ضرورت حمایت از مجهزترین کارخانه تولید داروهای ضد ویروسی

جمعی از صاحبنظران حوزه اقتصاد و سلامت کشور، در نامه ای به وزیر بهداشت، بر ضرورت حمایت از بزرگ ترین و مجهزترین کارخانه تولید داروهای ضد ویروسی در کشور تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نامه که با امضای جمعی از نخبگان و صاحبنظران حوزه اقتصاد و سلامت کشور، خطاب به وزیر بهداشت نوشته شده، موضوع رفع مشکلات و حمایت از بزرگ‌ترین و مجهزترین شرکت تولید داروهای ضد ویروسی را مورد تاکید قرار گرفته است.

در این نامه ضمن تقدیر از اصلاحات زیرساختی وزیر در نظام دارویی کشور که موجب تحولات چشمگیری در اصلاح انحرافات نظام دارویی گردیده و تشکر و خدا قوت نسبت به تلاش‌های بی وقفه و قابل تقدیر وزارت بهداشت در امر مدیریت پیشگیری و درمان ویروس کووید ١٩، لازم دانستیم راجع به سرمایه ملی دارویی کشور، نکاتی را عنوان کنیم.

شرکت باختر بیوشیمی یکی از مدرن ترین شرکت‌های دارویی کشور با تجهیزات بسیار پیشرفته و GMP و تنها واحد مدرن و استاندارد تولید داروهای آنتی وایرال، است که تمام ضوابط لازم تولید داروهای پرخطر (hazardious) و تراتوژن مرتبط با این دسته از داروها را دارد.

سطح دانش فنی و هنر اجرای ضوابط در این شرکت بومی شده و می‌تواند به عنوان یک الگوی شایسته برای کارخانجات داروسازی کشور مطرح و افتخار ملی صنعت داروسازی کشور باشد.

متأسفانه قبل از دوران وزارت شما، با عدم افزایش نرخ محصولات این شرکت طی سال‌های طولانی و عدم صدور پروانه تولید داروهای جدید به بهانه صدور پروانه برای سایرین و خروج از اولویت زمان پذیرش درخواست (به رغم وجود مستنداتی که حاکی از تقدم این شرکت به موجب نامه‌های سازمان غذا و داروی وقت است)، در یک چالش جهت دار با حمایت از افراد و شرکت‌های رانتی و ده‌ها سنگ اندازی دیگر، توانستند این شرکت را به تعطیلی بکشانند.

حال با توجه به سربار سنگینِ فعال شدن مجدد، و وجود حس خدمت و روحیه بسیجی در مدیر عامل این شرکت که از برادران قدیمی فعال در جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و کماکان روحیات جهادی خود را در تمامی این سال‌ها حفظ کرده اند، به رغم مسدودی حساب‌های شرکت، با استقراض و بکارگیری حساب‌های ثالث و زحمات فراوان و با احساس مسئولیت در شرایط حساس فعلی، موفق شدند که بلافاصله بخشی از چرخ‌های تولید را فعال و داروهای اساسی مانند اسلتامیویر و ریتوناویر و لوپیناویر و نیز ریباویرین را به تولید صنعتی رسانده و نیاز کشور را با قیمت‌های به مراتب پایین‌تر از بخش وارداتی تأمین نمایند.

این کارخانه دارویی هم اینک پروژه تولید «فاویپیراویر» را که از سال ١٣٩٤ به عنوان درمان آنفلوانزای H1N1 درخواست ثبت نموده و در اسفند ۹۸ وارد فهرست دارویی کشور شده است مورد پژوهش قرار داده و برای عرضه صنعتی آماده نموده است.

امضا کنندگان این نامه، تاکید می‌نمایند که ظرفیت ایجاد شده در این شرکت یک سرمایه ملی است. علاوه بر این توانمندی تولیدی و تحقیقاتی کارخانه، بخشی از پدافند غیر عامل کشور در شرایط بحرانی فعلی و همه گیری های احتمالی آینده و نیز وقایع احتمالی بیو تروریسم است. و بدین لحاظ از وزیر بهداشت تقاضا می‌نمائیم در اسرع وقت نسبت به حل مشکلات منطقی این شرکت اقدام، و افتخار فعالیت مجدد این واحد معتبر برای کشور در سال جهش تولید ملی را کسب فرمایند. امید آنکه با تدبیر جنابعالی شاهد تولد مجدد این افتخار ملی صنعت داروسازی کشور باشیم.

فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی کشور، محمد جعفر اقبال استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس اسبق دانشکده دندانپزشکی، حسین راغفر استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا، سعید سمنانیان استاد و رئیس اسبق دانشگاه تربیت مدرس، خشایار کریمیان استاد بازنشسته مرکز تحقیقات بیوفیزیک-بیوشیمی دانشگاه تهران دانشگاه و عضو فرهنگستان علوم پزشکی، سید محمدتقی حسینی طباطبایی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان،
محمدحسین طریقت منفرد وزیر اسبق بهداشت، سعید عسگری استاد دانشکده دندانپزشکی و معاون اسبق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سید موید علویان استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم و معاون اسبق وزارت بهداشت، سیدابوالقاسم موسوی مدیرعامل اسبق سازمان بیمه خدمات درمانی، احمدعلی نوربالا استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، معاون اسبق وزارت بهداشت، و رئیس اسبق جمعیت هلال احمر، محمود نوری صفا رئیس اسبق دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس اسبق دانشگاه شاهد، محمدرضا واعظ مهدوی استاد دانشگاه شاهد و معاون اسبق وزارت بهداشت، وزارت رفاه و معاون سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.

کد خبر 4894925

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =