک را به مالک پرداخت کند. میزان آن کاملاً وابسته به ارزش ملک و عواملی است که پیش‌تر در مورد آنها صحبت شد. در این روش تا زمان اتمام قرارداد، مستأجر هیچ مبلغ اضافه‌تری را به مالک پرداخت نخواهد کرد و در پایان قرارداد مبلغ رهن به طور کامل به مستأجر برگردانده خواهد شد.

درواقع مزیت رهن کامل برای مستأجر این است که دیگر مبلغی به عنوان اجاره به مالک پرداخت نخواهد کرد و درواقع پول او نزد مالک حفظ خواهد شد. اما برای مالک این مشکل وجود دارد که در زمان اتمام قرارداد باید کل آن مبلغ را به مستأجر بازگرداند.

اجاره نشینی به صورت پرداخت رهن و اجاره

مستأجران از این روش هنگامی استفاده می‌کنند که توانایی پرداخت کل مبلغ رهن را نداشته باشند. در این شرایط مستأجر هر میزان از مبلغ رهن تعیین شده که توانایی پرداخت آن را دارد، پرداخت کرده و سپس ۳ درصد از مبلغ باقی مانده از رهن را باید به صورت ماهیانه به مالک پرداخت کند.

در این روش مستأجر دیگر ملزم به پرداخت مبلغ کل رهن نیست و تنها میزانی از مبلغ رهن که توانایی پرداخت آن را دارد، پرداخت خواهد کرد. اما در مقابل موظف است تا مبلغی را هر ماه به صورت اجاره به مالک پرداخت کند.

اجاره نشینی به صورت پرداخت اجاره بدون رهن

این شرایط بسیار مناسب سرمایه گذاران و افرادی است که قصد کار کردن با پول خود را دارند. در این شرایط مستأجر هیچ مبلغی را بابت رهن پرداخت نکرده اما به صورت ماهیانه ۳ درصد از کل مبلغ تعیین شده برای رهن را باید به مالک پرداخت کند.

از مزیت‌های این روش می‌توان به این مورد اشاره کرد که این امکان وجود دارد که می‌توان روی پولی که قرار بود بابت رهن پرداخت شود، سرمایه‌گذاری کرده و بر ارزش آن افزود. همچنین در این شرایط، در هنگام اتمام قرارداد مالک مستلزم به برگرداندن هیچ مبلغی نخواهد بود

بنابراین دریافتیم که سه راه جهت اجاره کردن یک ملک وجود دارد که هرشخص با توجه به شرایط خود می‌تواند هریک از این سه روش را انتخاب کند و همچنین دانستیم که مقدار مبلغ تعیین شده جهت اجاره و رهن یک ملک کاملاً وابسته به عوامل مختلفی است و یک مقدار ثابت نیست.

جهت محاسبه مبلغ رهن، وابسته به عوامل مختلف باید مبلغ یک چهارم الی یک ششم کل قیمت ملک پرداخت شود و برای آنکه مقداری از مبلغ رهن و یا کل آن به اجاره تبدیل شود، باید آن مقدار باقیمانده در ۳ درصد ضرب شود.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4836420

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =