قدرت محاسبات دانشگاه ها ارتقا می‌یابد

مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه با راه اندازی «شبکه ابررایانش ملی» قدرت محاسبات دانشگاه ها ارتقا می یابد، گفت: با این روش موازی کاری ها حذف می شود.

عبدالساده نیسی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص راه اندازی «شبکه ملی ابر رایانش»، گفت: در دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهشی، چند طرح بزرگ داریم که طرح یاد شده، اکنون بصورت جدی در دستور کار گرفته است.

وی افزود: مسئله HPC یا همان محاسبات سریع و به عبارتی «ابر رایانش ملی» موضوع بسیار مهمی در کشور به شمار می رود که البته تجهیزات آن بسیار گران قیمت بوده و نیاز به کارشناسان بسیار ماهر و حرفه ای دارد. در حال حاضر هرچند دانشگاه های ما اکثرا توان تامین چنین هزینه و تربیت و بکارگیری نیروی انسانی مورد نیاز را برابر با شاخص HPC دارند، با این وجود به روز کردن این تجهیزات و همچنین ارتقاء آنها ممکن است هزینه های مضاعف دیگری را به همراه داشته باشد که برای اغلب دانشگاه ها؛ خصوصا دانشگاه های کوچک، چندان به صرفه نیست.

نیسی ادامه داد: به منظور سامان بخشیدن به این موضوع، ما در دفتر حمایت و پشتیبانی وزارت علوم، شاخص هایی را استخراج و بر اساس آن دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر و پژوهشگاه بنیادی (IPM) را انتخاب و از حدود یک سال پیش با تشکیل کمیته ای، روی آن کار کرده ایم.

تدوین آیین نامه و شیوه نامه استفاده از شبکه ملی ابر رایانش

وی گفت: در این مدت آیین نامه و شیوه نامه استفاده از شبکه ملی ابر رایانش را که به موجب آن شورای ابر رایانش با تعدادی عضو و مشخص شدن دبیر و رئیس تشکیل خواهد شد، آماده کرده ایم که خوشبختانه مورد تصویب شورای معاونین وزارت علوم قرار گرفت و وزیر علوم هم آن را به دانشگاه ها ابلاغ کرد.

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با بیان این مطلب که این شبکه در گام نخست، بصورت پایلوت نحوه سرویس دهی به دانشگاه ها را ارائه می دهد، افزود: در واقع ما در حال طراحی سامانه ای هستیم که دانشگاه ها وارد آن شده و از طریق این سامانه، خدمات HPC دریافت کنند.

وی ادامه داد: در این بین، احتمالا دانشگاه های دیگری هم از شرایط مورد نظر برای حضور در هسته موسس شبکه ملی ابر رایانش، برخوردار باشند، اما نکته مهم این است که ما باید کار را از یک نقطه آغاز می کردیم.

نیسی گفت: ممکن است برای برخی دانشگاه ها این سوال بوجود بیاید که چرا عضو این شورا نیستند؟ در مواجهه با چنین پرسشی، ما ۲ کار را پیش گرفته ایم؛ یکی اینکه فعلا با همین اعضا شورا، نحوه سرویس دهی به دانشگاه ها را همچنان دنبال کنیم که البته شیوه نامه اش طراحی شده و فقط طراحی سامانه باقی مانده که دانشگاه صنعتی اصفهان در حال انجام آن است و پایلوت اولیه را هم ارائه داده اند و احتمالا بزودی نیز راه اندازی خواهد شد. 

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم اهداف راه اندازی این ابررایانش را هم افزایی و استفاده حداکثری از توان علمی و تخصصی دانشمندان و متخصصان کشور، جلوگیری از دوباره کاری و انجام فعالیت های موازی، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری از منابع محدود کشور برشمرد.

وی افزود: کار دیگر این است که احتمالا تعدادی از دانشگاه ها که اذعان دارند از شرایط لازم برای حضور در شورا برخوردار هستند، قصد عضویت و ورود به شورای موسس را داشته باشند. این دانشگاه ها می توانند شرایط و درخواستشان را به شورا ارائه دهند.

هم افزایی کارآمد با حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم افزود: ما پس از بررسی و در صورت احراز شرایط، قطعا از حضور و مشارکت آنها بعنوان عضو موسس و ورود به شبکه، استقبال خواهیم کرد. چراکه بر این باوریم هم اینک که ۴ دانشگاه و یک پژوهشگاه در عرصه حضور دارند، از یک هم افزایی بسیار کارآمد بهره مند هستیم و بی تردید با اضافه شدن دانشگاه های پرتوان دیگر کشور این هم افزایی مضاعف خواهد داشت. مراکز عضو به صورت تمام وقت، اطلاعات را با یکدیگر مبادله کرده و این اطلاعات در تمام مراکز همواره به روز نگهداری می شوند

نیسی با بیان اینکه با راه اندازی این شبکه، شاهد اتفاقات بسیار خوبی در کل کشور خواهیم بود، اظهار داشت: نکته بسیار مهم دیگر این است که از طریق این شبکه، دانشگاه های کوچک که واقعا توان تامین تجهیزات HPC را ندارند، میتوانند از خدمات این حوزه به خوبی بهره مند شوند.

وی افزود: بواسطه شبکه ملی ابر رایانش، محاسبات، خیلی سریعتر، دقیق تر و بهتر صورت می گیرد و مطمئنا برای کشور مفید واقع خواهد شد.

انجام محاسبات سریع در خصوص تحقیقات کرونا

مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم از پیشنهاد وزارت علوم به وزارت ارتباطات برای ملحق شدن به این شبکه خبر داد و گفت: اولین کاری که این شبکه انجام داد، محاسبات سریع در خصوص تحقیقات کرونا بوده است. 

نیسی افزود: ما در همان روزهای نخستین شیوع کرونا در کشور، طی نامه ای به وزارت بهداشت، اعلام امادگی کردیم که بواسطه برخورداری از چنین شبکه ای، می توانیم به آن وزارتخانه درخصوص تحقیقاتی که نیاز به محاسبات سریع دارد، کمک کنیم. هرچند هنوز بصورت رسمی از دانشگاه ها گزارشی دریافت نکرده ایم، با این حال اما، آمارهای غیر رسمی حکایت از آن دارد که وزارت بهداشت، دانشگاه ها و یا پژوهشگاه‌هایی که درگیر موضوع کرونا هستند، به منظور انجام محاسبات سریع به این شبکه رجوع و همکاران ما نیز با روی باز آنها کمک کردند.

کد خبر 4937668

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =