پیاده‌سازی ۵G در ایران سندی بر ناموفق بودن تحریم ها

رئیس پژوهشگاه ارتباطات با بیان اینکه قرار نیست ۵G پیاده‌سازی شود تا یک کار نمایشی انجام داده باشیم، گفت: استقرار پایلوت ۵G در ایران سندی بر ناموفق بودن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، وحید یزدانیان با اشاره به برنامه ریزی برای ورود فاز پایلوت نسل پنجم ارتباطات (۵G ) به کشور در شهریورماه امسال گفت: نسل چهارم ارتباطات (۴G) دیگر پاسخگوی بعضی از کاربردهایی که در حال حاضر مورد نیاز جامعه است، نیست. به‌طور نمونه موضوع خودروهای خودران و هوشمند با توجه به حساسیتی که دارد و با جان و امنیت مردم سروکار دارد باید ارتباطات را با گسترده‌ترین پوشش، بدون توقف و با بیشترین سرعت برقرار کند. ارتباطات نسل پنجم چنین زیرساختی را برای ما فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه فناوری ۵G چند سالی است که مطرح‌شده اما هنوز به‌طور گسترده در جهان پیاده‌سازی نشده و کشورهای پیشرو هم در حال اجرای پایلوت این فناوری هستند، گفت: تجهیزات حال حاضر شبکه ارتباطی منطبق با نسل چهارم است و هزینه‌های تجهیزات نسل پنجم بسیار سنگین‌تر از نسل چهارم است. به همین دلیل کشورهای مختلف اول سعی می‌کنند ۵G را به‌صورت پایلوت اجرایی کنند و بعد اندک‌اندک در یک بازه زمانی چندساله پیاده‌سازی کامل آن را انجام دهند.

راه‌اندازی نخستین پایلوت ۵G در کشور

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در کشور ما نیز برای نخستین بار پایلوت ۵G در این پژوهشگاه ایجاد می‌شود و به‌صورت محدود به خدمات‌رسانی خواهد پرداخت، افزود: پیاده‌سازی پایلوت این پروژه شاید از قدرت و توان‌ بخش خصوصی خارج باشد؛ بنابراین نیازمند آن هستیم که دولت به‌عنوان حاکمیت به وظیفه خودش در زمینه ورود تکنولوژی‌های نوین عمل کند. بر همین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش‌قدم شده و با واردات تجهیزات مورد نیاز، اقدام به راه‌اندازی نخستین پایلوت ۵G در کشور کرده است.

وی ادامه داد: با پیاده‌سازی این پایلوت یک بستر مناسبی برای اپراتورها فراهم خواهد شد و می‌توانند در آن تست‌های فنی خود را اجرا کنند و در صورت نیاز مطابق با استانداردهای روز تغییراتی را در شبکه خودشان ایجاد کنند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پایلوت ۵G در پژوهشگاه ICT یک پیام بسیار مهم هم به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی منتقل می‌کند گفت: نسل جدید ارتباطی که به‌وسیله اپراتورها پیاده‌سازی می‌شود از مدتی قبل باید مراحل تحقیقاتی خود را سپری کند. در حال حاضر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور به لحاظ تئوریک چیزی کم ندارند و پیاده‌سازی این پایلوت منتج به این خواهد شد که دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از این بستر برای تعریف پروژه‌های تحقیقاتی خودشان در حوزه ۵G استفاده کنند.

یزدانیان با بیان اینکه گروه دیگری از مخاطبان پایلوت ۵G ، صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، ادامه داد: تجهیزات ۵G به‌نوعی جزو تجهیزات لبه تکنولوژی محسوب می‌شوند. تولیدکنندگان ما می‌توانند برای طراحی و تولید سخت‌افزارهای مورد نیاز در حوزه ۵G از بستر این پایلوت استفاده کنند.

وی درباره شریک خارجی راه‌اندازی پایلوت ۵G در ایران نیز تاکید کرد: اجرای این پایلوت بر پایه یک نمونه موفق همکاری بین‌المللی شکل‌گرفته و منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی است.

پیاده سازی ۵G در ایران نمایشی نیست

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه آیا تحریم‌ها توانسته‌اند تأثیری در پیاده‌سازی ۵G در ایران داشته باشند، گفت: تحریم‌ها حتما مؤثر هستند ولی تأثیرگذاری‌اش در این حوزه آن‌قدر نبوده است که منجر به محروم شدن کشور ما از ورود به مرحله نسل پنجم ارتباطی شود.

یزدانیان افزود: با توجه به اشتیاق که در حوزه ارتباطات وجود دارد بعید است که تحریم‌ها بتواند تأثیری در روند اجرای این فناوری داشته باشد. بازار تشنه فناوری‌های جدید به‌ویژه ۵G است، ما هم قرار نیست ۵G را پیاده‌سازی کنیم تا یک کار نمایشی انجام دهیم. ۵G نیاز بازار و آینده ما است.

یزدانیان ادامه داد: شاید بر پایه عواملی که مورداشاره قرار گرفت یعنی شور و اشتیاق در درون کشور، در میان اپراتورها، تولیدکنندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات باعث شده است که تحریم‌ها نتواند مانع ورود این فناوری به کشور شود. تحریم‌ها کار ورود فناوری‌های جدید به کشور را سخت و پیچیده کرده اما نتوانسته آن را غیرممکن کند. بنابراین شاید بتوان همین استقرار پایلوت ۵G در ایران را سندی بر ناموفق بودن و شکست تحریم‌ها ظالمانه علیه ایران دانست. البته این اتفاق با دشواری، مذاکرات پیچیده و گسترده و با حفظ پروتکل‌های امنیتی انجام شد.

وی تأکید کرد: هیچ کاربرد غیر صلح‌آمیزی از این فناوری نه گزارش‌شده و نه اصلاً وجود دارد. ۵G یک فناوری کاملاً صلح‌آمیز است؛ بنابراین دلیل محروم کردن یک ملت از این فناوری کاملاً غیرقانونی و ظالمانه است.

۵G نیازمند فرکانس ۷۰۰ و ۸۰۰ است

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره پیش‌نیاز اصلی برای پیاده‌سازی ۵G در ایران گفت: فرکانس نیاز اصلی و اساسی پیاده‌سازی ۵G در ایران است؛ موضوعی که خوشبختانه در کشور وجود دارد اما تاکنون مردم امکان بهره‌مندی از آن را نداشته‌اند. فرکانس یکی از منابعی است که باید در جهت خواست مردم مورداستفاده قرار گیرد.

یزدانیان با اشاره به اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سازمان صداوسیما برای آزادی سازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ گفت: باور داریم که با تعامل و گفتگو می‌توانیم با مرجعی که این فرکانس را در اختیار دارد وارد تعامل شویم و یقیناً دوستان با مشاهده کاربردهای فناوری نوین بالاخره امکان یک توافق برد – برد در داخل کشور را فراهم خواهند کرد.

وی افزود: ۵G نیازمند فرکانس است و شکی در این رابطه نیست. مردم هم به این فناوری نیاز دارند. دوستان بدانند وقتی این پایلوت اجرا شود و مردم و نخبگان از مزایای آن مطلع شوند حتماً بر آزادسازی سریع‌تر فرکانس تأکید خواهند کرد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما برای نمایش ۵G را وارد کشور نمی‌کنیم؛ ما به دنبال ورود این فناوری به کشور هستیم تا مردم از کاربردهای آن بهره‌مند شوند و بتوانند از سرویس‌های متعددی که بر بستر موبایل عرضه می‌شود استفاده کنند. ما اکنون هم برای نسل چهارم ارتباطات با کمبود فرکانس مواجهیم. حتماً با ورود ۵G به کشور این نیاز بیشتر هم خواهد شد.

وی تأکید کرد: بنابراین اگر در مرحله پیاده‌سازی کامل ۵G در ایران شاهد مقاومت فعلی برای آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ باشیم قطعاً با یک چالش جدی مواجه خواهیم شد؛ البته بهتر است از لفظ بهتری استفاده کنم و آن اینکه در این شرایط با محروم کردن مردم از حق خودشان مواجه خواهیم شد.

یزدانیان ادامه داد: درهرحال ما امیدواریم که با راه‌اندازی پایلوت ۵G و استفاده اپراتورها از این فناوری، تقاضای خیلی شفافی از جانب آن‌ها هم برای آزادسازی فرکانس‌ها مطرح شود.

فراگیر شدن ۵G تا ۵ سال آینده

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره چشم‌انداز گذر از مرحله پایلوت به مرحله پیاده‌سازی ۵G در ایران و بهره‌مندی عموم مردم از این فناوری گفت: پایلوت ۵G به‌زودی افتتاح می‌شد ولی گام اصلی، رسیدن از این مرحله‌به‌مرحله پایلوت‌ها و بهره‌مندی عمومی مردم است.

وی افزود: هنوز زمان زیادی از پیاده‌سازی نسل چهارم ارتباطات نگذشته است. نه‌تنها در ایران بلکه در کل جهان چشم‌اندازی چندساله برای فراگیر شدن ۵G وجود دارد. بعضا گفته می‌شود که بسیاری از کشورهای جهان سال ۲۰۲۵ را برای پیاده‌سازی کامل ۵G هدف‌گذاری کرده‌اند؛ یعنی چیزی حدود ۴ تا ۵ سال آینده.

یزدانیان ادامه داد: به‌صورت معمول ما نیز برای گذر از مرحله پایلوت به پیاده‌سازی کامل حتماً به زمان نیاز داریم. شبکه مبتنی بر نسل چهارم ارتباطی حتماً باید با نسل پنجم تطابق پیدا کند، تجهیزات باید به‌اندازه کافی تأمین شود؛ بنابراین به‌صورت عادی ما چند سالی تا پیاده‌سازی کامل ۵G فاصله‌داریم و اتفاقاً مرحله فراگیر شدن این فناوری است که باعث می‌شود تحریم‌ها فشار بیشتری را وارد کند و شاید به خاطر همین تحریم‌ها این زمان کمی طولانی‌تر هم شود و باید این مسئله را از هم‌اکنون با مردم در میان گذاشت.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: البته نباید این نکته را فراموش کرد آنچه مورد اشاره قرار گرفت تحلیل‌های استاتیک است، درحالی‌که حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حوزه دینامیک است. تحلیل امروز ما این است که ۵G تا ۲۰۲۵ در جهان و همان حدود در کشور ما پیاده‌سازی کامل شود، اما روند توسعه فناوری ممکن است این زمان را کوتاه‌تر کند.

کد خبر 4965249

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • ساناز IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   0 0
   5G یعنی ورود دشمن به قلب کشور، جمع کنید یخورده به فکر مردم باشید این سیستم بسیار خطرناک و هزینه های مالی و جانی بالا داره
  • minax IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   1 0
   کیفیت وسرعت بسیار بد اینترنت فورجی مخصوصا همراه اول که معلوم است بخاطر افزایش قیمت پهنای باند بینالمللی و ناتوانی اوپراتورهای ایرانی مثل همراه اول در خرید پهنای باند کافی برای اینترنت فورجی است
  • minax IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   1 0
   باید به این اوپراتورهای ایرانی بگوئید تورو خدا ابروی اینترنت 5g را نبرید! تروخدا اینکارو نکنید. اگر قصد سرمایه گزاری دارید حداقل کیفیت و سرعت همین اینترنت 4g شهر تهران را بهتر کنید نه بیشتر