معادله پیچیده وزنه‌برداری برای المپیک/ بلاتکلیفی دو مسافر توکیو

وزنه برداری ایران در شرایطی برای حضور در المپیک تنها دو سهمیه دارد که هنوز صاحبان این سهمیه‌ها مشخص نشده‌اند؛ موضوعی که برای چهره‌ها و مدعیان جدید این رشته چالش ایجاد کرده است.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: پرونده تخلفات دوپینگی که طی یک دهه گذشته برای وزنه برداری ایران ایجاد شد در نهایت به این منجر شد که سهمیه‌های وزنه برداری ایران برای المپیک توکیو از ۶ سهمیه حداکثری به تنها ۲ سهمیه کاهش پیدا کند.

فروردین ماه سال ۹۷ فدراسیون بین المللی وزنه برداری این تصمیم را اتخاذ و کمیته بین المللی المپیک هم از آن حمایت کرد. آن زمان با توجه به جایگاه جهانی این رشته در کشورمان و شرایط چهره‌هایی که معرفِ وزنه برداری ایران در جهان و المپیک بودند، تصمیم اتخاذ شده به هیچ وجه برای ورزش ایران و مدیرانی که قرار بود کاروان اعزامی به توکیو را تشکیل دهند، خوشایند نبود به خصوص با در نظر گرفتن اینکه برای مدعیانی مانند بهداد سلیمی، کیانوش رستمی، سهراب مرادی و حتی سعید علی حسینی فرصت برابر ایجاد نخواهد شد و در نهایت برخی از آنها حذف می‌شوند.

البته امروز که در فاصله زمانی یک سال و نیمه تا بازی‌های المپیک قرار داریم - با توجه به تعویق المپیک- دغدغه وزنه برداری همچنان به قوت خود باقی است اما با جنسی متفاوت و اینکه «بالاخره کدام وزنه برداران می‌توانند امتیاز موردنظر فدراسیون جهانی برای تصاحب سهمیه المپیک را به دست بیاورند؟ وزنه بردارانی مانند علی هاشمی و علی داودی یا چهره‌های همیشگی؟»

این دغدغه از آنجا شکل گرفته که بعد از تصویب کاهش سهمیه‌های المپیکی وزنه برداری ایران، اتفاقات زیادی پیرامون وزنه برداران کشورمان افتاد؛ بهداد سلیمی شهریورماه ۹۷ پس از قهرمانی در بازی‌های آسیایی خداحافظی خود را از ورزش قهرمانی اعلام کرد، سعید علی حسینی هم آبان ماه سال گذشته به دلیل اعزام نشدن به مسابقات گزینشی المپیک تصمیم به خداحافظی گرفت، دیگر اینکه سهراب مرادی و کیانوش رستمی که طلایی‌های کاروان ایران در المپیک ریو بودند در وزن ۹۶ کیلوگرم هم وزن شدند و در ادامه هم با مسائل دیگری مواجه شدند مثل اینکه سهراب مرادی به خاطر مصدومیت دو بار جراحی شد و کیانوش رستمی هم نتوانست از حضور در میادین گزینشی نمایش خوبی ارائه دهد و به امتیازات امیدبخشی برسد.

در هر صورت این چالش‌ها تا آنجا ادامه پیدا کرده که امروز وزنه برداری ایران برای ورود به المپیک در بلاتکلیفی محض به سر می‌برد به خصوص که به خاطر شیوع ویروس کرونا برخی رویدادهای گزینشی هم لغو شد. این مسئله حتی این ابهام را ایجاد کرده که «شاید وزنه برداری ایران اصلاً نتواند برای استفاده از دو سهمیه المپیکی خود به حد نصاب لازم برسد»؛ موضوعی که البته بهداد سلیمی آن را رد می‌کند اما تاکید دارد که در مورد وزنه برداران المپیکی ایران هر احتمالی وجود دارد.

این پیشکسوت وزنه برداری در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه رقابت برای کسب سهمیه المپیک تنها میان چهار وزنه بردار است، شرایط آنها را برای دستیابی به این سهمیه تشریح کرد.

وی با بیان اینکه سهراب مرادی و کیانوش رستمی (وزن ۹۶ کیلوگرم)، علی هاشمی (وزن ۱۰۹ کیلوگرم) و علی داودی (وزن ۱۰۹+ کیلوگرم) وزنه برداران ایران هستند که می‌توانند از دو سهمیه المپیکی اختصاص یافته به ایران استفاده کنند، گفت که البته این کسب سهمیه مشروط به رسیدن به حد نصاب تعیین شده از سوی فدراسیون جهانی است.

سلیمی ادامه داد: دو نفر از این چهار وزنه بردار می‌توانند صاحب سهمیه شوند به شرطی که امتیاز لازم برای قرارگرفتن در جمع هشت نفر اول رنکینگ جهانی را به دست بیاورند یا اینکه نفر اول وزن خود در سطح قاره باشند.

قهرمان پیشین وزنه برداری ایران و جهان در پاسخ به این پرسش که «از میان این چهار وزنه بردار کدام یک برای کسب سهمیه شانس بیشتری دارند؟»، گفت:» اگر قرار باشد امروز وزنه برداران اعزامی به المپیک مشخص شوند، سهمیه‌های ایران به نام علی هاشمی و علی داودی ثبت می‌شود چراکه طبق رنکینگ جهانی جزو ۸ نفر اول هستند اما موضوع اینجاست که فدراسیون جهانی هنوز در مورد رقابت‌های گزینشی تصمیمی نگرفته به خصوص که المپیک هم به تعویق افتاده است.

وی با یادآوری اینکه قرار بود مسابقات قهرمانی آسیا به عنوان یک مرحله از رقابت‌های گزینشی المپیک در قزاقستان و ازبکستان برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد، خاطرنشان کرد: بعد از آن قرار بود فدراسیون جهانی در حاشیه مسابقات جهانی جوانان (رومانی) در مورد این رقابت‌ها تصمیم گیری کند اما برگزاری خودِ مسابقات جهانی هم به خاطر ویروس کرونا منتفی شد. باید ببینیم در نهایت هیأت اجرایی فدراسیون جهانی چه تصمیمی در این زمینه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، بهداد سلیمی در شرایطی علی هاشمی و علی داودی را به عنوان شانس‌های المپیکی وزنه برداری ایران - در شرایط فعلی- معرفی می‌کند که فدراسیون وزنه برداری طی ماه‌های اخیر و به خاطر کیانوش رستمی و سهراب مرادی و نزدیک شدن آنها به المپیک مانع اعزام دیگر وزنه برداران وزن ۹۶ کیلوگرم به میادین گزینشی المپیک شده بود.

ایوب موسوی و رضا بیرانوند وزنه برداران دسته ۹۶ کیلوگرم بودند که نسبت به کیانوش رستمی و سهراب مرادی امتیاز المپیکی بیشتری داشتند اما در صورت اعزام به توکیو شانس زیادی برای کسب مدال نداشتند. به همین دلیل فدراسیون وزنه برداری با غربال گری در اعزام‌های خود، فرصت افزایش امتیاز را برای رستمی و مرادی فراهم کرد هرچند که این وزنه بردار هم به خاطر چگونگی عملکرد و آسیب دیدگی تا به امروز نتوانستند شانس المپیکی شدن خود را قطعی کنند و اگر هم به این مهم دست یابند در نهایت هم به خاطر هم وزن بودن یکی از آنها می‌تواند به المپیک اعزام شود.

بهداد سلیمی در این زمینه گفت: اینکه کیانوش رستمی و سهراب مرادی بتوانند به کسب سهمیه نزدیک شوند به شرایط مسابقات گزینشی و تصمیم فدراسیون جهانی در این زمینه بستگی دارد. این دو وزنه بردار فعلاً نسبت به علی هاشمی و علی داوودی شانس زیادی برای کسب سهمیه ندارند مگر اینکه رقابت‌های گزینشی برگزار شود و آنها بتوانند ارتقای امتیاز داشته باشند. در این صورت یکی از آنها می‌تواند صاحب سهمیه شود.

این قهرمان پیشین وزنه برداری در مورد اینکه «از میان کیانوش رستمی و سهراب مرادی کدام یک شانس بیشتری برای المپیکی شدن دارند؟»، گفت: واقعاً مشخص نیست چون شرایط هر دو به هم خیلی نزدیک است. به خاطر مصدومیت سهراب مرادی و اینکه مدتی دور از میادین بود، کیانوش رستمی فعلاً شرایط رکوردی بهتری دارد اما به خاطر تعویق مسابقات گزینشی قاعدتاً سهراب مرادی تا زمان برگزاری رقابت‌ها شرایط به نسبت بهتری پیدا خواهد کرد و چه بسا خود را به رکورد کیانوش نزدیک هم کند. در کل اینکه عملکرد این دو نفر غیرقابل پیش بینی است.

«در صورت اعزام علی هاشمی و علی داودی به المپیک، کاروان ایران می‌تواند به مدال آوری وزنه برداری امیدوار باشد؟»، این پرسش پایانی خبرنگار مهر بود که بهداد سلیمی در پاسخ به آن گفت: قطعاً وزنه برداری که شرایط کسب امتیاز المپیکی را به دست می‌آورد می‌تواند برای مدال المپیک هم حائز شرایط باشد.

کد خبر 4881797

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =