امانتداری در حوزه میراث فرهنگی موجب  ضابطه مندی سخت گیرانه است

قزوین- مدیرکل میراث فرهگی استان قزوین گفت: در صیانت از آثار تاریخی و هویت فرهنگی قزوین امانتدار هستیم و ضوابط سخت گیرانه و قانونی برای حفظ این سرمایه های ارزشمند کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا خزائلی عصر چهارشنبه در دیدار با لطف الله سیاهکلی منتخب مردم قزوین در مجلس یازدهم که در اداره میراث فرهنگی برگزار شد اظهار داشت: در افکار عمومی شاید در نگاه اول میراث فرهنگی و محیط زیست به دلیل سخت گیری هایی که دارند از اداراتی محسوب شوند که مانع توسعه تلقی شوند در حالی که نگاه ما صیانت از ثروت‌هایی است که شاید اگر تخریب شود دیگر نتوانیم آنها را بازیابی کنیم.

وی اضافه کرد: کمتر کشور و ملتی سابقه فرهنگی و تاریخی ما را دارد و این افتخار به واسطه صیانت سخت گیرانه و مجدانه از تک تک آثاری بوده که میراث کشور است و اگر سخت گیری ضابطه مند نباشد آیندگان ما را نخواهند بخشید.

خزائلی تصریح کرد: باید بدانیم همه ما در این سازمان امانتدار هستیم تا این تمدن و فرهنگ بی نظیر دستخوش آسیب نشود و متعصبانه از آن صیانت می‌کنیم و گاهی متهم به مانع توسعه شناخته می‌شویم.

وی گفت: در همه مناطق استان از جمله قزوین، آوج، آبیک، تاکستان و بویین زهرا با تمدن‌های چند هزار ساله روبرو هستیم که سابقه سکونت در خله کوه تاکستان و یا سگزآباد بویین زهرا به ۵ هزار سال می‌رسد و حفظ این ارزش کار دشواری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: باید بپرسیم منظور از توسعه و پیشرفت چیست و آیا به بهانه آن باید بافت‌های تاریخی را تخریب و این میراث گرانبها را به بهانه توسعه از بین برد.

خزائلی گفت: چندین پروژه استراتژیک داریم که برای ما بسیار اهمیت دارد که تبیین ضوابط بافت تاریخی از آن جمله است و در این راستا بشدت با تخریب آثار مخالفیم و باید مشکل تراکم در این بافت را حل کنیم.

وی اظهار داشت: اگر در بافت تاریخی خود شاهد شکل گیری مناطقی مانند هشتگرد و کرج شویم دیگر این اثر ارزشمند را از دست داده ایم و لازم است بر اساس ضوابط معماری و اصیل تاریخی و ضوابط تعیین شده از سوی سازمان میراث از هویت خود دفاع کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین تصریح کرد: معلوم نیست اگر ما در بافت تاریخی اجازه تراکم ۵ طبقه بدهیم حتماً به زندگی بهتر مردم کمک کرده ایم و کیفیت سکونت را بهبود بخشیده ایم.

وی افزود: توجه به حق و حقوق مردم و مطالبات منطقی ساکنان بافت تاریخی را در اولویت داریم و تلاش می‌کنیم هر جا لازم بود بازنگری در طرح‌ها را در دستور کار قرار دهیم.

در ادامه نادر محمدی معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان گفت: در حوزه جذب سرمایه گذاری به دلیل رویکرد غیر منطقی برخی دستگاه‌ها شاهد تأخیر در اجرای طرح‌ها هستیم و استقبال را کاهش داده است.

وی گفت: نگاه سلیقه‌ای و جزیره‌ای در این حوزه موجب شده وقتی ما مجوز احداث یک هتل چند ستاره را در کمترین زمان و هزینه‌های بسیار ناچیز صادر می‌کنیم در پیچ و خم شهرداری با رویکردهایی مواجه می‌شویم که مانع کار می‌شود.

محمدی یادآور شد: در صدور مجوز یک هتل چند ستاره باید ساخت استخر، فروشگاه تجاری، سالن ورزشی، آمفی تاتر و خدمات دیگر رعایت شود اما شهرداری به برخی از این ظرفیت‌ها مانند واحدهای تجاری عوارض سنگین تعیین می‌کند که سرمایه گذار پشیمان می‌شود.

وی بیان کرد: حتی در نگاه مسئولان محلی، قزوین ابتدا یک استان صنعتی، سپس کشاورزی و در نهایت گردشگری است به همین دلیل بیشترین تسهیلات اشتغال و سرمایه گذاری به دو بخش دیگر داده شده و گردشگری مظلوم واقع شده است.

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان قزوین تصریح کرد: فقط ۷ درصد تغییر کاربری‌ها متعلق به حوزه گردشگری است که نشان می‌دهد نگاه ما به این بخش باید اصلاح شود.

محمدی اضافه کرد: در استان قزوین ۱۲ هتل در دست ساخت است و امسال ۳ هتل سه ستاره افتتاح می‌شود و همچنان به دو هتل ۵ ستاره دیگر هم نیازمندیم.

وی گفت: ۵۵ پروژه اقامتگاهی، رستوران و مجتمع بین راهی در استان با اشتغال ۵ هزار نفر فعال شده که در مناطق ۱۷ گانه در سه منطقه ظرفیت خوبی داریم که می‌تواند فعال شده و به اقتصاد و گردشگری استان کمک کند.

معاون گردشگری استان قزوین اظهار داشت: یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای توسعه منطقه گردشگری اوان آمادگی دارد تا ۲۶۰ میلیارد تومان برای این منطقه هزینه کند که امیدواریم این طرح به سرانجام برسد.

میثم حصاری معاون صنایع دستی استان قزوین هم گفت: در حوزه صنایع دستی با داشتن جاجیم، گلیم و قفل سازی، شیرینی سنتی و باقلوا قادریم با برند سازی به شکوفایی این صنعت کمک کنیم.

کد خبر 4925194

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha