زندگی هنری زیر سایه «کرونا»/ وقتی نوای «هم‌دلی» خاموش نمی‌شود

دو ماه از حضور مهمان ناخوانده‌ای به نام «کرونا »در دنیا می‌گذرد و هنرمندان عرصه موسیقی همچنان با تولید آثار موسیقایی و انتشار دل‌نوشته در فضای مجازی سعی در روحیه‌بخشی به مردم دارند.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: بیماری «کووید -۱۹» شاید مهم‌ترین و البته دهشتناک‌ترین کلیدواژه‌ای باشد که در ماه‌های گذشته نه خواب برایمان گذاشته و نه خوراک؛ بختکی تمام عیار که در قامت «کرونا ویروس» همه مردمان دنیا را در شرایطی میان آسمان و زمین قرار داده که هرچقدر هم درباره‌اش کمتر بدانیم و بخوانیم قطعاً تأثیری بر دامنه حضورش در وسعت جغرافیایی این دنیای پر از هیاهو نخواهد داشت!

گفتنش راحت است که دو ماه از زندگی مردمی که ادعایشان در علم و فناوری و پیشرفت گوش فلک را پر می‌کرد این چنین با یک ویروس شاخه‌دار تحت تاثیر ترس و احتیاط قرار گرفته و فعلاً یک بازنده‌اند! کابوسی که جان هزاران نفر را گرفته و تخت‌های بیمارستانی را مانند زنجیری پولادین به پرستاران و پزشکانی متصل کرده که معنای ایثار، فداکاری، جانفشانی و کلیدواژه‌هایی از این دست زیر سایه‌شان اعتباری تازه یافته‌اند؛ توصیفی که قطعاً در گزارش‌های رسانه‌ای، ذره‌ای از خوبی آدم‌هایی استثنایی است که آیندگان قصه‌های زیادی از آن‌ها را به جان می‌شنود.

از این توصیفات که عبور کنیم می‌رسیم به جریانات هنری که در تمام دنیا تمام و کمال تحت‌تاثیر حضور «مهمان ناخوانده» قرار گرفته‌اند و هنرمندان تمامی حوزه‌ها تلاش می‌کنند تا به سهم خود شرایط روحی مساعدتری را برای مخاطبانشان در گوشه کنار دنیا فراهم کنند.

البته بماند که بعضی‌ها به طرز حیرت‌آوری بی‌خیال از آنچه می‌گذرد به عبور از این جریان نامساعد فکر می‌کنند تا بازهم حساب‌های مالی‌شان را پرتر کنند، برخی‌ها هم که به شکل شگفت‌آورتری از این آب گل آلود ماهی‌های تازه‌ای را از قلاب‌های خود به داخل قایق انداخته‌اند که اگر منفعت‌های مالی برای ساخت فلان اثر و اجرای فلان قطعه در جهت پیشگیری از نفوذ کرونا وجود نداشته باشد، چندان مایل به همراهی با مردم نیستند. که قطعاً چنین رویکردهایی نیز می‌ماند برای قضاوت در تاریخ.

به هر حال روزهای کرونایی همچنان ادامه دارد، اما تعدادی زیادی از هنرمندان حوزه‌های مختلف کشورمان به ویژه در حوزه موسیقی تلاش می‌کنند با انتشار دلنوشته ها، آثار موسیقایی و مواردی از این دست همگام با دل گرفتگی‌های این روزهای مردم، خستگی پرستاران و پزشکان فداکار، خانواده‌هایی که عزیزانشان را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند و مردمی که این روزها نگران و بی ‌حوصله‌اند، شرایط روحیه بخشی را فراهم کنند. شرایطی که در این سه چهار هفته اخیر شکل پررنگ‌تری گرفت که امیدواریم به زودی زود با قطع زنجیره شیوع ویروس شکل متفاوت‌تری پیدا کند.

آنچه در این گزارش می‌خوانید منتخبی از دلنوشته، رویدادهای موسیقی و معرفی آثار موسیقایی مرتبط با روزهای کرونایی از روز جمعه ۲۹ فروردین تا پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه است توسط هنرمندان عرصه‌های مختلف در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.

آیین مجازی یادبود برای هوشنگ ظریف

از نکات جالب توجه روزهای کرونایی برگزاری آیین یادبود زنده یاد هوشنگ ظریف استاد موسیقی ایرانی در فضای مجازی با حضور هنرمندان صاحب نام موسیقی کشورمان بود. در این راستا آیین یادبود چهلمین روز درگذشت هوشنگ ظریف استاد فقید موسیقی ایرانی روز جمعه ۲۹ فروردین ماه با حضور و گفتگوی زنده استادان و هنرمندان کشورمان به صورت مجازی برگزار شد.

در این گفتگو که به صورت زنده از طریق صفحه ویژه هوشنگ ظریف برای علاقه مندان پخش می‌شد هنرمندانی چون محمد اسماعیلی، حسن ناهید، پروین صالح، کیوان ساکت، محمد دلنوازی، سعید ثابت، مزدا انصاری و کورش متین به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند. در بخش پیام‌ها نیز پیام هنرمندان و استادانی چون فرهاد فخرالدینی، حسین علیزاده، داود گنجه‌ای، رحمت الله بدیعی، افلیا پرتو، محمد ظریف و حمید متبسم خوانده خواهد شد.

هوشنگ ظریف از هنرمندان شناخته شده و تاثیرگذار موسیقی ایرانی شنبه شب هفدهم اسفند ماه دار فانی را وداع گفت.

قطعه ۱۲ دقیقه‌ای لوریس چکناوریان برای «کرونا»

لوریس چکناوریان آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت کشورمان نیز که همواره فعالیت‌های زیادی را در عرصه تولید آثار موسیقایی در مناسبت‌ها و رویدادهای مختلف داشته در روزهای اخیر قطعه ۱۲ دقیقه‌ای «کرونا» را در سه قسمتِ یورش، مرگ و زندگی را منتشر کرد.

وی در گفتگو با سایت موسیقی ما درباره انگیزه‌های خود از ساخت این اثر توضیح داد: «فکر می‌کنم این ویروس تمامِ جهان را درگیر خود کرده است و بسیاری از هنرمندان نیز به شکل‌های گوناگون نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند، من نیز تلاش کردم با ساخت قطعه‌ای در سه موومان احساس خود را به این مساله مطرح کنم. اینکه با تمام هجومی که این ویروس به زندگی ما وارد کرده و بخش مهمی از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است، اما خواه‌ناخواه در نهایت این زندگی است که پیروز می‌شود. […] من به توصیه‌ی کادر درمانی و برای حفاظت از خودم و هم‌چنین دیگر هموطنانم در خانه مانده‌ام و ارتباط چندانی با جهان بیرونی ندارم؛ اما سعی می‌کنم این اوقات را به بهترین شکل بگذرانم. بیش از گذشته کار می‌کنم و فیلم می‌بینم و موسیقی گوش می‌دهم و قطعه می‌نویسم، چون بر این گمان هستم که موسیقی همواره یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌تواند در بحران‌ها به مردم کمک کند و این مساله را در روزهای اخیر نیز مشاهده کرده‌ایم. [...] اولین گام در راهِ مبارزه با این ویروس این است که تمام مسایل بهداشتی را رعایت کنیم تا این مساله هر چه زودتر به اتمام برسد، اما تا زمانی که در این وضعیت هستیم نیز باید تلاش کنیم که هر آن کاری که از دست‌مان برمی‌آید را انجام دهیم. اگر هنرمندیم، بیش از هر زمانِ دیگری کار کنیم و اگر نیستیم، سعی کنیم اطلاعات‌مان را افزاش دهیم.»

علیرضا راد نت‌نویسی پارتیتور، احسان بیرقدار سمپل موسیقی، امید نیک بین میکس و مسترینگ، یارتا یاران عکس و ایمان نیک بین ویدئو گرافیست عوامل اجرایی این قطعه را تشکیل می‌دهند.

برای شنیدن قطعه ۱۲ دقیقه‌ای «کرونا» اینجا را کلیک کنید.

علیرضا عصار امیدوارانه «امیدواران» را تقدیم کادر درمانی کرد

علیرضا عصار خواننده مطرح موسیقی پاپ به پاس قدردانی از کادر پزشکی و پرستاران بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در روزهای کرونایی قطعه تصویری «امیدواران» را تقدیم آنان کرد.

علیرضا عصار از خوانندگان شناخته شده موسیقی پاپ ایران که طی ماه‌های گذشته فعالیت کمتری در عرصه تولید و اجرای زنده داشته با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی‌اش ضمن قدردانی از کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به ویژه مجموعه‌های درگیر میزبانی بیماران کرونایی ترانه‌ای به نام «امیدواران» را برای آن‌ها اجرا کرد.

این خواننده در صحبت‌های ابتدایی اش قبل از اجرای قطعه گفت: «سلام عرض می‌کنم خدمت هم‌وطنان عزیزم و بسیار خوشحالم که از این طریق می‌توانم با شما صحبت کنم. من بنا به دلایل شخصی چیزی حدود دو سال است که از نزدیک در جریان تلاش و زحمات کادر درمانی کشورم هستم و می‌بینم برای کاری که می‌خواهند انجام دهند چه سختی‌هایی را متحمل می‌شوند. هم از پزشکان نازنینمان گرفته تا پرستاران عزیز و همه کسانی که به نوعی در ارتباط با کار درمانی هستند. به هر حال تصورم این است که این روزهای عجیب و غریب و این بیماری عجیب باعث شد که همه دنیا بیشتر به اهمیت کار و زحمت این عزیزان پی ببرند. اما بدانید که ما فراموش نمی‌کنیم کارهایی که شما عزیزان در این روزها انجام می‌دهید و من از طرف خودم، خانواده‌ام و همه مخاطبینم که مثل خانواده‌ام می‌مانند می‌خواهم تشکر خودم را از این طریق به شما اعلام کنم. هم به شما و هم به عزیزانی که در هر سمتی در این روزها از کنار خانواده بودن و جانشان گذشته‌اند و تمام تلاششان را می‌کنند که همه ما از این روزها راحت و سریع‌تر رد شویم. من مراتب تأسف و تسلیت خودم را نیز اعلام می‌کنم به بازماندگان و عزیزانی که به واسطه این بیماری از این دنیا رفتند و دیگر بین ما نیستند. ما را در غم خود شریک بدانید.»

برای تماشای ویدئوی «امیدواران» اینجا را کلیک کنید.

پرویز پرستویی با دو خواننده دیگر از قرنطینه خانگی گفتند

پرویز پرستویی، سالار عقیلی، فاضل جمشیدی و علیرضا بهرامی، در تازه‌ترین اقدام خود در راستای پویش مُشاهنر و برای همدلی و همراهی با مردمی که این روزها در قرنطینه خانگی به سر می‌برند، قطعه‌ای را با نام «همدم» منتشر کردند.

این اثر را محسن غلامی تنظیم کرده است و نوازندگانی همچون علیرضا احمدی، حسین رودگر، رؤیا باقرزاده و ارکستر زهی، در تولید این قطعه با او همکاری داشته‌اند. ضمن اینکه اسرافیل شیرچی، هنرمند خطاط نیز خوشنویسی کاور این قطعه موسیقایی را با طراحی حمید حسین‌پور انجام داده است.

قطعه «همدم» ابتدا با شعرخوانی و دکلمه پرویز پرستویی بر روی بیت‌هایی از مولانا، حکایت امید، صبر، وحدت و شادی را روایت می‌کند، سپس با آواز شور با صدای سالار عقیلی و اجرای سه خواننده بر روی شعر ترانه "همدم"، سروده علیرضا بهرامی، ادامه می‌یابد.

سازندگان اثر اعلام کرده‌اند که این کار درشرایط محدودیت‌های کرونایی و با همکاری هنرمندان خالق آن از راه دور و در چند شهر مختلف، تولید شده است.

برای شنید قطعه «همدم» اینجا را کلیک کنید.

اجرای خانگی ارکسترسازهای ملی با یک تابلو از سوییت ابن سینا

ارکستر سازهای ملی ایران با مدیریت هنری و رهبری علی اکبر قربانی نیز طی روزهای گذشته دست به ابتکار جالبی زد و یک تابلو از سوییت ابن سینا اثر فرهاد فخرالدینی استاد موسیقی ایرانی را در قالب یک اجرای خانگی پیش روی مخاطبان قرار داد.

علی اکبر قربانی در ابتدای این موزیک ویدئو عنوان کرده است: «ابتدا تشکر و سپاسگزاری می‌کنم از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها که در این روزها با فداکاری حافظان سلامت و جان مردم کشورم هستم. من به همراه نوازندگان ارکسترسازهای ملی سوییت ابن سینا را به شما و علاقه مندان موسیقی ایرانی تقدیم می‌کنم.»

علیرضا دریایی، حبیب جدیری و مهرداد مسعودی فرید نوازندگان کمانچه، شاهین صفایی نوازنده تار، علی عابدین نوازنده سنتور، شیما شاه محمدی نوازنده قیچک آلتو، مریم خدابخش، امین حیدری نوازندگان عود، مسعود فیروزی نژاد نوازنده ویولنسل، فروغ فضلی نوازنده پیانو، وحید اسداللهی نوازنده نقاره، بهنام معصومی نوانزده تمبک گروه نوازندگان این قطعه که توسط موبایل و به صورت خانگی ضبط و تدوین شده را تشکیل می‌دهند.

برای تماشای قطعه «سوییت ابن سینا» اینجا را کلیک کنید.

کیوان ساکت، وحید تاج و پرواز همای در تالار وحدت کنسرت آنلاین برگزار کردند

کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی، وحید تاج خواننده موسیقی ایران و پرواز همای هم در روزهای گذشته همزمان با دور تازه برگزاری کنسرت‌های آنلاین، به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی کنسرت‌های آنلاینی را در روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین با میزبانی تالار وحدت برگزار کردند.

در این کنسرت‌ها که به صورت رایگان و طبق گفته دست اندرکاران آن بدون دریافت دستمزد صورت گرفته هنرمندان نام برده طی دو اجرای مجزای قطعات منتخب خود را بر اساس آرای مخاطبان و طرفدارانشان اجرا کردند.

کیوان ساکت در ابتدای این اجرا که با حمایت سامانه «تیوا» در قالب پلتفرم‌های مختلف پیش روی مخاطبان قرار گرفت، توضیح داد: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا مردم نتوانستند برای تماشای اجراهای ما بیایند اما امشب بسیار خوشحالم که با کمک تکنولوژی توانستیم به حضور آنها برویم. امشب هر چند که مردم در اجرای ما حضور ندارند ولی قطعاً ما موج گرمای آنها را احساس می‌کنیم. امشب در این اجرا به جای اینکه تنها هزار نفر اجرای ما را تماشا کنند، ممکن است تعداد خیلی بیشتری به تماشای این کنسرت بنشینند. افرادی که به هر دلیل شاید امکان شرکت در این کنسرت‌ها را نداشته باشند و این اتفاق خوبی است که برای ما هم تجربه ارزشمندی به حساب می‌آید.

وحید تاج خواننده موسیقی ایرانی نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این کنسرت گفت: اعضای گروه «وزیری» سال‌ها است در کنار هم کار می‌کنند. نام این گروه به اسم بزرگمردی همچون استاد علی‌نقی وزیری ثبت شده است. البته اینکه اکنون در تالاری بدون تماشاگر قرار داریم تقریباً عجیب است و تا به حال هیچ وقت تالار وحدت را تا این حد سوت و کور ندیده بودم، ولی به قول آقای ساکت مخاطبان می‌توانند انرژی خود را از خانه‌هایشان در سراسر کشور به ما منتقل کنند.

فراخوان ارکستر سمفونیک تهران به نوازندگان جهان و یک خبر که «اشتباه» اعلام شد

روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی هم پس از اجرای خانگی ارکستر ملی ایران، بنیاد رودکی روز دوم اردیبهشت با انتشار خبری که چند روز گذشته‌اش نیز از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر شده بود، از اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران به عنوان یکی از فعالیت‌های خود خبر داد.

در این خبر آمده بود: «برای همکاری در اجرای این قطعه، فراخوانی به رهبران برای معرفی نوازنده و نوازندگانی از چندین کشور ارسال شده است؛ این نوازندگان بخشی از سمفونی نهم بتهوون موسوم به "سرود شادی" را اجرا می‌کنند که برای انتشار از طریق فضای مجازی آماده می‌شود.

بر اساس اعلام بنیاد رودکی، پیش از این خبری در خصوص همکاری مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان اروپا در اجرای خانگی سمفونی نهم بتهوون منتشر شده بود که این خبر صحیح نیست؛ اگر چه همکاری دو ارکستر برای اجرای مشترک در آینده، در فرآیند بررسی قرار دارد اما این همکاری مربوط به اجرای خانگی سمفونی نهم بتهوون نیست و همانگونه که ذکر شد ارکستر سمفونیک تهران بر اساس فراخوان فوق که از جمله برای آقای پائولو اولمی رهبر ارکستر جوانان اروپا- ارسال شده بود، با همکاری نوازندگانی از کشورهای متعدد این قطعه را اجرا می‌کند.»

روایت یک آهنگساز از تجربه ابتلا به «کرونا»

مهران مهرنیا نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی که چندی پیش به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده بود از شرایط زندگی در این دوران و آغاز فصل جدید زندگی هنری خود بعد عبور از این بحران سخن گفت.

مهران مهرنیا نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی ایرانی که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های متعددی در عرصه تولید آلبوم و برگزاری کنسرت داشته است، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تجربه خود از شکست بیماری «کووید ۱۹» در روزهای پایانی سال گذشته، گفت: روزهای پایانی سال گذشته بود که متوجه نشانه‌هایی از نفوذ ویروس کرونا در بدنم شدم. پس از اینکه با پزشکم در این مورد صحبت کردم شرایطی هماهنگ شد که بروم و تست بدهم. در ابتدا برخی از دوستان پزشک گفتند که این شرایط نشانه بیماری «کووید ۱۹» نیست اما بعد از اینکه آزمایشات دیگری روی من انجام گرفت، نتیجه مثبت اعلام شد و من بنا به توصیه پزشکان خودم را به صورت کامل در خانه قرنطینه و با تجویزهای پزشکی درمان را آغاز کردم. در دورانی که به این بیماری گرفتار بودم تمام تلاشم را انجام دادم تا با حفظ روحیه پیروز میدان مبارزه باشم و خوشبختانه هم این اتفاق افتاد. اما در این مدت چند روز را گذراندم که برایم بی‌نهایت سخت بود.

مهرنیا در تشریح دوران ابتلای خود به بیماری گفت: در ساعت‌هایی به نبودن در این دنیا فکر می‌کردم، چرا که عمده تمرکز ویروس در بدنم روی ریه‌هایم بود و به قدری من را رنج می‌داد که به سختی نفس می‌کشیدم ولی رفته‌رفته شرایط بهتر شد و ماجرا به گونه‌ای پیش رفت که توانستم از مرحله سخت بیماری عبور کنم. اکنون نیز دوران قرنطینه کامل را پشت سر گذاشته‌ام و مشغول استراحت و گذراندن دوران نقاهت بیماری هستم و این بهانه تصمیمی بود که من را مجاب کرد تا سبک زندگی جدیدی را آغاز کنم.

وی گفته بود: شرایطی که در دوران این بیماری برایم به وجود آمد و امیدوارم برای هیچ انسانی روی زمین اتفاق نیفتد اکنون انگیزه‌ام برای زندگی را دگرگون کرده به طوری که وقتی از بستر بیماری بلند شدم و به جریان اصلی زندگی بازگشتم، بلافاصله قطعه‌ای را تولید کردم. این شرایط برای من در داخل منزل موجب شد که بار دیگر رجعتی به تمامی ملودی‌ها و آثاری داشته باشم که در حافظه رایانه شخصی‌ام در منزل وجود داشت اما از نگاهم مغفول مانده بود، ولی این دوران باعث شد که سری به آن فایل‌ها بزنم و کارهایی را انتخاب کنم که برایم بسیار جذاب و ارزشمندند.

البته تعدادی از آهنگسازان و خوانندگان هم بودند که طی روزهای گذشته با انتشار مطالب و دلنوشته‌های متعدد از روزهای سخت کرونایی سخن گفته و به هواداران و طرفداران خود وعده انتشار آثار جدیدی را طی هفته آینده دادند که در هفته آتی به آن می‌پردازیم.

کد خبر 4907930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =