وظایف مومنان در شرایط سخت/مردم امیدوار به نصرت الهی باشند

شیراز ـ امام جمعه کامفیروز با اشاره به اینکه بیماری کرونا شرایط سختی در جامعه ایجاد کرده است، گفت: مومنان در این شرایط وظایفی بر دارند که توکل، توسل، دعا و امید به نصرت الهی از جمله آنهاست.

حجت الاسلام محمد تقی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وظایف مؤمنان در شرایط سخت اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین وظایف مؤمن در شرایط سخت نظیر امروز که جامعه اسلامی دچار یک بیماری واگیردار شده و ترس و اضطراب ناشی از آن همه را فرا گرفته است، توکل به خداوند متعال است.

وی با اشاره به آیه ۸۴ سوره یونس بیان کرد: بر اساس تفسیر نور از این آیه، باید با توکل بخدا و تسلیم در برابر خواست او مشکلات را پشت سر گذاشت و امروز نیز گرچه رعایت بهداشت امری ضروری و البته بدیهی است؛ اما باید پذیرفت که به هر حال اعمال و عقاید، در رویدادهای طبیعی موثرند و توکل بر خدا می‌تواند ما را همچون قوم بنی اسرائیل از عذاب و بلا نجات دهد.

تقی زاده، یکی دیگر از وظایف مؤمنان در این شرایط را توسط خواند و افزود: یکی از مؤثرترین اعمالی که در این زمان جواب می‌دهد توسل به ناحیه مقدسه امام زمان علیه السلام است همچنانکه موارد عدیده ای در تاریخ از مؤثر واقع شدن توسل و جواب گرفتن متوسلینِ به ذوات مقدس اهل بیت علیهم السلام ثبت شده است.

وی، دعا و نیایش و خواندن خداوند را در رفع بلا بسیار اثرگذار دانست و گفت: امام صادق (ع) در مورد اثرگذاری دعا فرمودند: «دعا اینقدر قدرت دارد که می‌تواند هر امر حتمی را تغییر دهد از جمله بلا و عذاب را» که در این زمینه یکی از ادعیه مؤثر که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره فرمودند؛ دعای هفتم صحیفه سجادیه است.

امام جمعه کامفیروز تاکید کرد: آنچه باعث نزول رحمت الهی و رفع و دفع بلا می‌شود استغفار و توبه و انابه به درگاه خداوند است که ماه رجب بهترین بستر برای استغفار است.

تقی زاده، امید داشتن به نصرت الهی را از دیگر وظایف مؤمنان در شرایط سخت خواند و بیان کرد: باید به این نکته توجه داشت که خداوند در طول زندگی هر فرد، بندگان خود را به طور متعدد در معرض آزمایشات دشوار قرار می‌دهد و بندگان باید در این آزمایش‌ها، به رحمت و دستگیری خداوند امید داشته و مدام در حال استمداد از او باشند.

وی با اشاره به آیه ۲۱۴ سوره بقره مبنی بر اینکه از نصرت الهی مأیوس نبوده و امیدوار به آن باشید که به زودی شامل حالتان خواهد شد، افزود: مؤمنین باید ضمن حفظ روحیه خود، هم به نصرت الهی امیدوار باشند و هم سایر افراد جامعه را به کمک و مساعدت او امیدوار کنند زیرا بر اساس آیات قرآن، این فقط کافران هستند که از رحمت و دستگیری خداوند مأیوس می‌شوند بر این اساس شایسته جامعه شیعی این است سراسر وجودشان مملو از امید به رحمت خداوند و چشم داشتن به دست عنایت او باشد.

امام جمعه کامفیروز همچنین بر بی‌توجه بودن نسبت به شایعات تاکید کرد و افزود: متأسفانه امر منحوسی که در روزگار ما شایع شده این است که دشمنان این مملکت در پی آنند که از هر دری برای ضربه وارد کردن به این مردم و تخریب روحیه آن‌ها وارد شوند و در این راستا یکی از ابزارهای مهم آنها سلاح شایعه سازی و ایجاد ترس و وحشت در دل مردم است.

تقی زاده ادامه داد: خداوند به ما دستور می‌دهد که سخن و حرف هر کسی را باور نکرده و به گفته هر فاسقی ترتیب اثر ندهیم و بر اساس آیات قرآن (آیه ۶ سوره حجرات) گوش دادن به حرف فاسقین ثمره‌ای غیر از ندامت و پشیمانی نخواهد داشت پس سعی کنیم که اخبار را نه تنها در این روزها که بازار شایعات گرم است بلکه در تمام عمر خویش از منبعی صالح و عالم تهیه کنیم تا موجب حسرت و افسوس نشود.

وی تصریح کرد: در مورد بیماری کرونا که ایان روزها شایع و رایج شده، باید بهداشت فردی و اجتماعی مورد توجه جدی قرار گیرد زیرا رعایت نظافت و بهداشت در بلایایی که این روزها دامن‌گیر ما شده هم دستور اسلام است و هم توصیه پزشکان بنابراین رعایت آن و بر تک تک افراد جامعه لازم و ضروری است.

کد خبر 4882540

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =