بررسی عملکرد ایگور و دلایل تصمیم فدراسیون/ انتظاری که برآورده نشد

پرونده سرمربی تیم ملی والیبال ایران در حالی بسته خواهد شد که دلایل مختلفی برای اتخاذ این تصمیم از سوی فدراسیون در نظر گرفته شده است. رقم بالای قرارداد سالانه این مربی یکی از آنهاست.

به گزارش خبرنگار مهر، ایگور کولاکوویچ که با شعار تغییر نسل والیبال ایران، هدایت تیم ملی را برعهده گرفت و با ناکامی در تحقق شعارش و کسب نتایجی کمتر از انتظار به کار خود در ایران پایان داد.

سرمربی مونته نگرویی والیبال ایران اواخر سال ۹۵ در زمان ریاست محمدرضا داورزنی قراداد دو بخشی را امضا کرد. قراردادی که به صورت دو دوره دوساله تنظیم شده بود و قرار بر این بود پس از پایان دو سال فعالیت او در ایران در صورت رضایت از عملکردش دو سال دوم نیز تمدید شود.

پس از پایان دوره دو سالِ از سرمربیگری ایگور کولاکوویچ، محمدرضا داورزنی دیگر ریاست فدراسیون والیبال را بر عهده نداشت و احمد ضیایی، رئیس وقت فدراسیون علی رغم میل باطنی اش قرار داد ایگور کولاکوویچ را تمدید کرد.

پایان دوره دو سال ابتدایی فعالیت کولاکوویچ با تیم ملی با کابوس صوفیه برای والیبال ایران همراه بود. جایی که نوزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان برگزار شد و تیم ملی با سقوط ۷ پله‌ای در جایگاه سیزدهم جهان قرار گرفت! تیم ملی در دوره گذشته مسابقات با هدایت کواچ موفق به کسب مقام ششمی شده بود با حضور کولاکوویچ سقوط چشمگیری به دست آورد. همین سقوط کافی بود تا منتقدان پرونده حضور کولاکوویچ در این را بسته بدانند.

بعد از نتایج ضعیف مسابقات قهرمانی جهان و فرا رسیدن پایان بخش نخست قرار داد، کولاکوویچ ادعایی مطرح کرد مبنی بر اینکه از چند باشگاه اروپایی پیشنهاد دارد و فدراسیون هرچه سریع تر تکلیف او را مشخص کند!

با این تهدید قرارداد کولاکوویچ برای دو سال دوم و تا المپیک ۲۰۲۰ تمدید شد تا وی در دو سال باقی مانده همچنان سکان دار تیم ملی باقی بماند. تیم ملی در آن مقطع مسابقات قهرمانی آسیا، جام جهانی و لیگ ملت‌ها را در پیش داشت. با توجه به قدرت والیبال ایران در قاره کهن، قهرمانی در آسیا بار دیگر تکرار شد اما در مسابقات جام جهانی ژاپن ایران مقامی بهتر از هشتمی کسب نکرد. ایگور کولاکوویچ در رقابت‌های لیگ ملت‌ها نیز در حالیکه بسیاری از رقبا بدون ستاره های خود (به دلیل اهمیت مسابقات انتخابی المپیک) حاضر شده بودند ناکام بود و در حالیکه برای کسب مقام تیره خود را نشانه گرفته بود به مقام پنجم بسنده کرد.

سرمربی تیم ملی در مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ نیز ناکام ماند و موفق نشد در این مرحله تیم ملی را راهی توکیو کند تا مسابقات قاره آسیا تکلیف تیم ملی والیبال ایران را مشخص کند. در نهایت ملی پوشان والیبال ایران در جدال با رقبای آسیایی خود موفق شدند و بلیت حضور در توکیو را کسب کردند.

حال با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعویق یک سال المپیک ۲۰۲۰ کولاکوویچ عملاً کاری در ایران ندارد. هرچند او در زمان پیک مسابقات نیز در رفت و آمد بود و به صورت مداوم در ایران حضور نداشت و حتی مسابقات لیگ نیز از طریق فیلم و مربیان تیم ملی برای او ارسال می شد.

خبرنگار مهر پس از کسب اطلاع متوجه فسخ قرارداد فدراسیون والیبال با ایگور کولاکوویچ شد. عملاً دیگر پرونده کولاکوویچ با نتایج نه چندان رضایت بخش در والیبال ایران به اتمام رسیده است اما نکته مهم رقم قرار داد کولاکوویچ است. رقمی که به یورو بسته شده است و بر اساس اطلاعات به دست آمده کولاکوویچ به همراه دستیارانش در دو سال اول حضور در ایران با توجه به نرخ یورو مبلغی حدود ۶ میلیارد تومان برای هر سال دریافت کرده‌اند که با توجه به افزایش قیمت یورو قطعاً این رقم در دو سال دوم بیش از این مبلغ می شود!

فدراسیون والیبال برای فسخ قرارداد نهایی با سرمربی مونته نگرویی با چالش پرداخت این رقم سنگین مواجه است. امید می رود فدراسیون نشینان برای انتخاب سرمربی آینده تیم ملی با توجه به اقتصاد کشور تصمیم گیری کنند. کولاکوویچ در شرایطی مبالغ هنگفت را دریافت کرد و خواهد کرد که عناوین در خور والیبال ایران را به دست نیاورد.

کد خبر 4886593

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =