مواضع رهبر معظم انقلاب در روز قدس راهبردی است/اسرائیل شر مطلق است

عضو هیأت رئیسه جنبش «امل» لبنان مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس را راهبردی توصیف و تأکید کرد: اسرائیل «شر مطلق» است و هرگونه ارتباط با آن حرام است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: مقام معظم رهبری در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس به مهم‌ترین مسأله جهان عرب و اسلام که همان مسأله فلسطین و آزاد سازی قدس است اشاره کردند.

سخنرانی مقام معظم رهبری در روز جهانی قدس مورد توجه تحلیل گران وکارشناسان بین‌المللی به ویژه جهان عرب قرار گرفته است چرا که از لحاظ زمانی در سایه تشدید اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهود سازی قدس اشغالی و توسعه شهرک سازی ها و تلاش‌ها برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی انجام شد.

در همین راستا خبرنگار مهر مصاحبه‌ای را با «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد؛

*رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس توجه ویژه به نقش قدرت‌های استکباری در تشکیل رژیم صهیونیستی برای تأمین منافع آنها در منطقه داشتند. منافع عمده این قدرت‌ها در منطقه چیست؟

امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری کردند. ایشان با این اقدام خود تلاش کردند تا مسأله فلسطین را زنده نگاه دارند. در واقع، امام خمینی (ره) جبهه نبرد استضعاف علیه استکبار را ایجاد کردند تا مسأله فلسطین هیچگاه از یادها فراموش نشود.

واقعیت آن است که هدف اصلی و اساسی قدرت‌های استکباری بسط هیمنه بر تمامی ملت‌های منطقه و غارت ثروت‌های آنان است. این نظام‌ها و رژیم‌های دیکتاتوری هیچ ارزشی برای مقدسات مسلمانان قائل نیستند و تنها به دنبال تحقق منافع خود هستند. تداوم حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از امام خمینی (ره) از مسأله فلسطین به هیچ وجه عجیب نیست چراکه حمایت از مسأله فلسطین ریشه در اهداف انقلاب اسلامی دارد.

* مقام معظم رهبری در این سخنرانی تأکید کردند که طلوع انقلاب اسلامی در ایران، فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین گشود. به نظر شما انقلاب اسلامی بر چه بخش‌هایی در این خصوص تأثیر گذاشت و آنها را دچار تحول کرد؟

بدون هیچ‌گونه تعارفی باید گفت که یکی از مهمترین هم و غم‌های انقلاب اسلامی ایران حمایت از مسأله فلسطین، قدس اشغالی و ملت فلسطین بوده است. جمهوری اسلامی ایران توانست موجی از صهیونیست ستیزی و حمایت از فلسطین را نه در جغرافیای کشورهای اسلامی که در سراسر جهان ایجاد کند.

جمهوری اسلامی ایران موضع خود در قبال مسأله فلسطین را صراحتاً اعلام کرد و مستضعفان و حامیان مظلومان را در برابر مستکبران و ظالمان قرار داد. در اینجا لازم است به مواضع امام موسی صدر نیز اشاره کنیم که درباره قدس و مسأله فلسطین گفت: «قدس قبله ما و مرکز ارزش‌های اسلامی است. قدس، تجلی بخش وحدت است. قدس، قضیه اصلی ماست».

*رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین به مسأله عادی سازی روابط رژیم‌های عربی با رژیم صهیونیستی اشاره کردند. ایشان تأکید کردند که برخی رژیم‌های عربی به تحقق اهداف آمریکا در منطقه از رهگذر عادی سازی روابط با تل‌آویو کمک می‌کنند. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟

واقعیت آن است که تلاش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی با هدف ایجاد موجی از ناامیدی و یأس در نفوس ملت‌های حامی مسأله فلسطین صورت می‌پذیرد. این اقدام تنها به یهودی سازی قدس اشغالی کمک می‌کند.

ما انتظاری از رژیم‌های عربی برای کمک به مسأله فلسطین نداریم و معتقدیم که آزادسازی قدس اشغالی مسئولیتی بر دوش نسل‌های مؤمن خواهد بود. بسیاری از سران عرب نسبت به خطر یهودی سازی قدس اشغالی غافل هستند و خود را در خوابی عمیق فرو برده‌اند و تنها زمانی که کار از کار گذشته از خواب برخواهند خاست.

*تأکید مجدد رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اینکه رژیم صهیونیستی یک غده سرطانی است که هرچه زودتر باید ریشه کن شود بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشته است. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

این دیدگاه و نگرش کاملاً درست و راهبردی است. همه ما معتقدیم که اسرائیل «شر مطلق» است. همه ما معتقدیم که هرگونه ارتباط و تعامل با رژیم اسرائیل حرام است. اسرائیل یک غده سرطانی است و ما این اعتقاد خود را با صدای بلند فریاد می‌زنیم.

کد خبر 4932132

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =