تدبیر وزارت ورزش برای مقابله با کرونا/ جلوگیری از سوختن سهمیه ها

وزارت ورزش با تدبیری به موقع از به خطر افتادن موقعیت کسب سهمیه المپیک توسط ورزشکاران رشته های مختلف جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، چند هفته از ورود «کرونا» به ایران، شیوع گسترده آن و بحران‌هایی که ایجاد کرده، می‌گذرد. طی این مدت و برای مقابله با این ویروس، اجرای برنامه‌های اردویی و مسابقه‌ای در رشته‌ها و فدراسیون‌های مختلف به مرور کمرنگ شد تا اینکه به طور کلی تمام فعالیت‌های ورزش ایران تا پایان سال تعطیل اعلام شد.

در همین فاصله اما ورزشکاران رشته‌های مختلف در سطح ملی در محل برگزاری رقابت‌های گزینشی المپیک حاضر شده و طبق برنامه به مصاف حریفان‌شان رفتند. این در حالی است که فراگیری جهانی ویروس کرونا، اعمال مقررات محدود کننده در خطوط هوایی را موجب شده بود و همین مسئله منجر به لغو بسیاری از سفرهای رفت و برگشت به ایران شد.

انسداد خطوط هوایی اما با تدبیر به موقع وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک سَد راه ورزشکاران ایرانی برای حضور در میادین کسب سهمیه المپیک نشد چرا که با تحلیل درست شرایط و پیش بینی لازم، فرصتی فراهم شد تا ورزشکارانی که باید در طول اسفندماه در رقابت‌های گزینشی المپیک شرکت می‌کردند، زودتر از موعد مقرر از کشور خارج شوند.

این تدبیر برای رشته‌هایی مانند کاراته، بوکس و وزنه برداری اجرا شد. در مورد رشته‌هایی مانند شمشیربازی و ژیمناستیک که تیم‌های‌شان خارج از کشور حضور داشتند هم به گونه‌ای برنامه ریزی شد که آنها در همان محل اقامت‌شان بمانند و از آنجا عازم محل برگزاری رویداد پیش رو شوند.

مهمترین نتیجه این گونه چاره اندیشی مسئولان ورزش برای ورزشکاران و میادین گزینشی آنها کسب سهمیه حمیده عباسعلی در کاراته بود. به هر حال با توجه به لغو مسابقات انتخابی المپیک در برخی رشته‌ها و از جمله همین کاراته (لیگ جهانی - مراکش)، چه بسا در صورت عدم استفاده از فرصت‌های کسب سهمیه در طول اسفندماه، کسب همین تک سهمیه هم به اما و اگر کشیده می‌شد و در دیگر رشته‌ها هم ورزشکاران فرصتی برای نزدیک تر شدن به سهمیه یا کسب تجربه بیشتر را از دست می‌دادند.

در هر صورت اینکه اسفندماه با وجود بحران حاصل از کرونا در مورد ورزشکاران و حضور به موقع آنها در میادین کسب سهمیه المپیک به خیر گذشت اما با توجه به ادامه وضعیت نابسامان حاصل از گسترش ویروس کرونا، برای فروردین ماه و اعزام ورزشکاران در این ماه چه تدبیری اندیشیده شده است؟

علی نژاد: کرونا مانع حضور ایران در میادین کسب سهمیه المپیک نمی‌شود

مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در گفتگو با خبرنگار مهر این اطمینان خاطر را داد که در صورت برگزاری قطعی رقابت‌های گزینشی المپیک در هر کشوری، هیچ خطری ورزشکاران ایران را بابت حضور به موقع در محل برگزاری مسابقات تهدید نخواهد کرد.

وی گفت: اوایل اسفندماه در مورد مسابقات گزینشی المپیک در این ماه و حضور صد درصد ورزشکاران‌مان در این مسابقات برنامه ریزی کردیم اما امکان اینکه همان زمان برای فروردین ماه هم برنامه مشابه را اجرا کنیم، اصلاً وجود نداشت.

این معاون وزیر ورزش خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دلایل این مسئله تغییرات احتمالی بود که در مورد رقابت‌ها بود کمااینکه مثلاً مسابقات تکواندو گزینشی المپیک (بانوان) که قرار بود اواسط فروردین ماه در چین برگزار شود به دلیل همین شیوع کرونا به اردن منتقل شده اما هنوز هم برگزاری مسابقات در همان زمان مقرر قطعی نیست. به هر حال بحران حاصل از شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی است و کشورهای زیادی را درگیر خود کرده است.

علی نژاد تاکید کرد: در هر صورت اینکه از یک ماه پیش نمی‌توانستیم برای مسابقات فروردین برنامه ریزی کنیم اما تلاش مجموعه ورزش و مدیریت آن این است که مشکلی برای حضور در رقابت‌های این ماه و ماه‌های بعد از آنها وجود نداشته باشد. بعد از توجه به سلامت ورزشکاران و اقدام لازم برای حفظ آنها، حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک - البته به شرط برگزاری - از اولویت‌های وزارت ورزش است و برای محقق شدنش تدبیر لازم را در هر شرایطی خواهیم داشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش گفت: ستاد مقابله با کرونا در ورزش در کنار ستاد ملی مبارزه با این کرونا فعالیت منسجمی برای ریشه کن کردن ویروس کرونا دارد. مجموعه ورزش در این زمینه همکاری لازم را باید داشته باشد اما اولویت‌هایی مانند کسب سهمیه داریم که برای حصول آن برنامه ریزی لازم را خواهیم داشت.

کد خبر 4872232

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =