نگاهی به فعالیت مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در ماه رمضان

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در طول ماه مبارک رمضان ۳۶۱۵۰۳ تماس تلفنی دریافت کرد که به ۱۵۶۱۷۸ تماس و تعداد ۳۷۰۵۳۷ سوال پاسخ داده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی رغم تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های تبلیغی به دلیل بیماری کرونا، مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با توجه به تأمین زیرساخت‌های بسترهای ارتباطی، فعالیت‌های خود را بیشتر از گذشته ادامه داد.

پاسخگویی تلفنی

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در طول ماه مبارک رمضان ۳۶۱۵۰۳ تماس تلفنی دریافت کرد که به ۱۵۶۱۷۸ تماس و تعداد ۳۷۰۵۳۷ سوال پاسخ داده شد؛ از این تعداد ۵۱۲۶ سوال مربوط به سوالات دریافتی در بخش صندوق صوتی می‌باشد.

از بین سوالات دریافتی احکام برادران، احکام خواهران، اخلاق، مشاوره و روانشناسی در رتبه‌های اول تا چهارم سوالات و گروه‌های قرآن، حدیث، اعتقادات و تاریخ در رتبه‌های بعدی سوالات دریافتی قرار داشت.

کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به ۲۶۴۸۲ سوال هم از طریق سامانه پیامکی این مرکز به شماره ۳۰۰۰۹۶۴۰ پاسخ گفتند.

پاسخگویی در فضای مجازی

بخش پاسخگویی برخط (آنلاین) در دو بستر اپلیکیشن پاسخگو و تحت وب ( https://user.pasokhgoo.ir)، به صورت ۲۴ ساعته در ماه مبارک رمضان پاسخگوی کاربران بود؛ در این سامانه ۱۹۷۷۷۳ درخواست سوال ثبت شد که تنها به ۴۵۰۵۹ سوال (حدود ۲۲ درصد) پاسخ داده شد.

از بین این سوالات ۷۵ درصد مربوط به سوالات احکام، کمتر از ۱ درصد سوالات تاریخی، ۴ درصد سوالات کلام و اعتقادات، حدود ۲ درصد سوالات قرآن و حدیث، ۴ درصد سوالات گروه اخلاق و حدود ۱۴ درصد سوالات در گروه مشاوره و روانشناسی مطرح شد.

در بخش آفلاین، که سوالات ورودی از اپ پاسخگو و ربات‌های پیام رسان است، از مجموع ۷۳۴۰ سوال، ۵۴۲ سوال در گروه اخلاق، ۹۲ سوال تاریخ، ۵۱۴ سوال حدیث، ۵۰۵۱ سوال احکام، ۱۴۶ سوال قرآن، ۳۶۲ سوال مشاوره و ۶۳۳ سوال در گروه کلام و اعتقاد مطرح گردید که در ماه مبارک رمضان در بخش آفلاین به همه سوالات پاسخ داده شد.

در سایت «اسک دین» نیز ۱۶۸۵ پست در قالب ۳۱۹ موضوع توسط کارشناسان مطرح شد که بیشترین آن‌ها به ترتیب مربوط به گروه‌های احکام، عقاید و اخلاق می‌باشد.

پاسخگویی کتبی

بخش مکتوب مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی که پاسخ‌های دریافتی را به صورت تفصیلی و با ذکر منابع معتبر پاسخ می‌دهد نیز در این ماه مبارک با ترافیک بیشتر پاسخگوی سوالات کاربران بود؛ علاوه بر آن، طراحی و تولید نرم افزار پرسش‌های کرونا که در اسفندماه توسط بخش مکتوب تولید شد، فرایند بروزرسانی آن در ماه مبارک رمضان انجام شد و به کاربران عرضه گشت.

شایان ذکر است که در ماه مبارک رمضان با توجه به تعطیلی تبلیغ عمومی، مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی از ظرفیت مبلغین نخبه در امر پاسخگویی استفاده کرد؛ این عزیزان بعد از فرایند جذب و آموزش‌های نحوه استفاده از سامانه‌های این مرکز به جمع پاسخگویان مرکز اضافه شدند که منجر به افزایش ظرفیت پاسخ به سوالات هموطنان عزیز شد.

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی علاوه بر استفاده از کارشناسان مشاوره خود، با بکارگیری روانشناسان حوزوی جهادی، در سامانه تلفنی «آی وی آر» یک بخش ویژه پاسخگویی به سوالات روانشناسی در موضوعات مشاوره فردی، خانوادگی، مدیریت استرس و نگرانی حاصل از بیماری کرونا ایجاد کرد.

همچنین، مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با توجه به وضعیت تبلیغی ماه مبارک رمضان در سال جاری و ترافیک بالای سوالات احکام در این ماه شریف، با هماهنگی و همکاری معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی بستر فعالیت روحانیون نخبه تبلیغی جهت پاسخگویی تلفنی به سوالات احکام در ماه مبارک رمضان را فراهم کرد.

کد خبر 4954552

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =