علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

رونق شاخص بورس از طریق سفته‌بازی بر سهامی که منشأ افزایش قیمت آن، نه در چگونگی خط تولید، بلکه در افزون طلبی نقدینگی است، به اقتصاد ملی فرصت برخاستن و مشاهده رونق تولید را نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسن سبحانی، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی به علت رشد شاخص بورس طی ماههای گذشته پرداخته است.

وی معتقد است: رونق شاخص بورس از طریق سفته‌بازی بر سهامی که منشأ افزایش قیمت آن، نه در چگونگی خط تولید، بلکه در افزون طلبی نقدینگی است، می‌تواند عطش کسانی را به لزوم احساس روبه راه بودن اقتصاد سیراب کند اما اقتصاد ملی از این حیث، امکان برخاستن و مشاهده رونق و تولید را نخواهد داشت.

متن کامل یادداشت از نظرتان می‌گذرد:

در سایه روشن شرایط بهداشتی حاکم بر کشور و در حضور تمایل عده‌ای به بهره مندی از نقدینگی خویش در تناسب با اقتضائات اقتصادی امروز کشور و حکایت‌های شاخص رو به بالای بورس، تذکر نکاتی ضروری می‌نماید:

۱- اصولاً رونق بازار سرمایه و مبتنی بودن تأسیس و توسعه بنگاه‌های اقتصادی بر محور سهام داری از ویژگی‌های سیستم اقتصادی اسلام و لذا فی نفسه امری پسندیده و بایسته ترویج است.

۲- آنچه ارزشمندی بازار سرمایه یا بورس اوراق بهادار را، موجب می‌شود به کار گیری پول برای تبدیل آن به کالای سرمایه‌ای و سرانجام، تولید کالا و خدمت است که بازار حقیقی کالا را پر رونق و افزایش قیمت‌ها را مانع و حفظ و حتی افزایش اشتغال را تحت شرایطی میسور می‌نماید. در پایان سال مالی هم، سهام از سود حاصل از تولید و عرضه، متناسب با شرایط مورد توافق برخوردار می‌شوند و اگر زیانی هم متوجه بنگاه شده بود، منطقاً در زیان حاصله هم صاحب سهم شریک است.

۳- قابل قبول است که برخی از سهامداران بخواهند به دلایلی منتظر زمان اعلام ارقام ترازنامه مالی بنگاه و در یافت سود حاصله نمانند و به هر دلیلی سهام خویش را بر اساس سابقه بنگاه و روند سود و زیان آن در سال‌های گذشته بفروشند و از بازار خارج شوند.

۴- اما وارد شدن عده‌ای به بورس و خرید سهام شرکت یا شرکت‌هایی و فروختن آن‌ها در همان روز یا روزهای آتی به قیمت بالاتر و سپس تکرار این کار، در حالی که افزایش قیمت سهام، هیچ ارتباطی با سود آوری تولیدات بنگاه ذیربط ندارد، قماربازی با پول و نه سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود. کاری که به خصوص در شرایطی مثل آنچه در این ایام می‌گذرد متأثر از سیاست «دارایی فروشی بخش‌های دولتی و اخیراً صاحبان بسیار محترم سهام هدیه‌ای عدالت»، خود بر اشتیاق دیگران برای برد در قمارهای ساعتی و روزانه دامن می‌زند و شاخص روزانه بورس را به علامت سنج میزان این اشتیاق به «کره گرفتن از آب نقدینگی» مبدل می‌سازد.

۵- رونق هر اقتصادی را باید در افزایش تولید، شاغل بودن متقاضیان کار، ثبات سطح عمومی قیمت‌ها و تحصیل سود از سرمایه گذاری جستجو کرد و این به معنای آن است که افزایش شاخص بورس به واسطه کنش‌های پولی میل به دریافت منافع بالا، آن هم در زمانی چند روزه و چند ماهه از مجاری قمار بازی روی سهام و تجربه برد و باخت از پول، نشانه اشتغال صاحبان نقدینگی به کاری غیر مولد و منافعی قمار آورده است کاری که به اقتضای ذاتش، می‌تواند طوفان باخت را هم برای بازیگرانش رقم بزند.

۶- هر چند بالا رفتن شاخص بورس از طریق قماربازی بر سهامی که منشأ افزایش قیمت خود را نه در چگونگی‌های خط تولید که در افزون طلبی‌های نقدینگی‌های مساله دار و یا عرضه دارایی‌های کم مقدار سهامداران پر شمار، رد یابی می‌کنند، می‌تواند عطش کسانی را به لزوم احساس روبه راه بودن اقتصاد، سیرآب نماید اما بدون شک اقتصاد ملی از این حیث، امکان برخاستن و مشاهده رونق تولید و دریافت و پرداخت سود معطوف به تولید و نه بهره معطوف به پول را نخواهد داشت.

کد خبر 4966028

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 2 =

  نظرات

  • t_rafieezadeh@yahoo.com IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   2 0
   اشاره نمی کنید که دولت حداقل روزی 130 میلیارد تومان از مالیات مشتریان و کارگزاریها به جیب می زند.
  • سید محمد میرکمالی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   3 0
   مقاله دکتر سبحانی اقتصاد دان را درخصوص علت صعود سهام در بورس را خواندم .بسیار عالی و واضح و قابل درک برای فهم عمو م جامعه کفایت می کند منتهی فقط چشم بینا و گوش شنوا می خواهدکه وارداین بازی پرخطر نشویم.
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   0 0
   انشالله که صبور باشیم تو بورس و پول برود سمت تولید اشتغال انشالله
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   5 0
   اینکه شرکتی زیان ده مطلق است ( خودشان میگویند ) ولی روزانه 5 درصد 10 درصد بیشتر معامله می شود وقیمت آن بالا می رود با هیچ عقل و علمی جور نیست . مردم عادی که همه داراییهایتان را گذاشتید ضرر خواهید کرد
  • علی IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   0 2
   مریض بودن اقتصاد ما مربوط به دهه هاست که بورس ما امروزه مارو از شکست مطلق بنگاه های اقتصادی نجات و مارو به سمت جراحی بزرگ اقتصادی سوق میده واگر بگویم بورس ما امروز وجود نداشت تمامی کارخانجات بسته میشد
  • حمیدرضا IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   1 1
   مردم می خواهند ارزش پولشان را ثابت نگه دارند نه بورس بازی کنند فهمیدی فهمیدی فهمیدی؟!
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   1 1
   مهر گرامی من با این همه سابقه مطالعات سیاسی در کشور، هنوز یک نکته را نفهمیدم. مشکل جناح راست با بورس چیست؟ چرا با آن مخالفند؟
  • علی IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   1 0
   تبعا وظیفه دولت سامان دهی این قمار بازی ی که برعکس دولت داره بهش دامن میزنه جایی که من کار میکنم همکاران زور میزنن شیفت صبح نیان بخاطر بورس بازی ...
  • علی IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   4 0
   مگه داریم کسی تو یه مدت کوتاه چند صد میلیون یکی دو ماهه نفع کنه به تبع بورس قیمت کالا ها بالا رفته دولت هم دانسته یا ندانسته رها کرده تازه مثل کلاس اولی ها ذوق هم میکنه ولی نمیدونه داره چه کاری میکنه
  • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   0 0
   چرا هیچ کس نمیگه بالا رفتن قیمت دلار باعث تورم شده و فقط بورس رو میبینند .
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
   0 0
   آقای اقتصاد دان خیلی زرنگی درباره بالا رفتن قیمت دلار بنویس که چه بلایی سر مردم آورده .