استقامت در راه آرمان‌ها، رمز اصلی موفقیت انقلاب اسلامی است

رئیس سازمان اوقاف استقامت در راه رسیدن به آرمان‌ها را رمز اصلی موفقیت انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: جریان استقامت در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و در جریان حکومت‌ها دخالت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس این سازمان در دومین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های خود در مساجد شاخص تهران به مناسبت دهه فجر در مسجد جامع غدیر خم حاضر شد و با اشاره به آیاتی از قرآن در زمینه استقامت گفت: در قرآن آیات زیادی در رابطه با استقامت به چشم می‌خورد به عنوان مثال «کَیْفَ یَکُونُ لِلْمُشْرِکِینَ عَهْدٌ عِنْدَ اللَّهِ وَعِنْدَ رَسُولِهِ إِلَّا الَّذِینَ عَاهَدْتُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ ۖ فَمَا اسْتَقَامُوا لَکُمْ فَاسْتَقِیمُوا لَهُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ»؛ با مشرکین معاهده امضا می‌کنند، مادامی که آنها بر عهد خود می‌مانند. قرآن می‌فرماید: شما نیز بر عهد خود بمانید، اگر انحراف پیدا کردند، ضرورت ندارد که بر عهدتان بمانید یا در آیه دیگر آمده است: «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوْا ۚ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ» ای پیامبر استقامت کن همچنان که امر شدی و کسانی که همراه شما هستند باید استقامت کنند. پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرماید: این آیه شریفه مرا پیر کرد، کنایه از این است که استقامت در راه راست و صحیح کار سختی است.

وی اظهار کرد: حضرت نوح (ع) ۹۰۰ سال به تبلیغ دین پرداخت و در ۳۰۰ سال سوم گفت: خدایا بر روی زمین احدی از کفار باقی نگذار، مانند شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل، این مرگ‌ها همین نفرین قرآنی است. ما انقلابیون، ۴۰ سال صبر کرده ایم و مشکلاتی را به جان خریده ایم و مشکلاتی را از پیش پا برداشته ایم و صدمه‌های زیادی خورده ایم، صدمه‌هایی که خانواده‌های شهیدان و جانبازان دیده اند، غیر قابل انکار است.

خاموشی تصریح کرد: در قرآن، لفظ قیام، یعنی ایستادن و استقامت، طلب ایستادگی است و ما در نمازهای یومیه می‌خوانیم «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ‌»، هر نوع ایستادگی سترگ می‌تواند استقامت باشد، سپس می‌گوید راهی که «صِراطَ الَّذینَ أَنعَمتَ عَلَیهِم غَیرِ المَغضوبِ عَلَیهِم وَلَا الضّالّینَ» چپ و راست نروند و اهل گمراهی نباشند و اهل مسیر مستقیم باشند و این مسیر مستقیم، مسیری است که اولیا الهی برای نشر آن جهاد و تلاش کرده اند و شهید شدند. امام حسین (ع) در صحرای کربلا خطبه‌هایی خواند و مقدمه یکی از خطبه‌ها این است که آنها که اهل استقامت هستند، طیب می‌شوند و آنها که اهل وادادگی هستند، خبیث هستند. خدا می‌خواهد ما را در مسیر مستقیم بیازماید، یعنی انسان‌های اهل مقاومت در این مسیر مستمر می‌مانند اما آن کسانی که اهل استقامت نیستند، منحرف و گمراه می‌شوند و مورد غضب خدا قرار می‌گیرند مانند فرعون که اهل غضب خدا بود.

وی افزود: جریان استقامت در زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و در جریان حکومت‌ها دخالت دارد. استقامت در راه رسیدن به آرمان‌ها، رمز اصلی موفقیت انقلاب اسلامی است. وقتی امام خمینی (ره) به ایران وارد شدند، شاه امام را تبعید کرد، ایشان بعد از تبعید در نجف حضور داشتند و در آنجا نیز آرمان اسلام را زنده نگه داشتند و پس از بازگشت به ایران مورد استقبال عظیم مردم قرار گرفتند. البته اینها خاطراتی است که برای همه روشن است.

رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به آخرین آیه سوره مجادله گفت: در واقع این آیه می‌خواهد به ما بگوید که چه کسی از خدا صادق تر است؟ خدا به ما نقشه راه را نشان می‌دهد. در معنی این آیه آمده است که «ای پیامبر تو قومی را نمی یابی که ایمان بخدا و روز جزا داشته باشد، و لی دوست دشمن خدا و رسولش باشد، اگر این دشمن خدا، پدران، فرزندان یا برادران یا خانواده شأن باشد، باید آنها را کنار بگذارد، اینان در قلبشان ایمان نوشته شده و خدا آنها را تأیید می کند». امام علی (ع) می‌فرماید: جهاد، بابی است از ابواب بهشت که خدا برای خاصان اولیا خود قرار داده است.

وی در ادامه به چهار مقطع مختلف انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: مقطع اول، قبل از انقلاب اسلامی بود که امام خمینی (ره) این جریان را به صورت دقیق راهبری کرد و انقلاب پیروز شد، مقطع دوم، هجمه به ارکان انقلاب اعم از مسئولان و امام (ره) بود برای اینکه انقلاب را زمین گیر کنند و شروع به مخالفت‌هایی کردند، مثل فعالیت گروهک‌ها که منجر به دفاع مقدس شد، دفاع مقدسی که هر روز یک قاسم سلیمانی شهید می‌شد و این شهید نیز میراث دفاع مقدس بود، مقطع سوم صدور انقلاب در سراسر جهان است در واقع ما در دهه‌ای گذر کردیم که سرفصلش به شهادت قاسم سلیمانی رسید و این دهه، دهه‌ای است که انقلاب اسلامی شروع کرد به جریان سازی در جهان پیرامون خود و دشمنان در مقابل این گفتمان، نقشه راه تعریف کردند و اوج نقشه راهشان، تشکیل حکومت داعش بود که می‌خواستند بخشی از سرزمین عراق و شام را از آن خود کنند و در صورتی که ایران دفاع کند، تهدیدهای خود را آغاز کنند و به گمانشان به این صورت انقلاب اسلامی زمین خواهد خورد، اما آنچه مشاهده می‌کنیم این است که در این مرحله گفتمان انقلاب اسلامی در جریان درنوردیدن مرزهای جهانی است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: دهه سوم دهه‌ای است که انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیا را درنوردیده و مرزهای فکری ما به سراسر جهان راه پیدا کرده است و شاهد این مدعا اینکه حاج قاسم سلیمانی شهید می‌شود و در کشور ونزوئلا برایش عزا می‌گیرند، همینطور در آرژانتین و سایر کشورها و این نشانه درنوردیدن مرزها توسط انقلاب اسلامی است. مقطع چهارم مرحله‌ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی بیانیه‌ای به عنوان گام دوم انقلاب مطرح کرده اند و در این بیانیه ابتدا تحلیلی از گذشته انقلاب اسلامی ارائه کرده اند و بعد وضعیت فعلی را ترسیم می‌کنند و سپس می‌فرمایند که وضعیت آینده باید چگونه باشد.

خاموشی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد گذشته به حفظ آرمان‌های انقلابی، توجه به زندگی دنیوی و اخروی به صورت توأمان، دفاع از نظریه دفاع انقلابی، توجه به مروت انقلابی اشاره کرده اند، ما باید گذشته انقلاب را خوب بشناسیم هرجا پیشرفتی در انقلاب بوده مرهون مدیریت جهادی است، یعنی هدفمندی، برای خدا کار کردن و کم توقع بودن. عزت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در گرو مدیریت جهادی است.

وی تصریح کرد: پیشرفت‌های فناورانه، گسترش مشارکت مردمی، مبارزه با بی عدالتی، گسترش معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه و ایستادگی در برابر مستکبران جهان از برکات انقلاب اسلامی است. جنگ سرد بلوکش عوض شده یه طرف کل کفر و یک طرف اسلام قرار دارد، در روز میلیاردها کلمه بر علیه ایران در فضای مجازی منتشر می‌شود، ولی انقلاب سترگ ایستاده است. بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی، جنگی در اینستاگرام روی داد و این نشان می‌دهد ایران تغییر کرده و دشمنان از ما می‌ترسند. اما در مورد آینده، جوانان باید مسئولیت پذیر باشند، اگر بخواهیم از این کشور یک کشور قدرتمند بسازیم حرف‌هایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان می‌زنند باید جدی گرفته شود و البته باید به جوانان هم میدان داده شود، چون جوان شور و توان دارد و کار خود را با دانش عجین می‌کند. ظرفیت‌های استفاده نشده زیادی در کشور وجود دارد که باید بکار گرفته شوند. ما باید برای آینده تمدن سازی کنیم و این شعار بزرگی است.

کد خبر 4842883

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =