حماسه حضور مردم استان سمنان/ سرنوشت خانه ملت در پای صندوق‌های رأی

سمنان - انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه استان سمنان با حضور پرشور مردم در هشت شهرستان، ۲۰ شهر و صدها روستای کوچک و بزرگ آغاز شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: حماسه انگشتان جوهری مردم دیار قومس، از فرومد و میامی تا مجن و بسطام و شاهرود از دیباج و چهارده کلاته تا دامغان و مهدی‌شهر و شهمیرزاد و فولاد محله، از سمنان و سرخه تا گرمسار و آرادان و علا و افتر و ایوان‌کی و… هم‌زمان با سراسر ایران اسلامی آغاز شد.

شعب اخذ رأی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی از ساعت هشت صبح امروز، جمعه دوم اسفندماه ۹۸ باز شد که در برخی حوزه‌های از دقایقی قبل مردم شناسنامه به دست آماده بازگشایی صندوق‌های رأی بودند تا رأی و انتخابشان را که سرنوشت حوزه انتخابیه، استان و درنهایت کشورشان را معلوم می‌سازد، به صندوق‌ها بیندازند.

۵۱۴ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن

۶۳۸ شعبه اخذ رأی در استان سمنان از ساعت هشت صبح امروز پذیرای ۵۱۴ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن در سطح هشت شهرستان استان سمنان خواهند بود شعباتی که ۵۰۶ باب از آنان ثابت شامل شهری و روستایی و ۱۳۲ مورد آن سیار هستند تا همه بتوانند در این حماسه مردمی مشارکت داشته باشند.

متولدان دوم اسفند ۸۰ به قبل امروز شناسنامه به دست در پای صندوق‌های رأی حاضر هستند تا یک‌بار دیگر حماسه‌سازی کنند رأی اولی‌ها هم امروز شوق خاصی دارند. هفت هزار نفر رأی اولی در سطح استان امروز خود را به شعب اخذ رأی می‌رسانند تا اولین بار دموکراسی و مردم‌سالاری دینی را تمرین کنند تا بفهمند طعم شیرین انتخاب و جوهری شدن انگشت اشاره چگونه است.

تأمین امنیت انتخابات

از سوی دیگر نیروی انتظامی نیز با استفاده از سه هزار و ۵۰۰ نفر تأمین امنیت انتخابات را به همراه بسیج و سپاه بر عهده دارد. ۱۱ هزار و ۶۹۳ نفر به‌عنوان متصدیان انتخابات مجلس یازدهم در روز جمعه دوم اسفند ۹۸ فعالیت دارند.

قرار است استاندار سمنان با حضور در مسجد المهدی رأی خود را به صندوق بیندازد و درباره روندهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در سطح استان توضیحاتی ارائه کند. چهره‌های سرشناس، نامزدها، مسئولان، ائمه جمعه و جماعات نیز ضمن دعوت از مردم برای حضور در انتخابات کم‌کم به حوزه‌های رأی‌گیری می‌آیند تا رأی خودشان را به صندوق بیندازند.

تمام اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور از طریق رادیو در سراسر شعب اخذ رأی استان سمنان پخش می‌شود.

شعب روستایی آماده دریافت رای مردم

۱۸۵ شعبه اخذ رأی در روستاها و ۴۵۳ شعبه در شهرهای استان سمنان دایر است تا مردم بتوانند رأی خود را به صندوق بیندازند. درصد شعب اخذ رأی روستایی به شهری تقریباً ۳۰ درصد است.

۶۰ نامزد انتخاباتی در این دوره از انتخابات در چهار حوزه انتخابیه شامل سمنان مهدی‌شهر سرخه، شاهرود و میامی، دامغان و درنهایت گرمسار، آرادان رقابت خواهند کرد تا درنهایت چهره چهار نماینده استان سمنان در خانه ملت مشخص شود.

انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در استان سمنان برگزار نمی‌شود در نتیجه تنها یک صندوق رأی در شعب قرار دارد و مردم با اطمینان خاطر به نامزدهایشان رأی می‌دهند. تقریباً بیشتر مدارس و مساجد شهری و روستایی میزبان مردم برای رأی دادن هستند. بیش از ۷۰ مردم استان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

روز شکرگزاری

مسئولان نیز در کنار مردم پای صندوق‌های رأی حضور یافته و در انتخابات مشارکت کردند. نماینده ولی فقیه در استان سمنان صبح امروز با حضور در مسجد عابدینیه سمنان رأی خود را به صندوق انداخت و گفت: انتخابات در حقیقت روز تبلور حضور و مشارکت مردم در آینده ایران اسلامی و انقلاب است.

آیت‌الله سید محمد شاهچراغی همچنین بیان کرد: دوم اسفند روز شکرگزاری نعمت انقلاب و اقتدار ملی است که مردم با حضور گسترده‌شان نشان دادند که اهل حماسه‌آفرینی هستند.

پیام روشن حضور مردم

استاندار سمنان نیز در مسجد المهدی (عج) رأی خود را به صندوق انداخت و بابیان اینکه حضور مردم در انتخابات پرشور و سرشار از سرزندگی و امیدواری است، ابراز کرد: پیام این حضور برای دوستداران نظام امید به آینده روشن است.

علی‌رضا آشناگر بابیان اینکه پیام این حضور برای دشمن تداوم پایداری مردم بر آرمان‌های انقلاب است، تأکید کرد: مردم از دقایقی قبل در مساجد و شعبات حضور دارند و این مشارکت نشان می‌دهد که مردم ما بانشاط و امیدواری به ادامه راه پای صندوق‌های رأی آمده‌اند.

وی افزود: پیام این حضور امید به آینده روشن و موفقیت برای فتح قله‌های توسعه و رفاه در کشور محسوب می‌شود و برای دشمنان نیز پیام ناامیدکننده‌ای دارد چراکه می‌بینند مردم ما مانند یک صف پولادین در برابر همه دشمنان ایستاده‌اند.

حضور پرشور مردم استان سمنان

حبیب‌الله خجسته پور رئیس ستاد انتخابات استان سمنان نیز در مسجد المهدی (عج) با بیان ایکه طبق اطلاعیه ستاد انتخابات کشور اخذ رأی در همه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه اصل شناسنامه و شماره ملی (یا کارت ملی) امکان‌پذیر است، گفت: اطلاعیه‌های ستاد انتخابات کشور به منزله دستور کتبی ستاد و رعایت آن الزامی است.

وی افزود: آمارها نشان می‌دهد که حضور مردم استان سمنان در انتخابات سابق ۱۰ درصد از میانگین کشوری بالاتر بوده و لذا امروز نیز حضور پرشور مردم را پیش بینی می‌کنیم.

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان همچنین از مردم خواست تا رأی دادن را به ساعات پایانی روز موکول نکنند.

خجسته پور همچنین بیان اینکه واجدان شرایط ۵۱۴ هزار و ۱۹۷ نفر و رأی اولی‌ها ۲۲ هزار نفر هستند همچنین تعداد نامزدها ۵۹ نفر هستند که مردم از بین آنها چهار نفر را به عنوان نمایندگان استان سمنان در مجلس انتخاب می‌کنند.

میانگین مشارکت مردم در ادوار گذشته انتخابات نزدیک ۷۷ درصد بوده است.

ضرورت تشکیل مجلس انقلابی با انتخاب اصلح

امام جمعه گرمسار نیز در حاشیه مشارکت در انتخابات و در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر لزوم ضرورت تشکیل مجلس انقلابی با انتخاب اصلح آحاد مردم گفت: حضور مردم در ساعات اولیه آغاز رأی گیری در گرمسار پر شور است.

حجت الاسلام سید علیرضا آرامی ضمن بیان اینکه حضور و مشارکت حداکثری در این انتخابات از اهمین ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: مردم باید با حضور و انتخاب فرد اصلح در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نسبت به تشکیل مجلس انقلابی اقدامی اساسی و تأثیر گذار انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه مشارکت در این انتخابات مشتی کوبنده بر دهان استکبار خواهد بود، تصریح کرد: شخص اصلح باید متدین، انقلابی، شجاع باشد و هنجره او برای پیگیری مشکلات مستضغفان و محرومان در مجلس فریاد کشد.

امام جمعه گرمسار با تاکید بر اینکه فریاد ضد استکباری مهم‌ترین ویژگی نماینده انقلابی است، گفت: در ساعات اولیه آغاز رأی گیری حضور مردم گرمسار با انگیزه و پر نشاط بود و انشالله ادامه پیدا کند.

رأی اولی‌ها تشویق شدند

یکی از نکات قابل توجه در انتخابات امروز تقدیر استاندار سمنان از چند رأی اولی در مسجد المهدی (عج) سمنان بود که به صورت نمادین طی مراسمی کوتاه برگزار شد.

آشناگر در سخنانی کوتاه ضمن تقدیر از دو جوان رأی اولی سمنانی، جوانان را آینده ساز ایران اسلامی دانست و تصریح کرد: همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب آمده، باید امروز با تجربه گذشته و نگاه و امید به آینده کمک کنیم تا جوانان مسیر انقلاب را تداوم ببخشند.

یکی دیگر از صحنه‌های ویژه این انتخابات حضور دو نابینا در روستای فرومد بود که با وضعیت خود حضار را تحت تأثیر قرار دادند. این دو اهل روستای فرومد با شرایطی دشوار پای صندوق‌های رأی حاضر و رأی خود را به صندوق انداختند و تحسین دیگران را برانگیختند. صحنه‌ای که گونه برخی افراد حاضر را نیز خیس کرد.

مشارکت خوب سمنانی‌ها

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان نیز در هنگام انداختن رأی خود به صندوق گفت: آمار انتخابات گذشته نشان می‌دهد نرخ مشارکت مردم استان همواره در حدود ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

سعید متقی با بیان اینکه شرایط مناسبی برای تسهیل در فرآیند رای‌دهی، بیان کرد: تمام صندوق‌های رأی گیری اعم از شهری و روستایی و ثابت و سیار آماده رأی گیری از مردم هستند.

کد خبر 4858135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =